Lidovky.cz

Bohatá Wall Street troubí do útoku na teflonového Trumpa. Vypisuje tučné šeky

USA

  6:00
WASHINGTON/ PRAHA - Bohatí američtí donoři zahájili ofenzivu proti Donaldu Trumpovi. Ostatně nemají času nazbyt: loni vysmívaný miliardář z New Yorku, jenž by rád příští rok usedl v Oválné pracovně, totiž bezpečně vede po několikerých primárkách republikánských uchazečů o nominaci.

Spokojený Trump. Miliardář ovládl už patnáct amerických států, to znepokojilo jeho podobně bohaté odpůrce. foto: Reuters

Do úterý ovládal dvanáct amerických států, zatímco jeho největší rival, texaský senátor Ted Cruz, zvítězil v šesti a třetí z nejúspěšnějších kandidátů, floridský senátor Marco Rubio, ve dvou státech USA. Zbylí dva republikánští uchazeči Ben Carson a John Kasich dosud neuspěli nikde.

Po úterních republikánských primárkách si Trump připsal vítězství v dalších třech oblastech, v Michiganu, Mississippi a na Havaji. Pouze ve čtvrtém státě přáli voliči jeho sokovi: Idaho se rozhodlo pro Teda Cruze (více čtěte ZDE).

Injekce pro Rubia

Především se ale blíží termín dalších z klíčových primárních voleb, po nichž by už mělo být víceméně jasné, koho by strana měla po letním sjezdu vyslat do boje o prezidentský úřad. Už příští úterý se bude hlasovat v několika státech včetně mimořádně důležité Floridy.

Trump? Podvodník s děsnou čepicí a bezcennými sliby, míní republikán Romney

V lidnatém státě patří k favoritům čtyřiačtyřicetiletý Marco Rubio, přece jen Florida je jeho domovským státem. V úterním klání si sice body nepřipsal, pomoci by mu však mohla donorská injekce od finančníků z Wall Street, kteří v minulých dnech vytáhli své šekové knížky a začali přispívat na kampaň proti Trumpovi.

Obavy ze vzestupu developera bez politických zkušeností, který slibuje například vyhoštění jedenácti milionů nelegálních přistěhovalců – což by však podle některých amerických ekonomů uvrhlo Spojené státy znovu do recese – tak nedávno vedly ke vzniku nové iniciativy zvané Our Principles (Naše principy).

Trn v oku - nejen pro voliče demokratů, ale také pro řadu republikánů a...
Donald Trump.

Skupina, již zastřešuje rodina Rickettů, tradičních byznysmenů a burzovních makléřů z Nebrasky, funguje jako tzv. Super Pacs neboli nezávislá organizace, která může vybrat na podporu svého kandidáta takřka neomezený kapitál. A ukazuje se, že vskutku skoro neomezený. V minulých dnech Naše principy více než zdvojnásobily počáteční vklad od Marlene Rickettové, citovala agentura Bloomberg Tima Millera, mluvčího skupiny.

Bohatí a vlivní

Miller odmítl uvést přesný údaj, ale federální záznamy ukázaly, že za jediný týden skupina vydala na kampaň 3,6 milionu dolarů. Skupinu podporují „velká“ jména finančnictví a byznysu, například šéfka společnosti Hewlett Packard Meg Whitmanová nebo Paul Singer, zakladatel společnosti Elliott. Zkrátka, jak zaznívá z úst řady kritiků včetně Trumpa či naopak kandidáta z druhého břehu, socialisty Bernie Sanderse, bohatých osobností, které mají na politiku velký vliv.

Základní snahou nové kampaně je zajistit, aby Trump nezískal 1237 delegátských hlasů potřebných pro nominaci. Občané sice v primárkách volí jméno svého kandidáta, reálně však vybírají delegáty, kteří v létě kandidaturu potvrdí na stranickém sjezdu. Tito se však řídí výsledky primárních voleb.

Finančníci údajně plánují, že vyberou až dvě miliardy dolarů, které by investovali do protikampaně, zjednodušeně do plakátů a televizních spotů proti mogulovi, jenž sám Super Pacs odmítl a kampaň si hradí sám. Různé republikánské organizace už dříve v kampani vybraly miliony dolarů, jenže je „vsadily“ na špatné koně. Většina peněz z republikánských Super Pacs zamířila na podporu odstoupivších uchazečů Jeba Bushe, Scotta Waltera či Chrise Christieho.

Kampaň vede Katie Packerová, jež před čtyřmi lety působila ve vedení kampaně neúspěšného Mitta Romneyho. Ze stovek milionů dolarů, které republikáni na letošní kampaň vybrali, bylo podle ní na boj proti Trumpovi použito sotva devět milionů. „V roce 2012 jsme utratili 10 milionů dolarů proti Newtu Gingrichovi jen na Floridě,“ uvedla Packerová.

Trio republikánských kandidátů. Zleva Marco Rubio, Donald Trump a Ted Cruz.

Kontroverze a skandály

Trump mladší se blýskl v ‚hrdé‘ rasistické show: Můj otec založil hnutí

Skupina chce připomenout Trumpovy kontroverzní obchody, hypoteční byznys, podporu od radikálů z Ku-klux-klanu či aféru s tzv. Trump University. On-line vzdělávací institucí, která se dnes jmenuje Trump Entrepreneur Initiative. Portál nabízel vzdělávací kurzy, přičemž řadu klientů zmátl slovem „univerzita“ v názvu.

Mnozí z Trumpových odpůrců se domnívají, že miliardářovi příznivci nemají o těchto skandálech tušení. „Peníze nebudou problém. Vybereme, kolik potřebujeme, abychom udělali, co potřebujeme,“ citoval Politico člena skupiny, který nechtěl být jmenován. „Jistě jsou lidé, kteří jsou skeptičtí, ale jsou i tací, kteří ochotně vypisují tučný šek. Otázkou je pouze, jestli je Trump vskutku teflonový,“ dodal a připomněl přezdívku, podle níž z Trumpa všechny jeho skandály stečou, aniž by zanechaly stopu.

Developerova mluvčí Hope Hicksová snahy z Wall Street kritizovala. „Tohle je jen další snaha elit establishmentu a podivných peněžních toků, které ovládají slabé politiky, aby si udrželi kontrolu nad zkorumpovaným systémem,“ řekla. Nicméně jedné dobré zprávy se Trump v pondělí dočkal: do boje o Bílý dům nepůjde bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Jeden soupeř tak ubyl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.