Lidovky.cz

V Polsku zuří bitva o potraty. Vláda chce úplný zákaz, žene lidi do ulic

Svět

  18:30
VARŠAVA/PRAHA - V Polsku hrozí nový kulturní boj. Důvodem je snaha zcela prosadit zákaz interrupcí, a tím zpřísnit zákon platný od roku 1993. Iniciativy, která chce postavit umělé přerušení těhotenství mimo zákon, se chopilo občanské sdružení Nadace Pro – právo na život. Ta již začala sbírat podpisy na podporu odpovídajícího návrhu zákona.

Moje tělo – moje věc. Ve Varšavě a dalších městech se sešli odpůrci úplného zákazu přerušení těhotenství. Chtějí, aby rozhodování bylo na ženách. foto: Reuters

Pokud by záměr podpořilo minimálně sto tisíc Poláků, musí se jím zabývat parlament. Většina jeho poslanců se přitom po loňských volbách řadí ke konzervativní pravici.

A iniciátoři úplného zákazu umělého přerušení těhotenství dostali v posledních dnech prominentní podporu.

Soud přikázal šestnáctileté porodit dítě. Na potrat prý není dost vyspělá

Kromě katolické církve, jejíž kněží přečetli během nedělní bohoslužby příslušnou výzvu, se na stranu inciativy postavili i vlivní členové konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Jak premiérka Beata Szydłová, tak i vůdce PiS Jarosław Kaczyński dali najevo, že by hlasovali v souladu s výzvou polských biskupů a úplný zákaz interrupcí by podpořili. Zároveň ale uvedli, že v případě hlasování by se poslanci PiS nemuseli řídit stranickou disciplínou, ale mohli hlasovat v souladu se svým svědomím.

„Žena, která nenávidí ženy.“ Portrét premiérky Beaty Szydłové jako tváře odmítaných změn, jež zavádí stávající polská vláda.

Přísný zákon

Dosud platný polský zákon o umělém přerušení těhotenství patří k nejpřísnějším v Evropě.

Interrupce v zásadě zakazuje a povoluje je pouze ve třech případech: je-li zjištěno poškození plodu, pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy nebo je-li těhotenství následkem znásilnění nebo incestu. Těhotenství pak musí být přerušeno do 25. týdne.

V případě porušení zákazu hrozí lékařům provádějícím interrupce trest ve výši dvou let.

Nový zákon, který chtějí prosadit katoličtí aktivisté, naproti tomu připouští přerušit těhotenství v případě ohrožení života matky. A počítá i s vyšším trestem pro lékaře až do výše pěti let.

Návrh také počítá s finanční pomocí pro matky, jež by musely pečovat o postižené dítě.

Ramínko jako symbol nelegálního potratu. K pokoutným, neodborným přerušením...
Řada z protestujících měla s sebou ramínko, které se stalo symbolem nesouhlasu...

Polské statistiky oficiálně vykazují až 1800 potratů ročně. Počet žen, které ale podstupují umělé přerušení těhotenství tajně, ať už doma nebo v sousedních státech, se dle odhadů pohybuje mezi sto tisíci až sto padesáti tisíci.

Historik zkoumal temné stránky polských dějin. Není vlastenec, trestá ho vláda

Kritici současné zákonné úpravy ale poukazují na skutečnost, že umožňuje lékařům uplatnit v souvislosti s umělými potraty tak zvanou „výhradu svědomí“. Ta jim dovoluje odmítnout provedení interrupce, pokud je v rozporu s jejich přesvědčením, a to iv případech, že by byla splněna některá ze tří podmínek, kdy zákon přerušení těhotenství povoluje.

Přísnější než v Íránu

Možnost, že by mohly být interrupce v Polsku postaveny zcela mimo zákon, přivedla v minulých dnech do ulic i odpůrce jakéhokoli dalšího zpřísňování zákona. Demonstrace svolala nová levicová strana Razem (Společně) prostřednictvím sociálních sítí.

Minulou neděli se tak konala v řadě polských měst protestní shromáždění. Například ve Varšavě, kde se konalo na prostranství před budovou polského Sejmu, přišlo několik tisíc lidí.

Řada z protestujících měla s sebou ramínko, které se stalo symbolem nesouhlasu s plány na úplný zákaz potratů. Aktivisté tím chtějí vyjádřit, že jejich úplným zákazem by se zvýšilo riziko, že umělé potraty budou prováděny pokoutně a bez odborné asistence lékařů.

Jedna z žen demonstrující ve Varšavě byla citována polskými médii se slovy, že prý dokonce zákony v Íránu jsou ohledně interrupcí liberálnější než polské.

Pochybují i konzervativci

Avšak pochybnosti, zda je nyní vhodná doba pro přijetí podobného zákona, se ozývají i mezi konzervativci.

Například polský vicepremiér a ministr pro vědu Jarosław Gowin varoval, že zákaz potratů by „mohl vést k rebelii, v jejímž důsledku by mohlo za několik let dojít k úplné liberalizaci zákona“.

Proto by se prý jakékoli změny stávajícího stavu neměly provádět bez předchozí „vyzrálé a klidné debaty“, uvedl ministr v rozhovoru pro veřejnoprávní televizní stanici TVP.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.