Lidovky.cz

Císařský řez zvyšuje u dětí riziko obezity. Vyhnou se totiž prospěšným bakteriím

Svět

  16:00
BOSTON/PRAHA - U lidí, kteří se narodili císařským řezem, existuje větší pravděpodobnost, že budou obézní, než u těch, kdo přišli na svět přirozeným porodem. Nová studie vědců z Harvardovy univerzity přináší překvapivý závěr: i způsob porodu může souviset s dětskou obezitou.
Novorozenec - ilustrační foto

Novorozenec - ilustrační foto foto: wikipedia

„Císařský řez je v mnoha případech nezbytný úkon, který vede k záchraně života,“ uvedl Jorge Chavarro, jeden z vedoucích výzkumníků, již se podíleli na studii, která vyšla tento týden v renomovaném zdravotnickém časopise JAMA Pediatrics (Journal of the American Medical Association). „Císařský řez ale znamená i určitá rizika pro matku a novorozence. Naše zjištění ukazují, že v potaz by se měl brát i faktor možné obezity,“ uvedl vědec na stránkách fakulty veřejného zdraví.

Studie neuvádí důvody, nicméně sklon k dětské obezitě při narození císařským řezem může podle vědců souviset s tím, že takové děti nejsou vystaveny některým zdraví prospěšným bakteriím matky, jež ovlivňují příjem potravy a trávení.

Děti se zakrnělou hlavou. Virus mrzačící novorozence zaskočil Latinskou Ameriku

Není to poprvé, co se objevily takové úvahy. Mimochodem, porod císařským řezem bývá někdy spojován i se zvýšeným výskytem astmatu či atopického ekzému.

Nicméně studie s názvem Souvislost mezi narozením císařským řezem a rizikem obezity u potomků v dětství, adolescentním věku a raném mládí (Association Between Cesarean Birth and Risk of Obesity in Offspring in Childhood, Adolescence, and Early Adulthood) je zajímavá hlavně svým rozsahem a podrobným sběrem dat během šestnácti let.

Přes 22 tisíc mladých lidí – ať už narozených přirozeně, nebo císařským řezem – odpovídalo v letech 1996 až 2012 každý rok či dva na dotazník, v němž se výzkumníci ptali mimo jiné i na tzv. BMI, tedy index tělesné hmotnosti. Badatelé zjišťovali i další ukazatele, jež mohly hrát v obezitě roli – například zda nadváhou trpěly matky respondentů, jestli kouřily, v jakých podmínkách žily a kolik jim bylo v době porodu let.

Sourozenec jako „lunt“

Z výzkumu vyplynulo, že u těch, kdo se narodili císařským řezem, tedy způsobem, kdy je novorozenec vyňat z děložní dutiny chirurgicky otevřenou břišní stěnou, existuje o 15 procent vyšší pravděpodobnost výskytu dětské obezity.

Důležité bylo podle vědců zaměřit se na sourozence, z nichž jeden přišel na svět přirozeně a druhý s pomocí jednoho z nejčastějších chirurgických zákroků posledních let.

‚Přežírací sešlosti.‘ Blízkým východem se šíří epidemie obezity

Ukázalo se, že děti, které se narodily císařským řezem měly o 64 procent vyšší pravděpodobnost sklonu k tloustnutí než jejich sourozenci, již přišli na svět přirozeným porodem.

„Myslím, že naše zjištění – hlavě ta, která ukazují zásadní rozdíl v riziku obezity mezi sourozenci – představují přesvědčivý důkaz, že spojitost mezi dětskou obezitou a císařským řezem je reálná,“ uvedl Chavarro. „I proto, že jinak jsou mnohé faktory, které v riziku obezity mohou hrát roli, pro oba sourozence stejné,“ dodal.

Spojitost nevyvrátila ani Neena Modiová, neonatoložka a předsedkyně královského sdružení pediatrů Royal College of Paediatrics and Child Health. „Zcela jasně to není jediný důvod, ale může patřit k faktorům, které k jevu přispívají,“ uvedla pro list Times a varovala především před „bludným kruhem“, jenž by se měl porušit.

V počtu zákroků vede Brazílie

Na mysli měla skutečnost, že císařský řez mnohdy – tedy podle britských a amerických dat – volí ze zdravotních důvodů ženy, které mají samy sklon k obezitě. Ovšem nejen ony.

Císařský řez se v uplynulých letech stal jednou z nejčastějších operací ve světě a počet zákroků roste. A to především v Latinské Americe. Tam se podle WHO císařským řezem narodí 38,9 procenta dětí, přičemž světový rekord drží Brazílie s 54 procenty. V Evropě je to v průměru 24 procent a v USA 33 procent. Důvodem nejsou ani tak zdravotní komplikace rodičky či nenarozeného dítěte, ale často snaha vyhnout se porodním bolestem, uvedla WHO. Lékařům se také porod lépe plánuje.

Rizika však zůstávají, popsala před časem AFP, jež citovala odborníky, podle kterých je při tomto zákroku osmkrát větší riziko úmrtí matky, a až 120krát větší je riziko nemoci dýchacích cest dítěte než u přirozeného porodu. Počet císařských řezů ovšem stoupá iv České republice, v roce 2013 tak porodila každá čtvrtá žena.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.