Lidovky.cz

Šikanován Kremlem, odvržen opozicí. Chmurné vyhlídky ruského expremiéra

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Po vraždě Borise Němcova vkládala těžce zkoušená ruská opozice naděje do někdejšího ruského premiéra Michaila Kasjanova. Těm je nyní, zdá se, konec. Od politika znectěného diskreditační kampaní Kremlu a napadaného pohůnky Ramzana Kadyrova se totiž odvracejí i jeho dosavadní spojenci. A budoucnost už tak zdevastované antiputinovské fronty nabývá ještě temnějších barev.

Michail Kasjanov se svou autobiografií „Bez Putina“ (archivní snímek z dubna 2011). foto: ČTK

V letech 2000-2004 stál v čele ruské vlády. Dnes je nedobrovolným hrdinou erotického filmu v režii Kremlu, obětí vulgárních výtržností a prohlubující se izolace ze strany svých někdejších spojenců. Michail Kasjanov, za Vladimira Putina premiér Ruské federace. A za stejného Vladimira Putina, jen o dvanáct let později, vyvrženec.

Od roku 2004, kdy jej Putin odvolal z premiérského postu, Kasjanov neskrýval svou ambici postavit se nejmocnějšímu muži Ruska a špičce pověstné „mocenské vertikály“ na bitevním poli ruské politiky. Zbraně s Putinem křížil často, včetně prezidentských voleb ́08. Uspěl málokdy.

Boj zdevastované opozice

Rusko rok po vraždě Němcova: roztříštěná opozice, kterou lidé neznají

Nejnovější příležitost se nabídla v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami. Už letos v září budou ruští občané vybírat nové složení Státní dumy, a zatímco putinistické Jednotné Rusko si ve své zemi stojí pevně, antiputinovská opozice balancuje na okraji propasti. Už dlouho nebyla tak bezmocná jako nyní, po ničivé vlně zatýkání, represí a v případě jejího předáka Borise Němcova i násilné smrti. Uplynulé dva roky jí zasadily devastující úder.

Protest po vraždě Borise Němcova.

Nedlouho po Němcovově únorové vraždě se zformovala opoziční Demokratická koalice, za níž stojí liberální strana PARNAS spjatá právě s Němcovem, ale i s Alexejem Navalným, jehož před třemi lety podpořila v kandidatuře na starostu Moskvy. „Bylo nám jasné, že PARNAS se sám nedostane nikam. Věděli jsme, že potřebujeme koalici. Věděli jsme, že se potřebujeme dostat přes pětiprocentní bariéru, nastavenou ve volbách do Dumy,“ vysvětloval vznik koalice Navalnyj.

‚Rusové jsou obětí teroru. Bojí se moci a podřídí se čemukoli‘

Loni v prosinci nabídla Demokratická koalice Kasjanovovi první místo na své volební kandidátce. Další jména, připomínají The Moscow Times, měla vyplynout z nadcházejících primárek, které opozice vnímala jako zahřívací kolo a možnost zlákat další přívržence. Koalice se rovněž rozhodla, že na svou stranu získá nejméně dvě veřejně známé a respektované osobnosti, jež postaví po boku Kasjanova. Jednala s politiky, oblíbenými rockovými zpěváky či dokonce televizním moderátorem.

Jenže smělé plány nestačí - tím spíš, jste-li menšinou v dnešním Rusku. Pečlivě budované spojenectví se začalo hroutit jako domek z karet.

Členové ruské opozice v první řadě průvodu k výročí vraždy Borise Němcova. Michail Kasjanov třetí zprava.

Zugzwang Michaila Kasjanova

Michail Kasjanov má v zádech nejen kariéru ve vysoké politice, ale také pozoruhodnou autobiografii. Kniha, která nese název „Bez Putina“ a vyšla v roce 2008, obsahuje mimo jiné i velmi zajímavou odpověď na otázku, co Kasjanov považuje za největší výzvu, jíž by mohl čelit: „V šachu existuje termín zugzwang (nevýhoda tahu - pozn. red.) Znamená to, že nemůžete vynechat tah, ačkoli každým (dalším) tahem vaše pozice slábne.“

A pokud se spokojíme s šachovou metaforou, právě v této strategicky nevýhodné pozici se teď Kasjanov nachází.

Pro horkou půdu pod nohama by přitom stačil tlak, který na něj vyvíjí vládní režim - soustavně, ale v posledních měsících a s blížícími se volbami o to intenzivněji.

K tématu:

Nelichotivá přezdívka „Dvouprocentní Míša“, již mu před lety vysloužila aféra kolem údajného braní úplatků, opět víří éterem státních médií. „Pamatuj si to jméno, jestli se někdy rozhodneš přejít do opozice,“ pohrozil mu prý během jejich poslední schůzky v roce 2004 prezident Putin.

Kasjanov se rovněž stává cílem nevybíravých hrozeb ze strany „nejvěrnějšího Putinova žáka“ Ramzana Kadyrova - ať už jako střelecký terč na pověstném instagramovém účtu čečenského diktátora, nebo čečenských násilníků v moskevských restauracích.

Drahá auta odpustí. Skandál s milenkou nikoli

Zatím nejbrutálnější rána však přišla na začátku letošního jara. Na Kreml napojená stanice NTV odvysílala černobílé záběry z moskevského bytu, jež Kasjanova zachycují při sexuálním kontaktu s milenkou, rovněž aktivní postavou ruské opozice Natalijí Pelevinovou. Ačkoli NTV svému publiku nepředvedla explicitní záznam soulože, prezentovaný sestřih je i tak velmi choulostivý. Pravda, intimní místa aktérů byla rozostřena - zato jejich obličeje šlo rozpoznat nadmíru jasně.

„Na nátlak jsem byl připravený,“ přiznal Kasjanov v rozhovoru s The Moscow Times. „Ale nečekal jsem, že se mi vloupají do bytu a nainstalují tam štěnice a kameru. Tohle je něco, co v Rusku zvládnou jen speciální síly: FSB nebo FSO (Federální služba ochrany, jež má starosti bezpečnost ústavních činitelů - pozn. red.). Nevím, která z nich to byla.“

Známý kritik Kremlu leží v bezvědomí v moskevské nemocnici. Otrávili ho?

Dá-li se na represe zvyknout, pak jsou dnešní tváře ruské opozice ošlehané bohatými zkušenostmi. Kreml versus Alexej Navalnyj je sága, jež by vydala na román, snad i několikadílný. Ilja Jašin, blízký spolupracovník zavražděného Němcova, má v patách vlastní pestrý příběh. Vladimir Kara-Murza skončil loni na jaře v nemocnici, Navalného bratr Oleg je za mřížemi.

Alexej Navalnyj (vpravo) s bratrem Olegem.

Háček je v tom, že Michail Kasjanov není Alexej Navalnyj. Postrádá Navalného nebo Němcovovo charisma, a nejen to: v očích Navalného voličů, kteří slyší na halasný boj proti kleptokratickému režimu, se Kasjanov oddává nepatřičnému luxusu. „Nikdy nikoho nezradil, je to slušný člověk. Ale také hedónista,“ prohlásil o něm jeho někdejší spolupracovník. Příjemným věcem, jež nabízí život vezdejší, se Michail Kasjanov zkrátka nebrání.

Drahá auta, cestování za hranice, lov, tenis - s takovými libůstkami se jeho političtí souputníci z Demokratické koalice ještě smířili. Avšak „kompromat“ v podobě videa s milenkou byl příliš i na ně. Týden po jeho premiéře na NTV oznámil Ilja Jašin, že z primárek odstupuje, a to navzdory tomu, že v osobní rovině s Kasjanovem soucítí. Bylo však vážnou chybou, prohlásil, když si za volebního lídra vybrali člověka, který se okamžitě mohl stát terčem útoků ze strany Kremlu.

‚Džin je venku z lahve‘

Jašinova rezignace vytáhla stavidla, tím spíš, že Kasjanov se svého místa nevzdal. „Nikdy bychom si nepomysleli, že po tom, co se stalo, zůstane u kormidla. Měli jsme za to, že se zachová zodpovědně (a odstoupí). V každé jiné zemi by se to stalo,“ míní Navalného volební manažer Leonid Volkov. „Bylo toho pořád víc, a po tom videu už je úplně nemožné vést kampaň,“ stěžuje si další tvář Demokratické koalice, lídr Demokratického výboru Vladimir Milov.

Generál Ďumin, budoucí vládce Kremlu? Nový hit Ruska spasil Putina před medvědem

Koalice nyní požaduje, aby Kasjanov sestoupil z prvního místa spojené kandidátky a šel do primárek jako řadový aspirant. Berou se za to i její smířlivější členové. „Jašin udělal chybu. Ale džin už je venku z lahve, musíme tomu problému čelit,“ myslí si Denis Bilunov, spoluzakladatel koaliční Strany 5. prosince.

Michail Kasjanov se však odmítá podvolit - stejně jako v roce 2004, kdy po svém odvolání smetl Putinovu kompenzační nabídku stát se špičkou bankovního sektoru. „Revidovat naše dohody pod nátlakem Kremlu? To je slabost,“ prohlásil rezolutně. „Je to škodlivé a je to nemožné. Nejenže nesouhlasím s těmito argumenty, já se dokonce ani neúčastním diskuse. Pravidla byla nastavena konsensuálně. Zápas je v plném proudu. A já mířím pouze vpřed.“

Zugzwang.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.