Lidovky.cz

Jednu popravu přežil. Teď ho soud poměrem 4 ku 3 poslal na exekuci podruhé

Svět

  21:04
WASHINGTON/PRAHA - Po více než šedesáti letech se stal prvním vězněm, který přežil vlastní popravu. Guvernér státu Ohio Ted Strickland 15. září 2009 po dvou hodinách zastavil popravu Rommela Brooma. Důvodem bylo marné hledání žíly, do které by mohli zavést infuzi se smrtícími látkami. Ve středu Nejvyšší soud Spojených států amerických rozhodl, že Brooma mohou poslat na popravu znovu.

Rommel Broom může být poslán na popravu podruhé. foto: Wikimedia/Lidovky.cz

Nyní devětapadesátiletý afroameričan v roce 1984 unesl a zavraždil čtrnáctiletou Trynu Middletonovou, která se vracela ze zápasu amerického fotbalu v East Clevelandu v Ohiu. Broom byl už předtím souzen za loupež, loupežné přepadení, několik únosů dětí a znásilnění malé holčičky.

V Texasu popravili odsouzeného vraha. Na smrt čekal přes 30 let

Broom tvrdil, že vraždu nespáchal a v roce 2003 tak přijal nabídku státu na test DNA dvacet let starých důkazů. Ten neukázal přesnou shodu, ale naznačil, že pravděpodobnost, že by nebyl vrahem, je 1 k 2,3 milionu. Jinými slovy by se Broomův profil DNA shodoval s osmi nebo devíti jinými lidmi v USA.

V roce 2009 tak měl být po téměř čtvrtstoletí na cele smrti popraven. Brooma při nepovedené exekuci bodli nejméně osmnáctkrát, křičel kvůli tomu bolestí. Proto později jeho právnícvi tvrdili, že šlo o neobvyklé a kruté zacházení a neměl by mu být vystaven znovu. Navíc nemůže být nikdo trestán dvakrát za stejnou věc. V žalobě také zpochybnili legálnost celého procesu poprav v Ohiu.

Carnajevova cesta na popraviště může trvat desetiletí, pokud vůbec

Jenže ve středu Nejvyšší soud rozhodl v Broomův neprospěch poměrem hlasů 4 ku 3. Broomu podle soudu nebude trestán podruhé, protože v roce 2009 se nikdy do jeho těla nedostaly smrtící látky. „Proto se domníváme, že může být znovu poslán na popravu,“ citoval CBS soudkyni Judith Ann Lanzingerovou.

Nové datum popravy zatím nebylo stanoveno.

Podobný případ se stal v roce 1946, když se stát Louisiana pokusil popravit osmnáctiletého Willieho Francise. Kvůli selhání elektrického křesla, způsobené opilým strážcem, se to však nepovedlo. Nejvyšší soud tehdy rozhodl poměrem 5 ku 4 pro opakování popravy. Francis zemřel na elektrickém křesle 9. května 1947.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.