Lidovky.cz

Dezerce, rozkrádání a kamarádíčkování. Ukrajinské námořnictvo je v rozkladu

Svět

  10:57
KYJEV - Situace v ukrajinském vojenském námořnictvu se podle oděského serveru Dumskaya.net zhoršuje: ve velení kvete rodinkaření, zásobování je rozvráceno, vojáci dezertují a důstojníci jezdí na dovolenou na Krym, přestože je před návštěvami poloostrova anektovaného Ruskem varovala tajná služba.

Ilustrační foto foto: Wikipedia.org

Server se odvolává na utajenou zprávu zvláštní komise ministerstva obrany, která na rozkaz prezidenta Petra Porošenka prošetřovala poměry v námořnictvu. Odhalení prý mohou vést ke změnám ve velení flotily.

Žalostná je podle komise situace především v týlových složkách námořnictva a se zásobováním flotily vůbec; v jednotkách chybí základní potřeby, „železné zásoby“ neexistují. Velení flotily také nic nepodniklo, aby zabránilo cestám 155 důstojníků na okupovaný Krym.

Nepátrají, zahlazují stopy

Loni z námořnictva dezertovalo 559 vojáků, z nichž se podařilo vypátrat jen 122. Letos přibylo dalších 87 dezertérů, z nichž se našlo pouze 13. Velitelé často po dezertérech ani nepátrají, ale raději se snaží zahladit stopy: o 286 dezertérech tak není v dokumentech námořnictva ani zmínky.

Viceadmirál Serhij Hajduk, který námořnictvu velí od března 2014, kdy byl sám Rusy na Krymu nakrátko zajat, je údajně odpovědný za to, že se Rusové na Krymu zmocnili osobních složek všech důstojníků ukrajinské flotily. Zpráva však současně připouští, že tehdy platné pokyny nepočítaly s jejich zničení.

Velitelovi zpráva také vytýká, že z 9000 příslušníků námořnictva byl právě jeho syn vybrán do jazykových kurzů v Kanadě, ačkoli nesplňoval předpoklad plynně hovořit anglicky. A ve štábu slouží nevlastní dcera velitelova zástupce, což přímo odporuje protikorupčnímu zákonu. Velitel je prý také příliš autoritářský a nepřihlíží k cizím názorům.

Jinde to není lepší

„Zkrátka, všechno je velice špatné. Závěry komise lze prezentovat tak, že velitelovo odvolání bude nevyhnutelné. Ale máme-li být objektivní, v jiných druzích ozbrojených sil není situace lepší,“ napsal server Dumskaya, sídlící v přístavním městě Oděsa na jihu Ukrajiny.

Vyšetřování poměrů v námořnictvu následovalo po rozruchu okolo lednového incidentu v Oděse, kde strážný námořní základny rozstřílel pneumatiky vozu opilých námořníků, a po stížnostech dobrovolnických organizací na velitele flotily.

Ukrajinská flotila původně sídlila na Krymu, kde se však Rusko předloni zmocnilo všech vojenských objektů a komanda ruské námořní pěchoty obsadila i všechny ukrajinské bojové lodi. Ruské velení si prý zvlášť cení cvičného vojenského letiště v obci Novofjodorovka, armádního areálu pro výcvik delfínů v Kozáckém zálivu u Sevastopolu a bývalého skladiště jaderných zbraní v obci Krasnokamjanka u Jalty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.