Lidovky.cz

Geniální vědci? Ty Rusko má. Žárovku vynalezli dřív než Edison, ale bez svobody

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - V roce 2035 bude Rusko technologickou velmocí. Běžně bude užívat vlastní programovací jazyk, vyvine zcela nové komunikační systémy, osvojí si princip kvantové teleportace. Rozhodla o tom ruská vláda.

Výzkumná laboratoř při Petrohradské státní univerzitě (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Na desítky miliard rublů přijde snaha Rusů stát se světovou špičkou v komunikačních i IT technologiích. Takové předsevzetí si dala ruská vláda a minulý týden už o nové cestovní mapě jednala v Moskvě speciální meziresortní komise. Program Národní technologická iniciativa (NTI), který někteří experti označují za přehnaně ambiciózní, byl vytvořen na přímý příkaz prezidenta Vladimira Putina jeho oblíbenou Agenturou strategických iniciativ.

Vzhůru za teleportací!

V době, kdy ruská ekonomika neprožívá nejlepší časy, Putin požaduje do dvaceti let ruský programovací jazyk či využívání principu kvantové teleportace. Prvořadým úkolem na příští dva roky je vlastní ruský SafeNet, který zajistí zcela bezpečnou komunikaci především mezi vládními úřady a státními institucemi. Jeho vývoj a zavedení do praxe spolknou odhadem 10 miliard rublů.

Žádný WhatsApp, Viber ani Skype. Co nevymyslely ruské mozky, může být brzy tabu

Alexandr Galickij, zakladatel fondu Almaz Capital Partners, který investuje do mladých technologických firem, zdůraznil, že v západních zemích se touto cestou již vydali dávno. Takže pompa, se kterou Moskva vyhlašuje něco, na čem v zahraničí už delší dobu poklidně pracují, prý není namístě.

Navíc Agentura strategických iniciativ už včera zmírnila vědecká předsevzetí, se kterými vystoupila počátkem týdne. Teleportové přenosy předmětů, jak je známe ze seriálu Hvězdná brána, prý na pořadu dne zatím nejsou. „Jedná se jen o vývoj kvantové komunikace, kde skutečně existuje jev nazývaný kvantová teleportace, ale nerozumíme tím fyzické přemísťování předmětů,“ uvedl na pravou míru senzační informace ruských médií Dmitrij Peskov z Agentury strategických iniciativ.

Kromě teleportových přenosů agentura navrhuje vrhnout všechny síly do robotizace, vývoje chytrých budov, zdravotnických implantátů, nepilotovaných letadel a automobilů nebo do komunikace mozku s počítačem, tzv. Brain-Computer Interface. Autoři velkolepé Národní technologické iniciativy vyslovili přesvědčení, že do roku 2035 budou vytvořeny podmínky ke „globálnímu technologickému prvenství Ruska“.

Vynalezli žárovku i počítač

Rusko se o to samé v historii marně snažilo mnohokrát. Ačkoliv mezi Rusy je výjimečné množství vynikajících vědců, téměř nikdy se nepodaří výplody jejich geniality realizovat v praxi. Americký profesor Loren R. Graham, největší znalec historie ruské a sovětské vědy na světě, například tvrdí, že Rus Pavel Jabločkov vynalezl elektrickou žárovku, nazývanou tehdy „ruská svíčka“, dřív než Tomas Alva Edison.

Cesta za Nobelovou cenou? Saúdové už pumpují biliony do vědy

Rusové byli sice první, ale trh obsadili Američané. Navíc osud vědce Jabločkova je tak podobný tragickým osudům i dalších výjimečných Rusů – pracoval na strojích na střídavý proud a do laboratoře za ním chodila spousta lidí, zvídavých studentů, mladých techniků. Policii se to nezdálo – přílišný zájem jí byl podezřelý. Rozhodla se vědce pro jistotu zatknout. Ten se spasil útěkem nejdřív do Oděsy a poté do Paříže, kde si ho najala firma Bréquet.

Ruští vědci dostali dvě Nobelovy ceny za laserové technologie. Dodnes ale neexistuje jediná ruská firma, která by těchto intelektuálních výdobytků průmyslově využívala.

Dračí ponorka a tchajkonauti. Dříve vysmívaná čínská věda letí raketově vzhůru

Ruský vědec Alexandr Stěpanovič Popov podle profesora Grahama odhalil tajemství radiových vln před Guglielmem Marconim. Přesto Rusko nikdy neslavilo žádné obchodní úspěchy v této oblasti.

Zato jako první na světě vypustilo umělou družici země. Zdálo se, že má nakročeno k titulu světové radiotelekomunikační velmoci. Dnes ovládá méně než jedno procento světového trhu telekomunikací.

Ruské ruce Sergeje Lebeděva byly první v Evropě, které vytvořily elektronický cifrový počítač. „A kdo dnes kupuje ruské počítače?“ pokládá profesor Graham řečnickou otázku.

Důvody novodobých inovačních neúspěchů jsou podle expertů podobné jako v případě žárovky. Rusové nedokázali nikdy využít plody žádné z průmyslových revolucí. A to přesto, že se v něm narodilo výjimečné množství výjimečných mozků. Málokdy se ale našel Rus, který by dokázal vynálezy génia zavést do výroby.

Bez svobody to nepůjde

Masivní útok na ruskou sociální síť VKontaktě: hackeři ukradli data milionů lidí

Stěpan Danilov, zakladatel v Rusku velmi populárního startupu MeYou, který slouží k prosazování idejí a pomáhá uskutečňovat výjimečné vědecké i podnikatelské záměry, zhodnotil ambice Ruska stát se do 20 let technologickou velmocí slovy: „Úspěch nezávisí jen na výjimečných jedincích, předních technologiích, ale na kultuře celé společnosti. Na svobodě trhu. Na svobodě vůbec. Na právním systému, ve kterém obviněný má šanci dokázat svou nevinu. Na možnosti pokoušet se znovu a znovu o úspěch, aniž by ten, kdo ho dosáhne, byl podezřelý.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.