Lidovky.cz

Zůstaňte s námi, prosí Německo Brity. A slibuje: Nebudeme se smát uším prince

Evropa

  12:45
BERLÍN - S velkými obavami čtvrteční britské referendum o vystoupení z Evropské unie či setrvání v evropském bloku sleduje Německo. Brexit (odchod Británie z EU) si nepřejí němečtí politici, podnikatelé, média, ani veřejnost. Přesto se i Berlín začal vážně připravovat na možnost, že Londýn osmadvacítku opustí. Německo by v takovém případě ještě posílilo své postavení v unii a podle některých pozorovatelů by se prakticky stalo hegemonem tohoto společenství.

Britský korunní princ Charles. foto: ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová v posledních týdnech znovu a znovu opakovala, že si její země přeje setrvání Británie v unii. Zároveň vždy neopomněla zdůraznit, že rozhodnutí je výhradně na britských občanech. Blíže se k referendu nevyjadřovala z obav, aby slovy, která by mohla být vnímána jako nátlak, neposílila tábor příznivců brexitu.

Podobný postoj zaujali koaliční sociální demokracie i další německé parlamentní strany. Svůj názor dávají najevo také dnes. „Prosím neodcházejte!,“ dali si na Twitter Zelení, „Zůstaňte s námi!,“ vyzývají Brity zase sociální demokraté. Také německá média vidí věc jasně. Nejčtenější německý deník Bild dnes Britům v nadsázce dokonce slibuje, že pokud zůstanou v EU, přestane žertovat o uších britského prince Charlese.

Vážné obavy

K tématu:

Pokud jde o vážné dopady případného brexitu, panuje v Berlíně řada obav. Jedna z hlavních se týká výrazného politického a vojenského oslabení unie, kvůli němuž by Německo muselo nést ještě větší díl zodpovědnosti za starý kontinent než nyní. A zatímco dříve se Berlín mohl alespoň spolehnout na úzkou spolupráci s Paříží, dnes kvůli slabosti francouzského prezidenta Françoise Hollandea zůstává vedení v řadě otázek jen na Němcích. Po tom, aby byla vnímána jako evropský hegemon, přitom kancléřka Merkelová rozhodně netouží.

Další z obav se týká budoucího vývoje Evropské unie a možnosti, že se výrazné odstředivé tendence přelijí i do jiných států, přičemž německá média v této souvislosti někdy zmiňují i Českou republiku. Na tom, že se unie musí do budoucna změnit, se němečtí politici shodnou, konkrétní recepty ale nabízí málokdo.

Stejně tak málokdo dokáže dobře odhadnout ekonomické dopady, které by odchod Londýna přinesl. Brexitu, který by podle některých odhadů mohl vést k poklesu německého DPH až o několik procent, se tak bojí i němečtí podnikatelé. Negativní dopad na obchod v takovém případě očekává více než třetina z nich.

Čech v Británii: Hlasovat možná nebudu, znechutila mě vzteklá kampaň

Odchod Británie z EU si nepřejí ani němečtí občané. Osm z deseti Němců je pro setrvání Londýna v osmadvacítce a téměř 40 procent občanů spolkové republiky si myslí, že by brexit ekonomicky unii uškodil, ukázal nedávný průzkum.

Rozhoduje se nejen o budoucnosti Británie, ale také jejích dětí.
Titulní strana bulvárního deníku The Sun, který vyzýval britské čtenáře k...
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.