Lidovky.cz

Jak bude vypadat dohoda s Tureckem o migraci? Registrace a prověřování

Evropa

  17:47
BRUSEL - Lídři Evropské unie na pátečním summitu uzavřeli dohodu s Tureckem o vracení migrantů, která by měla začít fungovat už v neděli. Na základě analýz evropských médií přinášíme informace o tom, jak by měl mechanismus vracení uprchlíků z řeckých ostrovů do Turecka vypadat a jak bude v praxi tato procedura probíhat.

Migranti s dětmi v náručí odpočívají u pohraničního plotu severně od řeckého Idomeni. foto: ČTK

Časový plán: Všichni noví neregulérní migranti, kteří počínaje 20. březnem připlují z Turecka na řecké ostrovy, budou vraceni zpět do Turecka. Reálně se ale první přesuny uprchlíků z Řecka do Turecka uskuteční až po dokončení všech úředních procedur, které zaberou nejméně dva týdny. Kancléřka Angela Merkelové odhadla, že první běženci budou převezeni na tureckou půdu zhruba 4. dubna.

Žena udržuje oheň v uprchlickém táboře Idomeni.
Migrant zachraňuje dítě před pádem do vody, zatímco se migranti prodírají řekou...

Právní rámec: Vracení migrantů musí probíhat plně v souladu se standardy EU a mezinárodním právem, které vylučuje jakékoli kolektivní vyhošťování. Každý jednotlivý uprchlík proto bude muset být registrován, a pokud požádá o azyl, bude jeho žádost zpracována. Migranti, kteří nepožádají o azyl, nebo jejichž žádost byla shledána nedůvodnou nebo nepřípustnou, budou vráceni do Turecka.

Mnozí činitelé už zmínili, že syrské občanství nebude automaticky důvodem k udělení azylu, žádosti jednotlivých Syřanů se budou posuzovat individuálně a bude se přihlížet například k tomu, zda pocházejí z míst, kde se bojuje.

Polsko a Maďarsko vyzdvihly dohodu EU s Tureckem

Polský prezident Andrzej Duda a maďarský premiér Viktor Orbán se dnes shodli na tom, že dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem představuje pozitivní vývoj.

"Označili dohodu za něco pozitivního, co se ubírá správným směrem, je první známkou toho, že evropští politici, kteří dnes tvoří hlavní proud evropské politiky, již nemohou vytvářet problémy, ale začínají je řešit. Jedná se o první krok k vyřešení problému migrace do Evropy, a ne jeho vytváření," řekl Dudův poradce Krzysztof Szczerski.

Podle něho Duda zdůraznil velmi jasně, že "cílovým modelem pro vyřešení krize, je pomoci tam, kde je válka", tedy v Sýrii. "Zdroj krize leží mimo Evropu," pokračoval prezidentův poradce.

Oba politici se podle něho shodli, že smysl pro solidaritu mezi členskými státy je v dnešní Evropě důležitý a že má vycházet ze vzájemného uznávání svých zájmů, stanovisek a cílů v rámci evropské politiky.

Polsko a Maďarsko patří k odpůrcům přerozdělování desetitisíců uprchlíků převážně z Blízkého východu mezi jednotlivé státy EU.

Dobrovolné přijímání uprchlíků: Za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do EU, a to pokud možno v ten samý den. Přednost dostanou ti migranti, kteří předtím nevstoupili nebo se nepokusili vstoupit do EU neregulérním způsobem.

Unie se chystá pro přesidlování migrantů využít loni schválené kvóty a další dobrovolné závazky, které však celkem hovoří o relokaci pouhých 72 tisíc osob. Z toho 54 tisíc migrantů měly členské země EU přijmout na dobrovolné bázi.

Magazín Der Spiegel podotýká, že dobrovolná relokace v rámci EU dosud příliš nefungovala a dalšímu zvyšování povinných kvót se řada zemí brání. Mezi nimi je i Česko nebo Slovensko.

Pokud by proud uprchlíků z Turecka do Řecka pokračoval v dosavadní intenzitě, vyčerpalo by se 72 tisíc míst pro relokaci syrských uprchlíků z Turecka už přibližně za jeden měsíc. Od začátku letošního roku do poloviny března totiž z Turecka do Řecka dorazilo téměř 150 tisíc lidí.

Personální otázky: Administrativa spojená se vyřizováním úředních náležitostí všech příchozích migrantů bude velmi rozsáhlá, a státy EU proto chtějí Řecku pomoci s jejím zajištěním. Členské země unie pomůžou Řecku složit „operativní složku“, v níž bude až čtyři tisíce lidí - mimo jiné pohraničníků, soudců, azylových úředníků, sociálních pracovníků a tlumočníků.

Finance: Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera budou procedury ve spojení s vracením migrantů stát během následujícího půl roku až 300 milionů eur (osm miliard korun).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.