Lidovky.cz

Společnost v Německu se mění a politika s tím musí pracovat, říká politolog Novotný

Svět

  19:07
„Společnost není imunní vůči změnám a politika s tím musí pracovat,“ říká ke schválení novely zákona o sexuálním násilí v Německu politolog Lukáš Novotný.

Lukáš Novotný je politolog, který přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. foto: Archiv Lukáše Novotného

Lidovky.cz: Ve čtvrtek v Německu jednomyslně schválili novelu zákona, který trestá pachatele sexuálního násilí. Myslíte, že jde o přelomovou novelu nebo o politický krok?
Vedla se debata o tom, do jaké míry je zákon míněn pozitivně a do jaké míry je to reakce zejména na medializované sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem. Ty přinesly jednak zhoršení vnímání uprchlíků, ale také znejistění v otázkách bezpečnosti a značnou senzibilitu části populace. Schválení této novely tak čtu jako jistý líbivý krok všech politických stran směrem ke svým voličům – je nutné si uvědomit, že v Německu se při existenci 16 spolkových zemí konají každý rok hned několikery volby. Je to krok líbivý, na první pohled panoval v bundestagu konsensus, ale je třeba slyšet také právní experty, kteří ho označují za značně kontroverzní.

Lidovky.cz: Profesorka trestního práva Monika Frommelová označila tento zákon za kontraproduktivní, protože znásilnění bude pořád stejně těžké dokázat.

Lukáš Novotný

  • Lukáš Novotný je politolog, který přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Nejsem právní znalec, nejsem tedy schopen se kvalifikovaně vyjádřit. Z politologického hlediska to čtu jako snahu přinést uklidnění do lehce dezorientované německé populace ve vztahu k uprchlíkům. Narážíme tady asi na problém, kdy se nepotkávají právní a politický svět. Patrně tady může existovat určitá iracionalita politického rozhodování, které není schopno dohlédnout hlubších právních aspektů v důkazních materiálech atd. Nepřekvapuje mě tedy kritická reakce právního světa, ale nedokážu to posoudit.

Lidovky.cz: Zákon byl schválen téměř jednomyslně, všechny strany se shodly. To se příliš často nestává.
Ano a tu jednomyslnost považuji za zvláštní, přece jen to v politice není úplně běžné. Když vidíme, jak se staví k těmto věcem strany konzervativní i ostatní a jak se dokázaly všechny krásně potkat, je to skutečně velmi zajímavé.

Lidovky.cz: Myslíte si tedy, že strany tohle téma sjednotilo?
Asi to nikdo neřekne napřímo, ale opravdu velkou roli zde sehrály uprchlické útoky. Vrátil jsem se teď z Lipska a z Chemnitz a na ulici je ona jinakost vidět, což vede i ke změně vnímání nejen uprchlíků, ale i sebe sama a vzbuzuje to jisté obavy. Univerzita v Bielefeldu zveřejnila v těchto dnech výzkum o tom, že Němci sice dále zastávají „Willkommenskultur“ (kultura vítání pozn. red.), ale že se přesto kontury těchto jejich názorů proměňují. To znamená ano, přijímejme, ale buďme zároveň i přísní, požadujme důsledné dodržování našich norem a hlavně: nesmí to ohrozit naší bezpečnost. Z toho vyplývá, že každodenní realita soužití s uprchlíky společnost tedy někam posouvá. Němci vůči tomu nejsou imunní, jejich vnímání se mění a s tím musí pracovat i politika.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.