Lidovky.cz

‚Požár je mimo naši kontrolu.‘ V Kanadě už shořelo území větší než tři Prahy

Svět

  12:02aktualizováno  21:12
FORT MCMURRAY / PRAHA - V pátek složili hasiči - nováčci v Edmontonu přísahu. Žádné oslavy ale nenásledovaly, ihned byli odveleni do Fort McMurray. Kanadští hasiči dál prohrávají souboj s obřím požárem, který od pondělí podle CBC strávil už 156 000 hektarů (plocha větší než tří Prahy) a zničil téměř 2000 budov. Úřady varují, že kvůli vysokým teplotám se může požár během soboty rapidně zvětšit.

Snímky z okolí Fort McMurray připomínají katastrofické filmy. foto: ČTK

V sobotu večer SEČ přiznala premiérka provincie Alberta, že je dál požár „mimo naší kontrolu“.

V souvislosti s tím pokračuje hromadná letecká i pozemní evakuace z ohroženého města Fort McMurray, které už spěšně opustily desítky tisíc obyvatel. Evakuační konvoje v pátek na čas zastavily ohnivé sloupy, které kolem silnice šlehaly až do výše 60 metrů. Nakonec ale auta bezpečně projela směrem na jih. Zatím stále nejsou hlášeny žádné oběti na životech ani zranění.

V pátek letecky okolí města opustilo celkem 5500 lidí a během soboty by je měly následovat další 4000. Podle pátečních informací se evakuace už dotkla 105 000 obyvatel. Albertská premiérka Rachel Notleyová podle zpravodajské stanice BBC uvedla, že letiště ve Fort McMurray je zatím v provozu.

Centrum města je do značné míry netknuté, v pořádku je zatím i nemocnice, úpravna vody a telefonická centrála. To vše díky nezměrnému úsilí stovek hasičů, desítek letadel a vrtulníků. Městu však dál hrozí zkáza.

Hustý dým zakryl oblohu nad kanadským Fort McMurray.
K hašení požáru využívají hasiči více prostředků, než jen vodu.

Notleyová poznamenala, že napravení rozsáhlých škod potrvá „mnoho měsíců“. Fort McMurray leží v centru oblasti těžby ropných písků a kvůli ohnivém peklu, které se tam rozpoutalo, se zastavila až čtvrtina produkce ropy. Plameny přímo ohrožují dvě ropná naleziště a deset operátorů zastavilo těžbu.

Majitelé mohli díky webkameře sledovat zkázu jejich domu

Oheň se rychle šíří kvůli trvajícímu silnému větru, vysokým teplotám a velkému suchu. Podle hasičů zastavit požár by mohl už jen silný déšť. „V této oblasti už pořádně nezapršelo dva měsíce. Tenhle požár bude hořet hodně dlouho, dokud nepřijde pořádný déšť,“ citovala agentura AP ředitele albertské protipožární ochrany Chada Morrisona. Meteorologové dávají čtyřicetiprocentní šanci na to, že v postižené oblasti zaprší v neděli. Podle Morrisona by v neděli a v pondělí také měla klesnout teplota.

Největší evakuace byla v Kalifornii

Podle profesora Billa Stewarta z Centra pro výzkum požárů Kalifornské univerzity v Berkeley si rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta vynutí jednu z největších evakuačních operací na území Severní Ameriky. V Albertě se evakuace dosud dotkla 105 000 obyvatel, podle expertů ale počet evakuovaných poroste. V říjnu 2007 byla kvůli sérii lesních požárů v Kalifornii nařízena evakuace asi milionu lidí, což úřady tehdy označily za největší evakuaci osob kvůli požáru v dějinách Spojených států.

  • Září 1988 - Celý svět šokovala zpráva, že velká část Yellowstonského národního parku, který je nejstarším národním parkem na světě, podlehla obrovským požárům. Požár tehdy zničil asi třetinu parku (3200 kilometrů čtverečních) a jeho stopy jsou v některých partiích parku stále viditelné.
  • Srpen 1998 - Rozsáhlý lesní požár postihl západokanadskou Britskou Kolumbii. Požár spálil přes desítky domů a vedl k největší evakuaci obyvatel v dějinách této provincie. Své domovy musela opustit polovina z 20.000 obyvatel města Salmon Arm.
  • Říjen 2007 - Série ničivých požárů zasáhla jižní Kalifornii. Jedno z nejničivějších řádění živlu v historii státu si vyžádalo 14 obětí. Plameny sežehly 4400 kilometrů čtverečních území a zničily kolem 2000 domů, evakuace byla nařízena milionu lidí.
  • Květen-Červen 2011 - Nejničivější požár v historii Arizony sežehl území o rozloze více než 2000 kilometrů čtverečních a překonal tak dosud nejhorší řádění živlu z roku 2002, kdy plameny vypálily území o rozloze 1895 kilometrů čtverečních. Evakuováno bylo asi 10 000 lidí, 16 lidí zahynulo.
  • Září 2011 - V celém Texasu se rozhořelo více než 190 požárů, které si vynutily evakuaci tisícovek lidí. Požáry zasáhly oblast o celkové rozloze 16.190 kilometrů čtverečních.
  • Červenec 2012 - Dva nejničivější požáry v historii státu Colorado vyhnaly z domovů 32 000 lidí.
  • Září 2015 - Dva lesní požáry v severní Kalifornii zachvátily celkem 580 čtverečních kilometrů plochy a zničily přes 1090 obydlí. Své domovy muselo opustit 23 000 lidí, pět lidí v plamenech zahynulo.
  • Květen 2016 - Rozsáhlý lesní požár v západokanadské provincii Alberta si podle pátečních informací vyžádal evakuaci 105.000 obyvatel, požár zasáhl území o rozloze více než než tisíc čtverečních kilometrů.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.