Lidovky.cz

Odstřelovači v Dallasu zabili pět policistů. Tři podezřelí zatčeni, jeden je mrtev

USA

  7:20aktualizováno  14:25
DALLAS - Nejméně dva střelci zabili v americkém Dallasu pět policistů a dalších šest zranili během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Policie v souvislosti s útokem zatkla tři lidi, z toho jednu ženu. Jednoho z podezřelých obklíčila v garážích v centru města. CNN po několika hodinách s odvoláním na policii oznámila, že je mrtev. Americký prezident Barack Obama incident odsoudil. Motiv střelby je zatím neznámý.

Pět policistů je po smrti; motiv střelby zatím zůstává neznámý. foto: Reuters

Obamovo vyjádření

Útok v Dallasu byl brutální, chladnokrevně naplánovaný a opovrženíhodný a nelze jej ničím ospravedlnit, řekl americký prezident Barack Obama ve Varšavě, kde odpoledne začne summit Severoatlantické aliance. Připomněl ale, že zatím nejsou známa všechna fakta, a dodal, že již mluvil se starostou Dallasu, nabídl mu pomoc a vyjádřil soustrast. Obama je také přesvědčen, že pachatelé "nesmyslného" útoku stanou před americkým soudem.

Střelci pálili po policistech z vyvýšených míst v budovách. Dallaský policejní šéf David Brown řekl, že není jisté, zda se policistům podařilo zadržet všechny podezřelé. Policie centrum města uzavřela a upozornila lidi, kteří tam pracují, aby zůstali doma.

Bezpečnostní složky pátraly také po nastražených výbušninách, kterými hrozil podezřelý, jehož policisté obklíčili v garážích. Podle policejní mluvčí se ale zatím žádné nenašly.

Některá americká média tvrdí, že podezřelý z garáže, který po policistech pálil a křičel, že „konec se blíží“, se po několika hodinách policejního obléhání sám zastřelil.

Nejhorší útok od 11. září

Kolik odstřelovačů po policistech pálilo, není dosud jasné, podle vyšetřovatelů ale byli nejméně dva. V souvislosti s útokem byli zatčeni dva muži, kteří z místa incidentu odjížděli v autě, a jednu ženu policisté zatkli na ulici, uvedla CNN. Podle této stanice jde o nejhorší útok na policisty od atentátů z 11. září 2001.

‚Aj, střelil jsem ho.‘ V USA policista omylem usmrtil černocha

Podle agentury AP byla při střelba rovněž zraněna jedna civilistka, kterou útočník zasáhl do lýtka. Žena, která už se v nemocnici podrobila operaci, se podle svědkyně snažila po vypuknutí palby chránit své syny, se kterými přišla na demonstraci.

Jeden z útočníků byl zadržen, další se policii přihlásil sám.
Ke střelbě došlo během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu...

V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl podle televize CNN zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely. K tomu došlo ve čtvrtek okolo 20:45 místního času (v pátek 3:45 SELČ).

Na místě jsou pyrotechnici

Podle agentury Reuters se jeden z podezřelých přihlásil policii sám, druhý se vzdal poté, co byl obklíčen v podzemních garážích v centru Dallasu. Policisté u něho zároveň zajistili podezřelý předmět, který prozkoumali pyrotechnici.

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Policejní přístup v noci na pátek kritizoval i prezident Barack Obama, podle něhož by mělo zacházení policie s menšinovým obyvatelstvem znepokojovat všechny Američany.

Útoky na policisty

Čtvrteční střelba na policisty během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších v Dallasu, která si vyžádala životy pěti policistů, je pro americkou policii nejtragičtějším dnem od teroristických útoků z 11. září 2001, kdy zemřelo 72 policistů.

Výběr případů úmrtí většího počtu příslušníků policie a dalších bezpečnostních složek při útocích v USA v posledních 25 letech (řazeno podle počtu obětí:

  • 72 - 11. září 2001 - Při koordinovaných teroristických útocích, které čtyřmi unesenými letadly spáchalo 19 teroristů arabského původu, zahynulo v New Yorku při nárazu do "dvojčat" Světového obchodního střediska, v budově Pentagonu ve Washingtonu a v Pensylvánii 2977 lidí. K útokům se posléze přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace al-Káida. Při útocích zahynulo 72 příslušníků policie a dalších bezpečnostních složek.
  • 8 - 19. dubna 1995 - Sídlo federálních úřadů v americkém Oklahoma City zdemoloval výbuch silné nálože. Detonace a zničení devítipatrové budovy Alfreda Murraha, v níž byla i mateřská školka, si vyžádalo 168 obětí, z toho 19 dětí. Mezi oběťmi bylo i osm speciálních agentů různých federálních úřadů. Útok provedl Timothy McVeigh, veterán války v Perském zálivu. Chtěl tak pomstít útok FBI na sídlo davidiánů Davida Koreshe v texaském městě Waco. V červnu 1997 byl McVeigh, který nikdy nepřiznal svůj podíl na útoku, odsouzen k smrti. Popraven byl smrtící injekcí 11. června 2001. Jeho komplic Nichols byl v červnu 1998 odsouzen na doživotí bez možnosti prominutí. Další aktér Fortier dostal výměnou za spolupráci 12 let vězení; v lednu 2006 byl za dobré chování propuštěn.
  • 5 - 7. července 2016 - Střelba na policisty během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších v Dallasu si vyžádala životy pěti policistů, šest dalších bylo zraněno.
  • 4 - 28. února 1993 - Devadesát pět členů Davidiánské sekty se zabarikádovalo na farmě Apocalypse u amerického městečka Waco v Texasu poté, co se agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a dalších složek pokusili zatknout jejich vůdce Davida Koreshe pro nedovolené ozbrojování. Při akci byli zabiti čtyři agenti amerického Úřadu pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny. Obléhání farmy trvalo 51 dní a skončilo 19. dubna požárem celé farmy, který byl označován za hromadnou sebevraždu. Mezi 82 mrtvými bylo i Koreshovo tělo a 17 dětí.
  • 4 - 21. března 2009 - Celkem čtyři policisty pozabíjel v kalifornském Oaklandu muž, kterého nakonec zastřelili sami strážci zákona. Prvního policistu zastřelil, když ho dopravní hlídka zastavila při rutinní silniční kontrole. Další dva zabil při následné přestřelce. Čtvrtý policista, který byl při přestřelce zraněn, zemřel v nemocnici.
  • 4 - 29. listopadu 2009 - Tři policisté a jedna policistka, kteří se chystali na svou službu, byli zastřeleni v kavárně v Tacomě nedaleko Seattlu ve státě Washington. Pachatel byl o několik dní později zastřelen policisty. Duševně nemocný muž byl již v 17 letech odsouzen na 95 let do vězení za celou škálu trestných činů čítajících loupeže, přepadení nebo držení zbraně ve škole. Po 11 letech v arkansaském nápravném zařízení se v roce 2000 dostal na svobodu díky amnestii guvernéra.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.