Lidovky.cz

Za jeden měsíc stovky zavražděných. Vyžeňte drogy z ulic, velí filipínský ‚kat‘

Svět

  18:00
MANILA/PRAHA - Filipíny zachvátila totální válka proti drogám. Nový prezident Rodrigo Duterte otevřeně vyzývá, aby lidé vzali spravedlnost do vlastních rukou a dealery klidně i zabíjeli. Za pouhý měsíc, který Duterte strávil v úřadu, byly už zavražděny stovky domnělých překupníků drog a tisíce dalších se vydaly úřadům.

Pohled do rakve. Novému filipínskému prezidentovi (na snímku vpravo) se pro jeho drsný boj s překupníky drog dostalo přezdívky „kat“. foto: Reuters

Amerika má Donalda Trumpa, Filipíny zase svého Rodriga Duterteho. Přinejmenším co do kontroverznosti si ti dva spolu nezadají.

Prostořecí, výstřední, neberou si servítky. Oba bažící po nejvyšším úřadu. Ovšem s tím rozdílem, že druhý z nich se prezidentem už stal. Posledního června se Rodrigo Duterte ujal vedení stomilionové asijské země. Muž, který přitom na převážně katolických Filipínách nešetřil sprostými slovy i na adresu samotného papeže a za největší zlo označil církev. A přesto vyhrál.

Zkorumpovaný novinář si zaslouží zabít, prohlásil nový filipínský prezident

Jednasedmdesátiletý Duterte se totiž dušoval nesmlouvavě zamést s korupcí a zločinem a zvlášť s drogovou kriminalitou. Od drobných dealerů v ulicích až k narkobaronům a policistům či politikům kryjícím jim záda. Bez slitování, byť za cenu toho, že při tom poteče krev.

Pouliční smrt bez soudu

S nekompromisním tažením proti drogám má bohaté zkušenosti. Za více než dvě dekády, které strávil jako starosta filipínského města Davao, se z někdejší bašty překupníků drog a zločinců všeho druhu stalo jedno z nejbezpečnějších míst nejen v zemi, ale vůbec v regionu.

Podle kritiků však v pozadí nebylo žádné zázračné vymáhání práva, ale guerilly, které dealery a kriminálníky likvidovaly. Bez soudu, jen tak je na ulici zpravidla neznámí útočníci zastřelili.

Duterteho příznivec s propagačními předměty svého oblíbence.
Duterteho stoupenkyně.

Sám Duterte připustil, že je kvůli své politice nulové tolerance k drogám dlouhodobě terčem kritiky lidskoprávních organizací. Měnit na tom prý však v žádném případě nic nehodlá, což zopakoval v ostře sledovaném televizním prohlášení před pár dny.

„Nepřestaneme, dokud se poslední narkobaron, poslední překupník a dealer na ulici nevzdají či nebudou za mřížemi – anebo pod zemí, pokud si to tak přejí,“ prohlásil. Duterte už záhy po vítězství v přímé prezidentské volbě počátkem května také avizoval, že chce opětovně zavést trest smrti, zvláště právě v případě drogových deliktů.

Roste obliba pervitinu

S jeho inaugurací jako by se pak rázem přešlo od slov k činům. Dosud sice zůstává trest smrti zrušen. Ulice Filipín ale zachvátila totální válka proti drogám.

J e to jen pár dní, co na titulní stránce filipínských deníků vyšly fotografie údajných drogových dealerů. Mrtvých na ulici, ležících v krvi, s končetinami svázanými páskou a s kartonovými cedulemi popisujícími jejich domnělé zločiny.

„Jsem dealer,“ stojí na jedné takové na snímku, který zachycuje mladou ženu, jak drží v náručí svého mrtvého přítele. Zastřelili ho na ulici neznámí útočníci.

Ona tvrdí, že s drogami neměl nic společného. Byl to prý jen řidič tricyklu, obdoby indických rikš a thajských tuktuků. Duterte a jeho lidé jsou však jiného názoru, což vzkázali přes média.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Pouhý měsíc od inaugurace nového prezidenta zabily buď přímo bezpečnostní složky při ra ziích, nebo různé polovojenské jednotky přes 400 takovýchto údajných drogových dealerů (některá média a nevládní organizace ale hovoří takřka o dvojnásobku). Na 5400 dalších skončilo za mřížemi a těžko uvěřitelných bezmála 570 tisíc narkomanů se podle vlády dobrovolně vydalo úřadům.

‚Svět bez drog - dokážeme to‘ je propadák. Co teď? láme si hlavu OSN

Filipíny, podobně jako i některé další asijské země, uplatňují mimořádně přísné tresty byť jen za malé množství držených drog. Navzdory tomu ostrovní stát zažívá v posledních letech prudký vzestup počtu narkomanů. Na oblibě získává zejména pervitin. Odhady hovoří o bezmála sedmi milionech uživatelů drog.

Duterte nedávno avizoval, že hodlá brzy zveřejnit seznam čítající desítky jmen vládních činitelů, kteří jsou údajně zapleteni do obchodu s drogami. Chce prý ale předtím nechat všechna jména dvakrát prověřit. Jeho kritici nicméně varují, že se země pod jeho vedením vydává s totální válkou na nebezpečnou cestu. Současné krveprolití v ulicích by totiž mohlo být jen začátek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.