Lidovky.cz

Pryč od černého zlata? Saúdská Arábie představí reformu ropné ekonomiky

Blízký východ

  13:24
RIJÁD - Saúdská Arábie se snaží vymanit své hospodářství ze závislosti na ropě. Tváří reformního úsilí je mladý zástupce korunního prince Mohamed bin Salmán, jenž dnes v ropné monarchii hraje rozhodující úlohu. Svůj Plán národní transformace, pilíř programu Vize 2030, předloží v pondělí ke schválení vládě, informuje agentura Reuters.

Mohamed bin Salmán, syn saúdskoarabského krále, zástupce korunního prince a ministr obrany. Jeho vize hraje rozhodující roli v dalším směřování arabské monarchie. foto: Reuters

Existenci reformního programu Vize 2030, balíčku ekonomických a sociálních opatření, který má přetvořit ekonomiku celého království a do roku 2030 ji osvobodit ze závislosti na vývozu ropy, oznámil Mohamed bin Salmán světu letos v dubnu.

Zásadní součást reformy tvoří Plán národní transformace, který dnes princ oficiálně představí vládnímu kabinetu a předloží mu jej ke schválení, uvedla s odvoláním na svůj zdroj agentura Reuters. Datum 6. června nezvolil náhodně - právě jím totiž letos začíná postní měsíc ramadán.

Bombastický plán Salmán. Saúdy a Egypt spojí most přes Rudé moře, oznámil král

Plán má obsahovat detailní popis toho, jakým způsobem a metodami budou jednotlivé sektory reformovány. „Výbor pro ekonomické a rozvojové záležitosti schválil konečný návrh Plánu národní transformace, který je jedním z přijatých plánů a součástí Vize 2030, jež byla zahájena a přijata zástupcem korunního prince,“ cituje svůj vysoce postavený saúdský zdroj Reuters.

Výbor pro ekonomické a rozvojové záležitosti je jakousi superkomisí, v níž zasedají klíčoví ministři kabinetu a jež má na starosti dohled nad reformami monarchie. V jeho čele stojí právě Mohamed bin Salmán, zástupce korunního prince Mohameda bin Nájifa a nejmladší ministr obrany na světě. Teprve třicetiletý syn krále Salmána má v dnešní Saúdské Arábii rozhodující slovo.

Saúdskoarabský ministr obrany a zástupce korunního prince Mohamed bin Salmán předsedá schůzi Výboru pro ekonomické a rozvojové záležitosti.

Pokladnice Saúdské Arábie závisí na příjmech z ropy, ty však kvůli pádu její ceny v polovině předloňského roku citelně poklesly a ohrozily ekonomický růst země. Rozpočtový schodek království v roce 2015 čítal 98 miliard dolarů a optimismem neoplývají ani odhady Mezinárodního měnového fondu (MMF) na letošní rok, jež předvídají deficit v hodnotě asi 14 % HDP (v porovnání s loňskými šestnácti).

Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ

Navrhované reformy by měly zahrnovat citelné snížení dotací a naopak zvýšení daní, prodej části státního majetku či snahu podnítit investice do soukromého sektoru. MMF Saúdů v květnu ohodnotil jako „náležitě odvážnou a dalekosáhlou“, připomíná Reuters.

Detaily Plánu národní transformace budou veřejnosti oznámeny v sérii tiskových konferencí, jež odstartují v pondělí večer, dodává s odvoláním na svůj zdroj.

Další části Vize 2030, včetně privatizace státního ropného gigantu Saudi Aramco či přeměny vládního Veřejného investičního fondu v jeden z největších suverénních fondů světa, ještě čekají na schválení.

Saúdskoarabský monarcha, král Salmán.
Mohamed bin Salmán, syn saúdskoarabského krále, zástupce korunního prince a...
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.