Lidovky.cz

Erdogan žádá doživotí pro soudce, kteří v minulosti vyšetřovali úplatky jeho blízkých

Svět

  22:22
ANKARA - Turecká prokuratura připravila obžalobu, v níž žádá doživotní tresty pro dva soudce a bývalého prokurátora, kteří před třemi lety nařídili odposlechy ve vyšetřování korupce v nejvyšších patrech turecké politiky. Podle prokuratury se všichni tři snažili v roce 2013 svrhnout vládu tím, že rozpoutali korupční skandál. Informoval o tom turecký deník Hürriyet.

Prokáže-li se, že puč podporovalo víc lidí, počty zatčených ještě vzrostou, prohlásil turecký prezident. foto: ČTK

Případ se týká kauzy, která vypukla v prosinci 2013, kdy byli kvůli úplatkům při veřejných zakázkách, praní špinavých peněz či ilegálním obchodování se zlatem zatčeni známí podnikatelé, synové několika ministrů či ředitel státní banky. V případu jako podezřelý figuroval i syn současného prezidenta a tehdejšího premiéra Recepa Tayyipa Erdogana Necmettin Bilal.

Ještě v prosinci 2013 byl případ hlavnímu prokurátorovi odebrán a Erdoganova vláda záhy propustila či přeložila tisíce policistů a stovky soudců a prokurátorů, kteří se na vyšetřování korupční kauzy podíleli. Případ nový prokurátor na podzim 2014 uzavřel s tím, že nebyly shromážděny důkazy o páchání trestné činnosti.

Oko za oko, za nařízené vyšetřování doživotí

Nyní zástupce prokurátora istanbulské čtvrti Bakirköy Ömer Faruk Aydiner připravil 848stránkovou obžalobu, v níž jako žalující strana figuruje mimo jiné prezident Erdogan a jeho syn Bilal. Několik bývalých členů vlády či současný premiér Binali Yildirim v ní vystupují jako poškození.

Faruk požaduje 247 let vězení pro bývalého prokurátora Muammera Akkaşe, který v roce 2013 žádal odposlechy v korupční kauze, a doživotní vězení navrhuje pro dva soudce Süleymana Karaçöla a Menekşeho Uyara, kteří odposlechy nařídili. Všichni tři chtěli podle obžaloby svrhnout vládu, k čemuž „dostali pokyny od šéfa teroristické organizace“ Fethullaha Gülena.

Turecký duchovní Fethullah Gülen mluví k médiím po nevydařeném puči proti...
Lidé se scházejí venku u budov parlamentu v Ankaře.

Právě Gülena před dvěma týdny Erdogan obvinil ze zosnování pokusu o vojenský převrat, který vypukl 15. července večer a po pár hodinách byl potlačen. Následovaly rozsáhlé personální čistky zaměřené zejména na Gülenovy příznivce. O místo přišlo několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů či učitelů.

Proces se sedmdesátkou osob, včetně Gülena, kvůli pokusu svrhnout vládu v roce 2013 začal před istanbulským soudem letos v lednu. Gülen je souzen v nepřítomnosti, neboť od roku 1999 žije v USA. Ankara žádá jeho vydání, což Washington odmítá, dokud nedostane důkazy o Gülenově zapojení do pokusu o puč.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.