Lidovky.cz

Ortel nad Savčenkovou: 22 let za mřížemi. Porošenko ji chce vyměnit za Rusy

Vladimír Putin

  14:45aktualizováno  18:20
MOSKVA - Ruský soud poslal ukrajinskou důstojnici a poslankyni Nadiju Savčenkovou, obžalovanou z účasti na vraždě ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny, na 22 let za mříže. Svědky obžaloby označil za důvěryhodné, důkazy a svědectví obhajoby naopak odmítl. Prokuratura původně žádala 23 let vězení. Savčenková veškerá obvinění odmítá.

Nadija Savčenková se verdiktem zlomit nenechala, naznačují záběry ze soudní síně. foto: ČTK

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podle agentury AFP navrhl vyměnit odsouzenou za dva Rusy, jež Ukrajinci zajali v boji se separatisty na východě Ukrajiny. Zdůraznil nicméně, že Ukrajina verdikt ruského soudu nikdy neuzná.

Na 20 let odsouzený režisér Sencov: Rusku vládnou zločinci. Bojíte se, že vás zabijí

„Jsem připraven předat Rusku dva ruské vojáky, zadržené na našem území kvůli účasti v ozbrojené agresi proti Ukrajině. Soud s nimi je v závěrečném stádiu. Hned poté jsem připraven cestou příslušných procedur zajistit jejich předání Rusku,“ řekl Porošenko. Zdůraznil, že nastal čas, aby ruský prezident Vladimir Putin splnil slib, daný při jednáních s účastí německé kancléřky a francouzského prezidenta, že se Savčenková vrátí domů, což však před rozhodnutím soudu není možné.

Prohlášení ministerstva zahraničních věcí:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR pozorně sleduje případ ukrajinské pilotky Nadji Savčenko, která byla dnes soudem v ruském Doněcku odsouzena k 22 letům vězení.
MZV vyzývá Ruskou federaci, aby s ohledem na humanitární důvody a přijaté mezinárodněprávní závazky neprodleně propustila Nadju Savčenko a umožnila její návrat na Ukrajinu. Propuštění všech zadržovaných osob je jedním z bodů Souboru opatření pro naplňování Minských dohod z února 2015.

Ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruské justice upozornila, že Savčenkovou lze vydat do vlasti k odpykání trestu jedině poté, co Ukrajina odsuzující verdikt uzná.Porošenko měl podle médií zjevně na mysli ruské občany Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, které ukrajinští vojáci zajali loni v květnu v přestřelce se separatisty na východě Ukrajiny. Nyní je soudí v Kyjevě jako teroristy. Podle Kyjeva jde o příslušníky ruských speciálních sil, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že z armády odešli.

Savčenková (34) podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny jako příslušnice dobrovolnické jednotky bojující na straně vládních sil navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla ale tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.

Již v pondělí prohlásil soud v ruském městě Rostov nad Donem Savčenkovou vinnou z podílu na vraždě dvou ruských novinářů, konečná výše trestu však padla až den poté.

PŘÍPAD SAVČENKOVÁ

„Důkazy obžaloby jsou věrohodné a úplně vyvracejí verzi obhajoby o nevině Savčenkové,“ uvedl soudce Leonid Stěpaněnko a dodal, že „náprava Savčenkové je možná jen v izolaci od společnosti“. Obžalovaná pak přerušila čtení rozsudku zpěvem ukrajinské lidové písně. Až po přestávce tak soudce ohlásil výši trestu. Na to Savčenková zareagovala zpěvem ukrajinské hymny a v sále podle agentury Interfax vypukla potyčka mezi přítomnými Rusy a Ukrajinci, včetně Porošenkova mluvčího, který se pokoušel rozvinout ukrajinskou vlajku.

Ještě dříve soud uvedl, že imunita ukrajinské poslankyně a členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy nebrání odsouzení Savčenkové, protože mandát získala až po spáchání inkriminovaných zločinů, jakož i po zatčení a uvalení vazby.

Důkazy o nevině? Zamítnuto

Za důvěryhodné označil svědky obžaloby, pocházející podle obhájců z řad proruských separatistů, jakož i důkazy usvědčující Ukrajinku. Důkazy a svědectví obhajoby o nevině obžalované soudce odmítl. Nevidí ani důvod žádat Ukrajinu o pomoc kvůli dalšímu ověřování alibi Savčenkové, které podle něj vyvrátili svědci a experti obžaloby.

Nadija Savčenková v prosklené kleci pro obžalované.
Protest proti odsouzení Savčenkové před ruskou ambasádou v Kyjevě.

Ukrajinka předem oznámila, že se proti verdiktu nemíní odvolat. Podle obhájců si tak zablokuje možnost napadnout rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva, ale Savčenková doufá, že zřeknutí se odvolání by mohlo urychlit její vydání do vlasti, zřejmě výměnou za Rusy uvězněné na Ukrajině.

Kyjev a západní státy požadují propuštění Savčenkové. Kreml až dosud tyto výzvy ignoroval a tvrdil, že do práce nezávislých soudů nikdo nesmí zasahovat. Tisk ale spekuluje, že po vynesení přísného rozsudku by mohlo dojít k výměně Savčenkové a dalších uvězněných Ukrajinců za Rusy, zajaté ukrajinskými vojáky na východě Ukrajiny, popřípadě za zmírnění sankcí proti Rusku.

Profil Nadiji Savčenkové

  • Ukrajinská letkyně Savčenková byla v Rusku zatčena v červnu 2014 proto, že údajně nese podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska, kam jako důstojnice ukrajinského letectva navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli 17. června 2014 ruští novináři Igor Korneljuk a Anton Vološin. Do Ruska se podle žaloby dostala jako uprchlice.
  • Advokáti Savčenkové přitom disponují důkazy, že proruští povstalci zajali jejich klientku ještě dříve, než k neštěstí došlo, a pak ji předali ruským úřadům. Sama Savčenková se hájí, že jen plnila svou povinnost a v řadách dobrovolnickém praporu Ajdar bojovala za vlast na ukrajinském území a neuznává právo Rusko ji soudit.
  • Po svém zatčení byla převezena z vazební věznice ve Voroněži do Moskvy, kde se musela podrobit psychiatrickému vyšetření, proti čemuž protestovala. Soud ale dospěl k závěru, že opatření bylo v souladu se zákonem, a proto stížnost obhajoby zamítl. Soud poté několikrát prodloužil její vazbu a Savčenková byla zadržována v Lefortovské vazební věznici v Moskvě.
  • V prosinci 2014 se Savčenková pokusila vymoci si svobodu hladovkou, kterou však v březnu 2015 po varování lékařů přerušila. Další hladovky začala držet loni v prosinci a tento měsíc. O svém věznění napsala knihu nazvanou „Silné jméno Nadija“ (v ukrajinštině „nadija“ znamená také „naděje“), která byla vytištěna nákladem 10 000 výtisků.

„Svobodu Nadiji (naději)“.

  • V říjnu 2014, kdy byla již ve vězení, byla zvolena poslankyní kyjevského parlamentu za stranu Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové, která Savčenkovou demonstrativně zařadila na první místo kandidátky.
  • USA a Evropská unie vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina k osvobození Savčenkové a existuje také výzva poslanců Evropského parlamentu uvalit na Putina a další hodnostáře kvůli Savčenkové další sankce. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka by ČR případné návrhy na tyto sankce podpořila. V řadě měst nejen na Ukrajině se konalo už několik demonstrací za její propuštění.
  • Savčenková se narodila v Kyjevě 11. května 1981. Má sestru Viru, která se angažuje v boji za její osvobození. Podle výpovědí Viry Savčenkové Nadija vstoupila do armády již ve svých 16 letech, před výsadkářským výcvikem pracovala jako radistka. V letech 2004 až 2008 sloužila podle dostupných zdrojů jako jediná žena v ukrajinské misi v Iráku, v hodnosti nadporučíka byla členem výsadkových vojsk a střelcem na vrtulníku Mi-24.
  • Po návratu domů v roce 2008 se obrátila na ministerstvo obrany s žádostí, aby mohla nastoupit na prestižní Charkovskou leteckou univerzitu, kde mohli do té doby studovat jen muži. Ministr obrany jí studium povolil a Savčenková školu zdárně absolvovala.
  • V roce 2010 narukovala k 3. leteckému pluku ve městě Brody ve Lvovské oblasti. Poté vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar, která bojuje proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Již dříve se stala veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika show a pořadech.

Právníci Savčenkové hovoří s novináři. Zleva Mark Fejgin, Oleksandr Plachotňuk a Nikolaj Polozov.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.