Lidovky.cz

Theresa Mayová už je premiérkou. Borise Johnsona jmenovala ministrem zahraničí

Svět

  18:46aktualizováno  14. července 1:58
LONDÝN - Do čela britské vlády ve středu nastoupila Theresa Mayová, která je po Margaret Thatcherové druhou ženou v tomto úřadu v dějinách země. Nahradila Davida Camerona, který odstoupil, poté co se Britové proti jeho vůli rozhodli v červnovém referendu pro odchod z EU.

Královna Alžběta II. vítá novou britskou premiérku Theresu Mayovou. foto: ČTK/AP

Zajistit rozchod s unií bude hlavním úkolem nové vlády, do níž na post ministra zahraničí Mayová jmenovala jednoho z nejvýraznějších zastánců brexitu, bývalého londýnského starostu Borise Johnsona. Za jednání o odchodu země z EU bude ve vládě zodpovědný dosavadní euroskeptický poslanec David Davis.

Mayová bude dohadovat s evropskými partnery podmínky brexitu a nové vzájemně uspokojivé vztahy pro další spolupráci. V jednání půjde i o další osud občanů z jiných zemí EU, kteří žijí v Británii, a Britů žijících jinde v unii.

Theresa Mayová na audienci u britské královny Alžběty II.
Nová britská premiérka Theresa Mayová přijíždí do Buckinghamského paláce

Rozhovory musí podle unijní smlouvy začít z iniciativy Londýna. Mayová dříve uvedla, že je zahájí asi až příští rok, aby měla čas se na ně řádně připravit. Je však pod tlakem především evropských partnerů, podle kterých odkládání rozhovorů prodlužuje období nejistoty v Británii a jinde v Evropě. To se odráží především na finančních trzích a v ekonomice.

K brzkému zahájení jednání ve středu vybídli novou premiérku český premiér Bohuslav Sobotka i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Předseda Evropské rady Donald Tusk věří v úspěšnou spolupráci s novou premiérkou.

Paříž, která je také pro co nejrychlejší zahájení rozhovorů s Brity, dnes oznámila, že prezident François Hollande svolal k této otázce na konec srpna summit s Německem a s Itálií.

Jmenování nové vlády

Mayová po svém nástupu do funkce ihned jmenovala ministry nového kabinetu. Na klíčových postech se objevují známé tváře: ministrem financí se stal dosavadní šéf diplomacie Philip Hammond, který se stejně jako premiérka před referendem vyslovil pro setrvání země v EU. Jeho pozici v čele diplomacie obsadí někdejší londýnský starosta Johnson, jenž byl mnohými tipován na premiéra, rozhodl se však o post šéfa konzervativců a tím i vlády neucházet.

Philip Hammond nahradil George Osborna, který podle agentury Reuters opustil vládu. Osborne byl vlivným ministrem financí od roku 2010 a patřil k favoritům na premiérský post po Davidu Cameronovi. Jeho ambice fakticky skončily po referendu.

Cameron před odevzdáním moci odpoledne při posledním vystoupením v parlamentu označil svou 59letou stranickou kolegyni Mayovou za velmi schopnou vyjednávačku, která dokáže zajistit, že vztahy mezi Londýnem a zbývajícími 27 státy EU zůstanou co nejužší. Podle Camerona bude zásadní, aby si Británie udržela přístup na společný evropský trh.

Přestože v čele vlády dosáhl i dalších věcí, Camerona si bude podle komentářů svět hlavně pamatovat jako premiéra, který dovedl Británii k odchodu z EU. Slib referenda o členství udělal v době, kdy konzervativci před loňskými volbami ztráceli podporu na úkor protievropské strany UKIP. Věřil, že většina Britů bude ale nakonec pro další členství v unii. Prohrál, avšak poslanci ho dnes přesto ocenili velkým potleskem.

Mayová po Cameronovi převzala i řízení Konzervativní strany, kterou tvrdá kampaň před referendem a šok z jeho výsledku silně poznamenala. Bude se snažit opět sjednotit představitele a členy, kteří se rozdělili na přesvědčené zastánce a odpůrce brexitu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.