Lidovky.cz

‚Chtěl zabíjet bílé policisty‘. Co zatím víme o krveprolití v Dallasu?

Afghánistán

  14:21aktualizováno  15:31
DALLAS/PRAHA - Nejsmrtelnější útok na policejní síly od 11. září 2001. Tak hodnotí USA střelbu v texaském Dallasu, kde odstřelovači během demonstrace proti policejnímu násilí zaútočili na tamní policisty a jedenáct z nich zranili. Pět obětí zemřelo. Stanice CNN sestavila přehled toho, co zatím víme o okolnostech atentátu.

Nábojem roztříštěná výloha obchodu u místa útoku. foto: ČTK

Co se stalo?

Útok se odehrál na pozadí čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí v centru texaského Dallasu. Protestující vyšli do ulic po nedávných incidentech ve státech Minnesota a Lousiana, kdy policisté zastřelili dva Američany černé pleti, Philanda Castila a Altona Sterlinga.

Matka se snaží utišit svou vystrašenou dceru.
Policisté posílají místní z místa střelby pryč.

Střelba narušila do té doby poklidný pochod, shodují se svědci. V davu propukla panika a lidé se dali na útěk. „Uprostřed toho všeho se prostě začaly valit výstřely,“ popsal očitý svědek Michael Jackson reportérovi CNN. „Okamžitě jsem se rozběhl opačným směrem.“

Odstřelovači v Dallasu zabili pět policistů. Tři podezřelí zatčeni, jeden je mrtev

Nejprve jsem si myslel, že jsou to ohňostroje, líčí jiný, G.J. McCarthy. Pak však rány zesílily a protestující si uvědomili, že slyší výstřely. „Nějakou dobu to trvalo,“ řekl McCarthy. Lidé začali vbíhat do budovy garáží, z níž se posléze vyhrnuli ven, když se mezi nimi rozšířilo, že poblíž je odstřelovač.

Clarissa Mylesová v době útoku jedla v přilehlé pobočce rychlého občerstvení McDonald’s. „Všichni křičeli, lidí utíkali. Viděla jsem nejméně třicet výstřelů,“ popsala, jak do té doby poklidný pochod zachvátil chaos.

Kdo byl obětí střelby?

Útočníci během čvrtečních protestů postřelili celkem deset policistů; jedenáctý byl zraněn v průběhu následného policejního zásahu, kdy se policisté s atentátníky nejprve snažili vyjednávat, pak se však rozpoutala přestřelka.

Brent Thompson, jeden z pětice zastřelených policistů.

Pět z postřelených policistů svým zraněním podlehlo. Zbývající šestice je nyní v péči lékařů, někteří z obětí musely podstoupit operaci.

Mezi mrtvými je 43letý Brent Thompson, který se před necelými dvěma týdny oženil, oznámil Thompsonův nadřízený James Spiller.

Kdo střílel?

Není jasné, kolik podezřelých celkem se do útoku zapojilo, sdělil novinářům dallaský policejní náčelník David Brown. Zatčeni však byli tři lidé a dalšího atentátníka policie zabila během zásahu. Dva z útočníků byli odstřelovači a své cíle „ze zálohy napadli z vyvýšené pozice“, uvedl Brown.

Zneškodněným střelcem byl pětadvacetiletý samotář Micah Xavier Johnson z Dallasu, bývalý příslušník americké armády, který neměl vazby na žádné teroristické hnutí ani záznam v trestním rejstříku. Americká armáda uvedla, že Johnson šest let do loňského dubna sloužil v armádě a dosáhl hodnosti vojína první třídy (četař v české armádě), umístěn byl u ženijní brigády v Texasu. Od listopadu 2013 do července 2014 byl nasazen v Afghánistánu.

Jeden ze svědků, Ismael Dejesus, zachytil útočníka kamerou ze svého hotelového balkonu nedaleko místa střelby. Muž měl v ruce zbraň s „pěkně velkým zásobníkem“, popsal Dejesus.

Johnson před smrtí tvrdil, že nepatří k žádné skupině a že útočil sám, upřesnil pak Brown na tiskové konferenci v pátek odpoledne. Motiv střelce byl zřejmě rasový: podle jeho vlastních slov chtěl prý zabíjet především bílé policisty. V několikahodinovém rozhovoru s policejním vyjednavačem střelec mimo jiné uvedl, že je pobouřený policejním násilí vůči příslušníkům černošské komunity v USA.

Po neúspěšném vyjednávání se policie rozhodla muže, který se zabarikádoval v garážích, zneškodnit a vyslala k němu policejního robota s trhavinou, po jejímž výbuchu muž zahynul. Brown tak vyvrátil dosavadní spekulace, že muž spáchal sebevraždu.

Přesný počet podezřelých Brown uvést odmítl. Není tak jasné, zda zabitý střelec byl jediným pachatelem, jak sám tvrdil. Dosud se hovořilo přinejmenším o dvou odstřelovačích. „Najdeme vás a přivedeme k odpovědnosti,“ obrátil se policejní šéf k možným komplicům zabitého střelce.

V závěru tiskové konference Brown i starosta Dallasu Mike Rawlings vyzvali veřejnost ke spolupráci a k vyjádření podpory policii. „Potřebujeme vaši podporu, abychom vás mohli chránit před těmi, kteří jsou zodpovědní za tyto tragické události,“ uvedl Brown..

Jak probíhal policejní zákrok?

Jeden z podezřelých se uchýlil do budovy garáží v centru města, kde se s ním policie hodiny snažila vyjednávat, což provázela přestřelka. Muž rovněž hrozil, že smrt hrozí řadě dalších policistů a tvrdil, že po městě jsou rozmístěny bomby. Navzdory jeho tvrzení však pyrotechnici žádné výbušniny neobjevili, ubezpečil veřejnost na Twitteru policejní důstojník Max Geron.

Byl útok plánovaný?

Atentát takového rozsahu vyžaduje pokročilou přípravu, konstatoval pro CNN bezpečnostní odborník a někdejší operativec FBI Steve Moore.

„Jde o útok, který byl dlouho plánován, čekalo se jen na příležitost,“ soudí Moore. „Domnívám se, že to bylo vymyšleno jak z logistické stránky, tak co se nábojů týče. Možná nepočítali zrovna s (tím konkrétním) místem, možná neplánovali tu výhodnou pozici. Ale věřím, že se na útok připravili ještě před noční střelbou.“

Jak reagoval prezident?

Barack Obama hovoří o útoku v Dallasu.

Barack Obama sleduje situaci v Dallasu z polské Varšavy, kde se účastní summitu NATO a kam mu jeho tým posílá pravidelné informace z místa. „Stále neznáme veškerá fakta; víme, že se udál brutální, naplánovaný a opovrženíhodný útok na bezpečnostní síly,“ prohlásil šéf Bílého domu. „Věřím, že hovořím za každého Američana, když říkám, že jsme zděšeni.“

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.