Lidovky.cz

Největší líheň geniálních hackerů na světě? Rusko, ráj kyberzločinu

USA

  7:14
MOSKVA/PRAHA - Jsou špičkou ve svém oboru. Ruští hackeři. Sberbank minulý týden ocenila ztráty ruské ekonomiky za loňský rok v důsledku kyberútoků na 600 miliard rublů. Jen za poslední dva roky vzrostl počet útoků hackerů dvanáctkrát.

Hacker (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Samotná Sberbank byla za loňský rok napadena ve 32 tisících případech, jak uvedli její představitelé. Hackeři se pokusili ukořistit pět miliard rublů. Podobně jsou na tom ostatní ruské banky.

Ruští hackeři mají pověst nejzručnějších, ale také nejaktivnějších kyberzločinců na planetě.

Souhrou náhod

Potvrdil to i poslední případ z minulého týdne, kdy se ruský hacker Tesa88 zmocnil 32 milionů osobních údajů i hesel uživatelů sociální sítě Twitter a pokusil se je prodat na síti Darknet.

Experti tvrdí, že postsovětský prostor se stal největší líhní geniálních hackerů na světě vzhledem k historické souhře náhod. Ještě v dobách SSSR se zformovala početná vrstva lidí s vysokým technickým vzděláním solidní úrovně. Vrcholu svých intelektuálních schopností dosáhla po rozpadu SSSR v první polovině 90. let minulého století.

Masivní útok na ruskou sociální síť VKontaktě: hackeři ukradli data milionů lidí

Tito velmi inteligentní, talentovaní, schopní a ctižádostiví lidé se ovšem ocitli v jakémsi vzduchoprázdnu. Zatímco lidem s ostrými lokty a bez skrupulí i dostatečného vzdělání se v chaotických letech ruské divoké privatizace dařilo, kreativní technická inteligence se ukázala být nepotřebnou. Hromadily se peníze, nikoliv znalosti.

Rozvoj IT technologií, informační globalizace a internetová revoluce zastihly ruské inženýry ve skvělé kondici, odpočaté, plné sil i odhodlání, ale také zášti vůči společnosti, která je nedocenila.

Zlatým písmem do historie ruského kyberzločinu je zapsána řada osobností. Tak například Vladimir Levin, který je často označován za otce ruského kyberzločinu.

Stačil malý počítač

Levin začal ještě v dobách, kdy mnozí Rusové o existenci počítačů ani netušili – ve zmíněné první polovině 90. let minulého století. Vystudoval chemii a diplomku napsal na téma Molekulárně-biologická analýza epidemických virů typu B. Později se začal zabývat viry jiného druhu. Dokázal geniálním způsobem s pomocí svého obyčejného PC 486 vybrat z americké Citybank 12 milionů dolarů. Přitom neuměl jediné slovo anglicky. Byl dopaden v roce 1995 v Londýně.

Po roce 2000 se proslavila dvojice Alexej Ivanov a Vasilij Gorškov. Nabourali se z ruského Čeljabinsku do banky Western Union či systému PayPal a dalších asi 40 finančních společností v USA. I tuto dvojici v roce 2003 dopadli. Stejně jako hackera Igora Klopova, který vyhledával své bohaté „klienty“ podle seznamů v časopisu Forbes a pak se nabourával do jejich účtů.

Dodnes je dorozumívacím jazykem mezi hackerskou elitou často ruština. Podle šéfa oddělení monitoringu společnosti Positive Technologies Vladimira Kropotova mají mnohé unikátní zločinecké nápady skutečně slovanské kořeny. Rusové mají díky historickým okolnostem největší praxi ze všech hackerských skupin na světě. „Kromě toho se odlišují jistou vyšší pohotovostí, schopností myslet zcela globálně, vyšší mírou analytického uvažování, nevidí pouze jednotlivosti, ale bleskově dokážou vytvářet kombinace,“ tvrdí muž, který ruskojazyčné hackery studuje už léta.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.