Lidovky.cz

Východ Rakouska zasáhlo zemětřesení o síle 4,1 stupně. Pocítili ho i lidé ve Brně

Svět

  14:28aktualizováno  14:58
VÍDEŇ - Zemětřesení o síle 4,1 stupně v pondělí zasáhlo východ Rakouska. Otřesy byly citelné v oblasti města Alland, které se nachází nedaleko Vídně. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na Rakouský meteorologický institut (ZAMG). Zemětřesení pak pocítili i lidé na jižní Moravě. Chvěly se jim skříně.
Panorama Vídně a Dunaje – ilustrační foto.

Panorama Vídně a Dunaje – ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Lehké škody, jako například praskliny v omítce, jsou při této síle možné,“ uvedla seizmoložka Rita Meurersová. Podle ní je rovněž nutné počítat s následnými otřesy.

Otřesy, které vycházely z hloubky devíti kilometrů, byly zaznamenány krátce před 12:30 SELČ. Epicentrum měly zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Vídně a citelné byly i v rakouské metropoli, napsala agentura APA. Otřesy půdy zaznamenali i na jižní Moravě: podle ředitele Ústavu fyziky země v Brně Petra Špačka přišla od lidí hlášení například o tom, že se jim chvěly skříně. Se žádnými vážnějšími škodami se ale podle Špačka na české straně nepočítá a zemětřesení neovlivnilo ani provoz dukovanské jaderné elektrárny.

ZAMG podle Meurersové zaregistrovala okolo 1800 hlášení o otřesech, nejvíce lidí se na úřad obrátilo z Dolních Rakous a Vídně, několik případů ale pochází i z Horních Rakous a Burgenlandu.

Temelín je připravený dokonce i na zemětřesení. ČEZ to stálo 20 milionů

Zemětřesení bylo nejvíce citelné v oblasti města Alland, které je zhruba 20 kilometrů od Vídně. „Bylo v hloubce asi 10 kilometrů. Do Brna to máme zhruba 150 kilometrů, takže to bylo cítit i tady. Přicházejí nám různá hlášení od lidí, že se jim chvěly například skříně. Netrvalo to ale déle než pár sekund. Počítáme s tím, že hlášení budou desítky,“ uvedl ředitel Ústavu fyziky země v Brně Petr Špaček .

Podle něj čím větší je vzdálenost od centra zemětřesení, tím menší jsou následky. „V České republice nepočítáme s žádnými škodami, ale v Rakousku určitě nějaké budou. Mohlo se to projevit například v prasklinách na domech,“ dodal Špaček. Ústav má dvacítku stanic po celé republice, některé se nacházejí i v blízkosti obou jaderných elektráren.

Podobně se země otřásla před třemi lety

Podle mluvčího Jaderné elektrárny Dukovany Jiřího Bezděka se chvění vzhledem ke vzdálenosti Dukovan od postižených míst projevilo jen v minimální míře. „Přístroje, které máme v elektrárně a okolí, zaznamenaly chvění, které ale nedosahovalo ani signalizační úrovně pro mimořádný stav,“ uvedl Bezděk. Doplnil, že dukovanská elektrárna by nyní měla odolat otřesům o síle kolem šesti stupňů Richterovy stupnice. Odolnost Dukovan vůči zemětřesení a extrémním výkyvům počasí ČEZ v posledních letech zvýšil řadou nákladných opatření provedených po havárii japonské elektrárny Fukušima.

Podle Špačka zemětřesení způsobilo narážení desek dvou kontinentů, a to Afriky a Evropy. „V Alpách je zlomová zóna, která odděluje jižní Evropu od té méně aktivní severní. Tam se děje většina deformace vzniklé sbližováním Afriky a Evropy,“ objasnil Špaček.

Zemětřesení o podobné síle bylo podle něj v okolí Vídně například v letech 2013, 2009 nebo 2000. „Není to nijak ničivé zemětřesení, ale není to ani každoroční záležitost. Stane se to párkrát za desetiletí,“ doplnil Špaček.

Meurersová upozornila, že je nutné počítat s následnými otřesy. Ty první ZAMG zaznamenal již ve 12:49 a měly sílu 2,4 stupně. Zatím není možné předpovědět, zda následné otřesy dosáhnou intenzity prvotního zemětřesení, či ho dokonce překonají. „My ale zatím nečekáme žádnou velkou událost,“ dodala Meurersová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.