Lidovky.cz

Atentát v Istanbulu: místostarostu střelili do hlavy, motiv zatím neznámý

Svět

  16:17aktualizováno  16:56
ISTANBUL - Neznámý pachatel v pondělí střelil do hlavy místostarostu istanbulské čtvrti Sisli Cemila Candase. Politik byl hospitalizován a je v kritickém stavu. S odvoláním na místní média to uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda incident má souvislost s neúspěšným pokusem o vojenský převrat v Turecku.

Turecká policie střeží přístupovou cestu k budově parlamentu v Ankaře (ilustrační snímek). foto: Reuters

PŘEHLEDNĚ: Stíhačky, tanky a vrtulníky ve městech. Jak probíhal turecký pokus o puč?

Útočník podle tureckých médií vtrhl do Candasovy kanceláře, odkud se pak ozvala střelba. Motiv činu zatím není znám. Candas je členem Lidové republikánské strany (CHP), která je nejsilnější opoziční formací v Turecku a vymezuje se proti prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. CHP ale stejně jako ostatní opoziční strany jednoznačně odsoudila pokus o puč.

Dění v Turecku jsme pro vás sledovali online:

Atmosféra v Turecku je po pátečním nezdařeném pokusu části armády o převrat napjatá, přestože vláda tvrdí, že má situaci plně pod kontrolou.

Vyšetřování na základně

Sedm státních zástupců v rámci vyšetřování pokusu o vojenský převrat v pondělí odpoledne dorazilo na tureckou základnu Inçirlik, odkud startují letadla koalice proti IS. Zástupce prokuratury doprovázeli policisté.

Velitel letecké základny Bekir Ercan Van je jedním z mužů, kteří byli po pátečním zmařeném pokusu o puč zadrženi. Jakou přesně sehrál v událostech roli, zatím není jasné, uvedla agentura AP. Objevily se však informace, že díky tankovacímu letadlu, které ze základny odstartovalo a ve vzduchu doplnilo palivo stíhačkám F-16, mohly stroje pučistů zůstat déle ve vzduchu.

Turecký premiér: Máme důkazy o viníku puče. Čistky pokračují, varování Čechům trvá

Turecká vláda zahájila po pokusu o převrat rozsáhlé zatýkání. Zatím bylo zadrženo přes 6000 lidí a byly vydány zatykače až na 3000 soudců a prokurátorů. Agentura Anadolu oznámila, že pod dohledem je i 103 generálů a admirálů.

Vojáci podezřelí ze zapojení do puče jsou eskortováni policisty dovnitř soudní budovy (Marmaris).

Zaorálek: Každý si zaslouží spravedlivý soud

Evropská unie jednoznačně odsuzuje nedávný pokus o vojenský puč v Turecku, dává ale zároveň najevo, že jeho důsledkem nesmí být odklon země od demokracie a od ochrany demokratických hodnot, komentoval aktuální dění v Turecku český ministr Lubomír Zaorálek. Na okraj jednání ministrů zahraničí zemí EU zdůraznil, že právě v současné složité době je po neúspěšném puči důležité, aby měl v Turecku každý nárok na spravedlivý soud.

Unie má podle Zaorálka zájem o dialog s Ankarou, a to včetně možných jednání lídrů zemí osmadvacítky či vrcholných představitelů unijních institucí.

Turecké drama:

Evropská unie musí situaci v Turecku pečlivě sledovat s ohledem na to, jaké následky potlačení vojenské vzpoury bude mít, míní Zaorálek. V reakci na pokus o puč totiž turecké úřady zahájily rozsáhlé zatýkání a v zemi se začalo mluvit o možnosti obnovit trest smrti.

Takový vývoj by byl podle českého ministra v rozporu se všemi principy, ze kterých dosud vztahy EU a dlouholetého kandidáta na členství v unii vycházely.

Zaorálek připomněl, že Turecko dosud mělo o přístupová jednání zájem. „Pokud tento zájem platí, tak toto jsou dlouhodobé podmínky, které je nutné splnit,“ poznamenal ministr.

Autoritativnější Turecko? To by byla porážka

Možnost tureckého vstupu do EU v případě zavedení trestu smrti v pondělí s odkazem na unijní právo jasně odmítla také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

„Jestliže by důsledkem mělo být, že Turecko by se posunulo někam k autoritativnějšímu státu... tak to by byla porážka,“ míní Zaorálek. Pokud by se současná vláda vydala tímto směrem, hrozilo by v budoucnu hluboké rozštěpení Turecka.

Turci napadají obrněný policejní vůz, který převáží vojáky, kteří se účastnili puče a následně se vzdali.

Dění v Turecku je podle šéfa české diplomacie velmi důležité nejen kvůli jarní dohodě o migraci mezi EU a Ankarou, ale také proto, že Turci jsou spojenec v Severoatlantické alianci.

Stávající dohoda o migraci, která v zásadě zastavila takzvanou balkánskou migrační trasu, v tuto chvíli nejspíš ohrožena není, míní Zaorálek. „Nevypadá to, že by se to mohlo nějak dramaticky v krátké době změnit,“ poznamenal.

Připomněl ale také, že součástí dohody je snaha o vízovou liberalizaci. O ní však bude jen velmi těžko možné mluvit, pokud Ankara nebude respektovat související podmínky. „Necítím, že by teď hrozilo vypovězení nebo komplikace. Ale pro dlouhodobou platnost dohody je třeba, aby Turecko plnilo svou část dohody,“ míní ministr. Zavedení trestu smrti v Turecku by „rozbilo všechno“ a nebylo by možné mluvit o dohodách a přistupování země k EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.