Lidovky.cz

Turecko přijme dalších 200 migrantů, Řecko chce zavřít uprchlické tábory

Afghánistán

  13:03
ANKARA - Turecko ve středu přijme na základě dohody s EU dalších asi 200 migrantů z Řecka, uvedla s odvoláním na Ankaru agentura Reuters. Řecká vláda chce do konce týdne odstěhovat všechny uprchlíky z provizorního tábora v Idomeni u makedonských hranic a v aténském přístavu Pireus.

Uprchlíci a migranti převážně pákistánského původu protestují v řeckém táboře Moria proti migrační dohodě EU a Turecka. foto: ČTK

V úterý se zřejmě žádný přesun běženců do Turecka nechystá. Podle regionální guvernérky pro ostrovy v Egejském moři Christiany Kalogirosové je důvodem změna chování uprchlíků, kteří nyní skoro všichni žádají o azyl, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy.

Na základě dohody EU s Ankarou vrací od pondělka Řecko do Turecka migranty, kteří od 20. března připlouvají do Řecka z Turecka a nepožádají v zemi o azyl, nebo ho nedostanou. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

První lodě odpluly v pondělí

V pondělí odpluly z řeckých ostrovů do Turecka první lodě s migranty, které Atény na základě dohody vrátily. Většina z nich pochází z Pákistánu a Afghánistánu, byli mezi nimi i dva Syřané, což v úterý potvrdil v tureckém parlamentu premiér Ahmet Davutoglu. Ten také oznámil, že v pondělí bylo v souladu s dohodou s EU do Německa posláno 78 Syřanů z Turecka.

Migrantka suší prádlo na plotě z ostnatého drátu, který přehrazuje hranici mezi...
Dohoda EU s Ankarou. Na snímku evropský komisař pro otázky migrace Dimitris...

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nicméně oznámil, že má pochybnosti o správnosti vrácení 13 uprchlíků do Turecka v pondělní skupině. „Obáváme se, že 13 osob většinou Afghánců chtělo požádat o azyl, ale registrace neproběhly včas,“ řekl agentuře AFP Philippe Leclerc zástupce UNHCR v Řecku. A dodal, že těchto 13 osob je obětí zmatku na řeckém ostrově Chios.

Protesty migrantů

Na řeckém ostrově Lesbos v úterý demonstrovalo několik desítek migrantů, kteří jsou tam drženi v táboře za ostnatým drátem. Běženci křičeli „Chceme svobodu!“, na jednom transparentu měli „Zabijte nás, jestli chcete.“ Podle UNHCR je v přeplněném táboře v Morii asi o 600 lidí více, než je jeho kapacita. Běženci mají omezenu svobodu pohybu po 20. březnu, kdy začala platit dohoda EU s Tureckem o vracení migrantů.

ZPRAVODAJKA LN:

I přes zahájení vracení migrantů do Turecka pokračují běženci v cestách do Řecka. Za posledních 24 hodin připlulo na ostrovy v Egejském moři podle řeckého krizového štábu 225 nových uprchlíků. Předchozí den jich bylo na 340. Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 52 000 uprchlíků.

Řecká vláda chce do konce týdne odstěhovat všechny uprchlíky z provizorního tábora v Idomeni u makedonských hranic a v aténském přístavu Pireus, uvedla agentura DPA s odvoláním na řeckou státní televizi ERT. V obou táborech se nyní dohromady tísní na 17 000 uprchlíků.

Migranti v obou provizorních táborech budou podle televize ERT vyzývání v arabštině, aby nastoupili do autobusů a nechali se odvézt do oficiálních uprchlických zařízení. Podobné pokusy již řecké úřady učinily, podařilo se jim ale odvézt jen málo lidí. V Pireu je nyní na 5000 běženců a v Idomeni kolem 12 000.

Podle DPA někteří aktivisté v táborech radí uprchlíkům, aby provizorní tábory neopouštěli, jen tak prý mohou svět upozornit na svou situaci a prý pak budou moci odcestovat dál do Evropy. Balkánská trasa, po níž donedávna uprchlíci pokračovali z Řecka do střední a západní Evropy, je uzavřená. Její otevření si běženci v táboře Idomeni snaží vynutit mimo jiné tím, že již dva týdny blokují železniční trať mezi Řeckem a Makedonií. Dočasně též přerušují svými protesty provoz na důležité silnici E-75.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.