Lidovky.cz

‚Vzal jsem si svoji sestřenici.‘ Sňatky v rodině? Tádžikistán řekl dost

Svět

  6:00
DUŠANBE/PRAH - Nebývalý nárůst svateb zaznamenal navzdory zvyklostem s příchodem léta středoasijský Tádžikistán. Nejedna tamní dvojice měla totiž nebývale naspěch – dřív než začne platit zákaz sňatků mezi bratranci a sestřenicemi. Vláda tyto příbuzenské svazky zakázala kvůli velkému počtu dětí s postižením u těchto párů.

Střet nového se starým. Místo tradičních veselek v barevných šatech jsou dnes zvlášť v tádžické metropoli Dušanbe stále častěji k vidění svatby v západním stylu. Pro mnohé je to důkaz dobrého vkusu a postavení. Na venkově ale řada zvyků dodnes přetrvává. Sňatky mezi příbuznými nevyjímaje. foto: Shutterstock

Léto obecně je v mnohých končinách obdobím, kdy si četné páry říkají „ano“. Ne tak ovšem ve vyprahlém Tádžikistánu, kde teploty už na konci května hravě přeskakují třicítku.

Většina Tádžiků tak tradičně volí pro svůj velký den podzimní období. Důvodem je vedle vlídnějšího počasí i to, že se tou dobou vrací s úsporami mnozí z těch, kteří si přes léto vydělávají sezonními pracemi v Rusku.

Přesto tato středoasijská země zažila v prvních letních týdnech nebývalý nárůst veselek. Navzdory spalujícímu slunci i ramadánu, muslimskému postnímu měsíci, jenž na to období letos připadl.

Firma Rahmón a syn. Tádžikistán, novodobý chanát s vůdcem národa na doživotí

Nejedna tádžická dvojice měla nebývale naspěch. V létě totiž začal v zemi platit zákon zakazující sňatky mezi bratranci a sestřenicemi. Ty přitom nejsou v někdejší sovětské republice nijak výjimečné. Legislativu přijal tádžický parlament po mnohaleté bouřlivé diskusi.

Vedle příbuzenských sňatků přitom zákonodárci také zakázali, aby rodiče mohli dávat dětem cizokrajná jména arabského původu, což se v posledních letech ve většinově muslimské zemi nebývale rozmohlo.

Autoritářský prezident Emómalí-ji Rahmón, který středoasijské republice vládne už bezmála 24 let spolu s úzkou skupinou bohatých a vlivných, vyhlásil boj proti praktikám, které vládnoucí kruhy považují za importované ze zahraničí či které vnímají jako přímou hrozbu pro stabilitu politického systému země – a svého postavení. Už dříve proto vláda třeba zakázala mužům nosit dlouhé vousy a ženy nabádá k odložení hidžábů.

Tradiční tádžická svatba:

Třetina dětí s postižením se narodila příbuzným

Zákon zakazující dosud poměrně časté sňatky bratranců a sestřenic však značně rozdělil tádžickou veřejnost. Zastánci omezení takovýchto svazků argumentují především tím, že děti pokrevních příbuzných jsou vystaveny vyššímu riziku vrozených vad. Třímají přitom v ruce poměrně zásadní argument.

Jak se totiž ukázalo, tádžické ministerstvo zdravotnictví eviduje napříč celou zemí na 25 tisíc dětí s nějakou formou postižení, přičemž 30 až 35 procent z nich se narodilo právě z takovýchto příbuzenských svazků.

Ti, kteří by však v tradičních sňatcích mezi bratranci a sestřenicemi nejraději i nadále pokračovali, oponují, že pro taková tvrzení chybí dostatek vědeckých důkazů, a volají po důsledném výzkumu.

Ruština v postsovětské republice vymírá. Tádžiky přitom zajímá - ale kde jsou učitelé?

„Řada mých příbuzných ze starších generací si vzala své bratrance nebo sestřenice. Jejich děti jsou přitom v pořádku,“ namítal pětadvacetiletý Ališer, stavební dělník z města Qurghonteppa na jihozápadě země, v reakci pro Rádio Svobodná Evropa. Sám se kvapně oženil v půlce června.

„Vzal jsem si svoji sestřenici, chtěli jsme to celé úředně posvětit, ještě než začne platit zákon zakazující manželství mezi bratranci a sestřenicemi,“ přiznává.

A není přitom zdaleka sám. Úřady po celém Tádžikistánu v měsících předcházejících začátku platnosti nového zákona zaznamenaly pro tuto dobu netradiční nárůst žádostí o oddání.

„Dostáváme nevídaný počet žádostí od mladých párů, z nichž je většina ve vztahu bratranec–sestřenice,“ připustil pod podmínkou anonymity jeden z úředníků v tádžické metropoli Dušanbe.

Povinné genetické testy

Dosud přitom tádžičtí úředníci naráželi na úskalí v podobě dalšího nového trendu, který se ve středoasijské zemi v posledních letech rozmáhá, u příjmení. Lidé si tam totiž stále častěji volí příjmení odvozená od křestních jmen svých otců. Úřady tak měly často mizivé šance odhalit, že budoucí manželé jsou vlastně příbuzní.

‚Sundej ty vousy a odevzdej DNA.‘ Stát vyrábí z Kavkazanů islámské extremisty

Nicméně i poté, co vešel nový zákon v platnost, narážejí úředníci na to, že mají s potíráním příbuzenských svazků dosti svázané ruce. Těm, kteří se odmítnou novému nařízení podřídit, za to totiž v zásadě nehrozížádný trest. Všechny budoucí novomanžele ale čeká přinejmenším povinný genetický test a případné přesvědčování úředníků. Genetické testy a jejich doporučení tak plní formu informovaného souhlasu.

V Tádžikistánu jsou nicméně genetické testy budoucím manželům k dispozici na vyžádání již od roku 2006, kdy začaly státní úřady a média s osvětou veřejnosti. Jak připomíná zpravodajský server Eurasianet, tyto testy jsou zdarma – stejně jako testy panenství.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.