Lidovky.cz

Miloval ‚trávu‘, pivo a kasina. Proč se z Abdeslama stal nejhledanější terorista světa?

Svět

  8:00
BRUSEL/PRAHA - Flákající se mladík, bezcitný terorista, uplakaný zbabělec v očích džihádistů nebo logistik pařížských útoků z 13. listopadu? Na Salaha Abdeslama, až do pátku „nejhledanějšího“ muže světa, sedí všechna přirovnání. Server Lidovky.cz se pokusil ze zatím dostupných informací sestavit příběh v Bruselu dopadeného šestadvacetiletého radikálního muslima.

Moment, kdy speciální jednotky zatýkají po razii v Molenbeeku teroristu - podle všeho Salaha Abdeslama, organizátora a bratra Brahima, jemuž Belgičané zabavili v únoru 2015 telefon. foto: Reuters

Dostal přezdívku „veřejný nepřítel č. 1“. Jeho kamarádi z dětství přitom podle deníku Independent říkají, že to byl normální kluk. Rád se bavil, neměl v sobě žádnou nenávist. Salah Abdeslam se narodil 15. září 1989 v Bruselu, přesto disponuje francouzským a marockým občanstvím. Jeho rodiče před přestěhováním žili v malé vesnici na severu Maroka.

Už v dětství se Salah skamarádil se svým sousedem z bruselské čtvrti Molenbeek, nyní nechvalně proslulé jako čtvrť radikálních muslimů. Ten soused se jmenoval Abdelhamid Abaaoud, také pocházel z Maroka a byl o dva roky starší. Svět ho nyní zná jako „mozek“ pařížských útoků. Abaaouda, neboli Umara Baldžíkího (abú Umara „Belgičana“) zabily francouzské speciální jednotky při razii v pařížské čtvrti Saint Dernis 18. listopadu 2015.

Belgičan Abdelhamid Abaaoud.

Podle dalších svědectví z dětství měl Abdeslam rád dvě věci: fotbal a motorky. Později si oblíbil poněkud dospělejší věci: kouření marihuany a pití piva. Mezi roky 2009-2011 pracoval Salah u bruselského dopravního podniku. Není jasné, zda tam skončil kvůli údajným velkým absencím, nebo kvůli nějakému trestnému činu.

S bratrem měli bar

Konec v zaměstnání má zřejmě souvislost s ozbrojeným přepadením, kterého se do té doby drobný zlodějíček Salah dopustil v prosinci 2010. Se svým komplicem se pokusili dostat do garáže plné aut. Tím komplicem byl kamarád Abaaoud.

Bar Les Béguines, který patřil bratrům Abdeslamovým.

Je možné, že právě během společně strávených týdnů ve vězení Umar Baldžíkí svého souseda radikalizoval. Pokud k tomu došlo, tak to Salah Abdeslam mistrně skrýval, okolí to na něm nepoznalo. Od prosince 2013 se stal manažerem molenbeekského baru Les Béguines, který provozoval spolu s bratrem Ibrahimem - nyní mrtvým pařížským útočníkem. Většina zákazníků baru byla maghrebského původu.

Bratři bar nejen provozovali - rádi zde popíjeli alkohol a hlavně kouřili „trávu“. Politika je nezajímala, televizi nesledovali. „Oba bráchové byli mými kamarády. Hodně kouřili a pili, ale nebyli to radikálové,“ citovala agentura AFP molenbeekského přítele zvaného Jusuf.

Salah si také oblíbil kasina, hrál v nich nejen v Bruselu, ale i ve městě Breda. Čas také trávil na herních konzolích. Barové podnikání obou bratrů ukončila policie, když zjistila, že se zde ve velkém požívají drogy. Úřady bar zavřely, bratři jej několik týdnů před pařížskými útoky prodali.

Řecko, Německo, Rakousko, Maďarsko... Logistik buňky měl napilno

Už v únoru 2015 oba bratry vyslýchala belgická policie. Příčinou nebyl jen bar, ale i podezřelá cesta Ibrahima do Turecka. V měsících před útokem ale více cestoval Salah. Řecko, Německo, Rakousko, Maďarsko - všechno země, přes které proudily miliony uprchlíků, mezi kterými byli i někteří bojovníci Islámského státu...

Logistik teroristické buňky toho má hodně na zařizováni. Při svých cestách přivezl Salah patrně i detonátory a baterie použité v Paříži 13. listopadu 2015.

Snímek z počátku zásahu proti Salahu Abdeslamovi.
Obrněný transportér v akci (ilustrační snímek).

Tři týdny předtím se ocitl na seznamu lidí podezřelých z terorismu, který vypracovala radnice v Molenbeeku. Salah měl tou dobou jiné starosti, plánoval velkou akci. Musel zamluvit dva pokoje v hotelu na pařížském předměstí Alfortville pro skupinku džihádistů. Policie tam později, mezi jinými věcmi, našla prázdné injekční stříkačky, pizzy a čokoládový dort...

Teroristé v hotelu pobývali dva dny před útoky. Kamery v okolí natočily Salaha s jiným radikálem Mohamedem Abrinim, ten později posloužil při útocích jako řidič.

Radio France 2 tvrdí, že se v hotelu 12. listopadu bratři Abdeslamové pohádali. Proč? To není známo. Salah kromě hotelového pokoje zařídil i jiné ubytování a pronájem aut. Najal mj. černý Volkswagen Polo, který tři teroristé použili při útoku v klubu Bataclan.

Přikrytá těla před pařížskou restaurací.

Dalším pronajatým autem byl seat, kterým jezdil i Salah. Je pravděpodobné, že se zapojil i do zabíjení ve francouzských ulicích před bary a restauracemi s jednatřicetiletým bratrem Ibrahimem. Ten se nakonec odpálil pomocí sebevražedné vesty s výbušninami před barem Comptoir Voltaire cafe.

Salah Abdelslam 14. listopadu 2015.

Stejným způsobem měl zemřít i Salah. Jak vypověděl před vyšetřovateli, měl se odpálit u fotbalového stadionu Stade de France. Jenže své vesty se zbavil a tím zradil své „bratry“ džihádisty. Poháněl Salaha strach ze smrti? I na podobné otázky se budou v následujících dnech dále ptát zadrženého teroristy vyšetřovatelé. Těm se zatím podařilo vypátrat, že po útocích Salah ve 22.00 zakoupil SIM kartu a volal nejdřív do jednoho vězení a pak do Bruselu a požadoval, ať pro něj přijedou. Údajně do telefonu plakal.

Pak se toulal několik hodin pařížskými ulicemi. Ráno 14. listopadu se svět vzpamatovával ze šoku, obětí v Paříži bylo 130. V 7.00 Abdeslama vyzvedl společník Hamza Attou. Autem se pak vydali do Belgie, jel s nimi ještě Mohammed Amri. Trojici zadržela police kousek za Paříží. V tu dobu se však ještě nevědělo nic o Salahově zapojení do útoků. Z auta se linul odér marihuany, důstojník nepředpokládal, že by ji kouřili teroristé. Trojici propustil. Až o 15 minut později k němu dorazily informace o Salahu Abdeslamovi...

Muž hledaný ve spojitosti s teroristickými útoky se jmenuje Abdeslam Salah.

V následujících dnech pobýval Abdeslam v Bruselu. Zda tam zůstal po celou dobu, není jasné. Tajné služby po několika týdnech od útoků uvedly, že „stopa vychladla, odcestoval zřejmě do Sýrie“. Jenže někteří experti spekulují, že tam nemohl, protože nesplnil svůj úkol a neodpálil se. V džihádistickém časopise Islámského státu Dabiq vyšla na konci ledna 2016 společná fotografická koláž devíti lidí zapojených do útoků. Všichni na fotografii jsou již mrtví, Salah na ní nebyl.

Kalašnikovem stříleli skrz dveře

V tu dobu to vypadalo, že se po něm slehla země. Na jeho stopu přišli policisté v podstatě náhodou. Společný belgicko-francouzský tým se vydal v úterý prověřit jednu adresu v bruselské čtvrti Forest. Byt měl být opuštěný, několik týdnů odpojený od elektřiny a vody. Vyšetřovatele „přivítala“ palba z kalašnikova skrz dveře. Čtyři příslušníci týmu byli zraněni, včetně francouzské policistky.

Příslušníci protiteroristické jednotky na předměstí Bruselu.

Na místo se okamžitě sjely zásahové jednotky. Odstřelovač pak jednoho džihádistu - Alžířana Mohameda Bena Caeda - v bytě zabil. Dalším dvěma lidem se však podařilo uprchnout. Podle dostupných informací byl jedním z nich Abdeslam. Policisté v pátek oznámili, že jeho otisk prstu našli právě v onom bytě.

Po páteční 16. hodině spustila belgická policie v Molenbeeku obří razii. Podle nepotvrzených informací se tak stalo po tipu, který dostala. Speciální jednotky Salaha střelily do nohy a zadržely. Belgický prokurátor Eric Van der Sypt pak večer řekl, že se terorista nevzdal hned, ale události se odvíjely velmi rychle. Nebyl ani ozbrojený. Policie ho pak převezla do nemocnice.

Po 126 dnech na útěku došlo „nejhledanějšímu“ muži světa štěstí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.