Lidovky.cz

Řecko: Záplava žádostí o azyl prodlouží přestávku ve vracení uprchlíků

Afghánistán

  18:36aktualizováno  19:07
ATÉNY - Přestávka ve vracení uprchlíků z Řecka do Turecka kvůli množství žádostí o azyl zřejmě potrvá dva týdny, ne jen do pátku, jak se dosud předpokládalo. Podle agentury AFP to ve středu řekl řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias. Zároveň prohlásil, že s případnou pauzou se počítalo už před pondělním zahájením přesunů běženců do Turecka.

Uprchlíci vystupují z lodi pobřežní hlídky zpátky na turecké území. foto: Reuters

„Věděli jsme, že bude určitá přestávka, určité meziobdobí, už před spuštěním tohoto programu“ odesílání migrantů zpět do Turecka na základě dohody EU a Ankary, řekl podle agentury šéf řecké diplomacie na dnešní tiskové konferenci.

Odhadl, že tento odklad potrvá „přinejmenším dva týdny“, které budou potřeba ke zpracování prvního balíku žádostí o azyl. Během této doby by řecké úřady podle něj mohly zpracovat 400 až 500 žádostí.

Řecko se zavázalo, že přezkoumá každou žádost jednotlivě, byť v urychleném řízení, než pošle neúspěšné žadatele zpátky do Turecka. V pondělí se návrat týkal 202 běženců, většina z nich byla z Pákistánu a Afghánistánu. V úterý ani dnes se už tímto směrem neuskutečnil žádný přesun. Další skupina asi 200 migrantů měla být deportována do Turecka až v pátek, což se ovšem s ohledem na vyjádření Kotziase nestane.

Regionální guvernérka pro řecké ostrovy v Egejském moři Christiana Kalogirosová uvedla, že nyní skoro všichni nově příchozí běženci žádají o azyl v Řecku, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy. Podle nových předpisů trvá vyřízení žádosti o azyl, včetně odvolání, zhruba devět dní.

Turecko přijme dalších 200 migrantů, Řecko chce zavřít uprchlické tábory

Počet uprchlíků, kteří připlouvají z Turecka do Řecka, se ale výrazně snížil. Za posledních 24 hodin dorazilo touto cestou na řecké ostrovy v Egejském moři 68 běženců, o den dříve jich bylo 225, napsala agentura Reuters. V únoru byl přitom denní průměr přílivu běženců skoro 2000 osob. V provizorní táboře v aténském přístavu Pireus dnes běženci opět protestovali proti převozu do vnitrozemí, někteří blokovali silnici do přístavu.

Nové incidenty v Pireu, kde se tísní na 5000 běženců, vyvolalo úterní oznámení, že provizorní tábor bude co nejdříve vyklizen. Uprchlíci mají být převezeni do středisek ve vnitrozemí, což ale odmítají. Chtějí otevření hranic a pokračovat dál do Evropy. To se někteří snažili vynutit tím, že si lehali s dětmi na zem a blokovali silnici do přístavu. Jeden z migrantů vyhazoval dítě do vzduchu a běžel s ním k moři.

„Náš cíl je migranty a uprchlíky z Pirea nejpozději do konce měsíce odvézt kamkoli jinam,“ řekl řecké televizi podle agentury DPA vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis. Dalších asi 12.000 migrantů se tísní v provizorním táboře v Idomeni u makedonských hranic, i ty chce řecká vláda odvézt do uprchlických středisek.

První skupina syrských uprchlíků z Turecka přiletěla do Německa

Na základě dohody EU s Ankarou vrací od pondělka Řecko do Turecka migranty, kteří od 20. března připluli do Řecka z Turecka a nepožádali v zemi o azyl, nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka asi 6000 běženců.

Za každého takto vráceného Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Přesuny do zemí EU rovněž začaly v pondělí, kdy jen do Německa bylo posláno 78 Syřanů z Turecka. Z řeckých ostrovů do Turecka ale byli v pondělí přepraveni jen dva Syřané.

Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 53 000 uprchlíků, kteří se tam nahromadili poté, co země na takzvané balkánské trase začaly v únoru omezovat přechod uprchlíků přes svá území a nakonec cestu uzavřely. Loni přes ni přišel do Evropy přes milion běženců.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.