Lidovky.cz

Šampionát ve stávkování. Zvítězili Dánové, porazili i přeborníky z Francie

Svět

  6:00
KODAŇ/PRAHA - V žádné jiné evropské zemi se v uplynulých deseti letech nestávkovalo s takovou vehemencí jako v severském Dánsku. Možná to zní překvapivě, že právě Dánsko, které je dáváno za zářný příklad vzdělanostní ekonomiky, má takovou náchylnost k sociálním protestům.

Haldy odpadků (Ilustrační foto) foto: Reuters

Čísla ale hovoří jasně. Dánové předčili v uplynulé dekádě i takové přeborníky v nátlakových akcích proti zaměstnavatelům, jako jsou Francouzi, kteří se v žebříčku umístili až na druhém místě.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila žebříček, který počítal prostávkované dny na 1000 zaměstnanců v letech 2006 až 2015. Podle této metodiky vedou Dánové, kteří mají celkem 120 prostávkovaných dnů. Následují Francouzi se 117 prostávkovanými dny, na dalších místech se potom umístila Kanada (90 dnů), Belgie (72 dnů), Španělsko (62 dnů) a Norsko (54 dnů).

Dvojice odborářských aktivistů v reflexních vestách kráčí k Normandskému mostu...
Stávkující francouzští odboráři u hořící barikády (Donges).

„Dánové mají tradičně silnou tendenci k sociálním protestům,“ řekl rakouskému listu Die Presse Hagen Lesch, německý analytik z kolínského Institutu pro německé hospodářství (IW). Pozice Dánů v čele žebříčku podle něj není až tak překvapivá.

Piloti i učitelé

Loni prožilo Dánsko velkou stávku pilotů, kteří žádali vyšší platy, předtím se zase do protestu pustili učitelé, když odbory pedagogů odmítly zvyšování pracovní zátěže. Často se také stávkuje ve stavebnictví či v sektoru služeb.

‚Ten čurbes musí skončit.‘ Francie tlačí odbory k ukončení stávek v době Eura

Stávky v dopravě se pravidelně opakují i ve Francii, druhé v žebříčku OECD. Právě v posledních týdnech, kdy odbory protestují proti vládní reformě pracovního trhu, začínají mít Francouzi protestů dost. Podle deníku Le Figaro sílí hlasy z vlády i odborů, aby stávková rebelie skončila.

V zemi včera pokračovala již šestým dnem stávka železničářů. Vedení státních drah vyjednávalo s odbory přijatelné podmínky, aby se protesty zastavily před pátečním zahájením fotbalového Eura 2016. Navíc je tu další hrozba: stávkovat na úvod Eura chtějí také piloti Air France.

A kdo je na opačném konci žebříčku? Malou chuť ke stávkám mají Rakušané a Němci, kde funguje kolektivní vyjednávání zaměstnavatelů a odborů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.