Lidovky.cz

Skryté bohatství vládnoucího klanu v Ázerbájdžánu. Stopy vedou i do Česka

Svět

  11:00
BAKU - Aféra Panama Papers směřuje i do rodiny ázerbájdžánského diktátora Ilhama Alijeva. Jeho příbuzní figurovali v tajných offshore společnostech, kterými ovládli důležité firmy v zemi. Jak už v minulosti popsali čeští investigativní novináři, rodina Alijeva masivně investovala i v České republice - především do nemovitostí.

Prezident Ázerbajdžánu Alijev odevzdává svůj hlas v parlamentních volbách. foto: Reuters

Když byl v roce 2003 zvolen prezidentem Ázerbájdžánu Ilham Alijev, vložil ruku na korán a nahlas přísahal, že bude věrně sloužit svému lidu. Už v té době se ale rozběhla mašinérie, která měla za cíl ovládnout důležité podniky v zemi jeho rodinou.

Ázerbájdžán je malou postsovětskou republikou bohatou na nerostné suroviny, z nichž pramení její největší bohatství.

Již dřívější upozorňování řady investigativních novinářů na nekalé přebírání moci v důležitých ázerbájdžánských podnicích nyní potvrzují i uniklé panamské dokumenty. Ty poodhalily finanční jmění řady světových diktátorů, byznysmenů a elitních politiků. A ušetřena nezůstala ani rodina prezidenta Alijeva.

Na koho míří Panama Papers?
Na koho míří Panama Papers?

Zlaté doly i velké společnosti

Díky řadě skrytých společností a offshorových transakcí se klanu totiž podařilo ovládnout řadu důležitých ekonomických míst v zemi. Podle uniklých dokumentů byla Alijevova žena, Mehriban Alijevová, v roce 2005 také jmenována manažerkou v panamské offshore společnosti, která získala kontrolu nad tamním konglomerátem AtaHolding, upozornilo Rádio Svobodná Evropa.

Panama Papers: Rodina diktátora Asada obcházela sankce s pomocí britské banky

Jak stanice s odvoláním na investigativní projekt OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) rovněž informovala, zkrátka nepřišly ani diktátorovy dcery Lejla a Arzu. Kauza Panama Papers dokládá, že disponují 56procentním podílem v konsorciu pro rozvoj zlatých dolů Čovdar - přičemž hodnota tamních rezerv byla v jednu odhadována na 2,5 miliardy dolarů.

Podle dřívějšího vyšetřování Alijevovy rodiny, na němž OCCRP spolupracoval právě s ázerbajdžánskou redakcí Svobodné Evropy a jehož výsledky byly publikovány před čtyřmi lety, přitom podíl Lejly a Arzy Alijevových dosahoval jen 11 procent.

Na investigativní práci se tehdy podílela i známá ázerbajdžánská novinářka Chadídža Ismailová. Nepohodlnou žurnalistku, jež se specializovala na odhalování korupce v nejvyšších patrech diktátorského režimu, soud v Baku loni poslal na 7,5 let do vězení.

K tématu:

Jak již dříve napsalo České centrum pro investigativní žurnalistiku, podnikatelské aktivity diktátorovy rodiny sahají i do České republiky. V tuzemsku totiž vznikají doslova „ázerbájdžánské enklávy“. Rodina Alijeva a význační byznysmeni z této malé kavkazské země skupují parcely a staví na nich luxusní hotely a vily. Značná část těchto staveb se kumuluje kolem Karlových Varů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.