Lidovky.cz

Při Operaci Cóndor přišlo o život 50 tisíc lidí. Soud po letech potrestal viníky

Svět

  7:35
BUENOS AIRES - Argentinský soud poslal za účast na takzvané Operaci Cóndor, při které v 70. a 80. letech vlády několika jihoamerických zemí likvidovaly politické odpůrce, do vězení 14 bývalých důstojníků na osm až 25 let. Další dva osvobodil. Bývalý argentinský generál a diktátor Reynaldo Bignone byl odsouzen na 20 let. Uvedla to agentura AP. Bignone si už nyní odpykává doživotní trest za podíl na únosech a mučení.

Odhaduje se, že během vražedného postupu vojenské vlády vůči levicové opozici, označovaného jako špinavá válka, bylo zajatým matkám při porodu ukradeno kolem 500 dětí. Ty pak byly nezákonně svěřeny na výchovu jiným rodinám. foto: TwitterReprofoto

Děsivá Operace Cóndor zahubila 50 000 lidí. Nyní padne verdikt nad viníky

Při Operaci Cóndor vlády šesti jihoamerických zemí v 70. a 80. letech koordinovaně za pomoci tajných služeb likvidovaly politické oponenty. Operaci zahájil chilský diktátor Augusto Pinochet a kromě Chile se na ní podílela i Argentina, Bolívie, Brazílie, Paraguay a Uruguay. Při operaci bylo podle některých odhadů zabito na 50 tisíc lidí. Proslula mimo jiné takzvanými lety smrti, při nichž byli političtí oponenti diktatur shazováni z letounů do moře. Za zločiny v konkrétních případech již byli někteří v různých zemích odsouzeni.

Proces trval více než tři roky. Důstojníci byli odsouzeni za zločinné spolčení, únos a mučení. Osmaosmdesátiletý Bignone byl odsouzen za zmizení více než 100 lidí během této operace. Generál vládl Argentině v letech 1982 až 1983.

Rozsudky jsou považovány za milník, protože je to poprvé, co soud prokázal, že zločinné spolčení nazývané Operace Cóndor provedli diktátoři šesti jihoamerických zemí.

„Operace Cóndor ovlivnila můj život, moji rodinu,“ řekla agentuře AP Laura Elquetaová před soudní síní. Její bratr Luis Elgueta zmizel při Operaci Cóndor v Buenos Aires v roce 1976. „Tento soudní proces je velmi významný, protože je to poprvé, kdy soud rozhodl proti tomuto zlověstnému plánu Cóndor.“ Existence operace vyšla najevo počátkem 90. let, kdy byly v Paraguayi objeveny tajné dokumenty tamní policie.

Proces začal v březnu 2013 a původně se týkal 32 lidí, někteří byli obvinění zproštěni, jiní zemřeli. Obžalován byl i argentinský diktátor Jorge Videla, už dříve odsouzený za zločiny proti lidskosti, který zemřel krátce po zahájení procesu. V souvislosti s Operací Cóndor byl obviněn i někdejší chilský diktátor Augusto Pinochet, jehož stíhání ale chilský soud zastavil ze zdravotních důvodů. V roce 2006 Pinochet zemřel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.