Lidovky.cz

V Belgii podstoupil eutanazii nezletilý. Komise výjimečný případ pečlivě a s dojetím zkoumala

Svět

  6:00
BRUSEL - Jako první země umožnila Belgie ukončení života nezletilé osoby. Údajně sedmnáctiletý Vlám, jehož bližší identita zůstává neznámá, požádal o eutanazii a bylo mu vyhověno. Jeho nemoc byla nevyléčitelná a šlo o zcela výjimečný případ, upozorňuje komise pro eutanazii.
Ilustrační foto: zákon o dětské eutanazii

Ilustrační foto: zákon o dětské eutanazii foto: Shutterstock

Identita lékaře, který ukončil život mladého pacienta, zůstává také utajená, ale vládní komise pro eutanazii akt potvrdila a uvedla, že žádost o ukončení života obdržela v minulém týdnu.

Komise má za úkol vždy prověřit, zdali plánovaná eutanazie je v souladu s požadavky zákona z roku 2002 a v tomto případě navíc i se zákonem z roku 2014, kdy byl přijat doplňující zákon pro nezletilé.

Lékař je povinen předložit komisi všechny případy, u nichž uvažuje o eutanazii.

Podle předsedy komise, profesora Wima Distelmanse, byla, je a bude eutanazie nezletilých stále výjimečným případem, k němuž se bude komise uchylovat jen v opravdu krajních a zoufalých případech. Belgie také „čekala“ na první případ dva a půl roku, podotkl lékař pro francouzský deník Le Monde.

V Belgii podstoupil eutanazii první dětský pacient

Jedna z členek komise, Jacqueline Herremansová, uvedla, že složku nezletilého pacienta zkoumala komise obzvlášť pečlivě a jeho případ řešila „s velkým dojetím“.

Herremansová míní, že by tento první případ mohl povzbudit lékaře i mladé lidi, aby o tématu eutanazie mluvili s větší volností, ač se jedná o bolestivé a citlivé téma, které se ale naneštěstí úzce dotýká společnosti.

Povinnosti komise

Belgická komise zkoumá jednou měsíčně dokumentaci všech případů, u kterých lékaři provedli eutanazii. V případě pochybností má komise právo požádat lékaře o veškeré podklady k případu.

Na vynesení rozhodnutí má pak dva měsíce a pokud usoudí, že lékař se zcela neřídil zákonem, pošle spis dále k prozkoumání do úřadu krále.

Procedura ze strany pacienta

Pacient musí ze zákona splňovat určité podmínky:

  • musí být kompetentní a jeho žádost zcela dobrovolná a úmyslná
  • musí si být zcela vědom dosahu svého rozhodnutí
  • žádost musí být dobře uvážená, jasná a opakovaná
  • žádost nesmí vzniknout na vnější popud
  • pacient musí trvale nesnesitelně trpět (fyzicky, psychicky)
  • eutanazie musí být poslední možností
  • jiné možnosti byly vyzkoušeny a shledány neúčinnými

Procedura ze strany lékaře

Lékař je pak povinen také dostát určitým pravidlům:

  • musí pacienta informovat o jeho zdravotním stavu a nadějích na život
  • musí se s pacientem shodnout na jeho žádosti o ukončení života
  • má povinnost ho seznámit s terapeutickými možnostmi, které jsou pro pacienta ještě nějakým způsobem dostupné, rovněž s nabídkou paliativní péče a jejími důsledky
  • společně s pacientem musí dojít k přesvědčení, že neexistuje žádné jiné přijatelné řešení a že žádost pacienta je zcela dobrovolná
  • musí se ujistit o přetrvávajícím fyzickém či psychickém utrpení
  • pravidelné schůzky s pacientem (v dostatečném časovém odstupu), aby mohl posoudit vývoj stavu pacienta
  • konzultace s jiným nezávislým lékařem (jak ve vztahu k lékaři tak i k pacientovi), který pacienta vyšetří a sepíše posudek
  • pokud je pacient nezletilý, musí být eutanazie rovněž konzultována s dětským psychiatrem nebo psychologem

Belgie jako první země přijala zákon o eutanazii pro mladistvé bez věkové hranice. V Nizozemsku je dětská eutanazie rovněž povolena, ale je limitována věkovou hranicí 12 let.

Belgický parlament přijal v roce 2014 zákon o eutanazii pro mladistvé, jehož autorem je socialistický senátor Philippe Mahoux, v poměru 86 hlasů pro návrh a 44 proti, 12 poslanců se zdrželo hlasování. Zákon je nyní v platnosti a až po dvou a půl letech byla poprvé využita možnost jej aplikovat v praxi.

Právo na důstojnou smrt

Eutanazie u dospělých se týká 1500 lidí za rok (v Belgii) a tvoří dvě procenta úmrtí, píše francouzský Le Figaro. Komise uvedla, že za rok 2015 bylo zaznamenáno 2021 případů eutanazie.

Anketa

Měla by být v Česku eutanazie legální?

Ano. Pro všechny bez rozdílu. 650
Ano. Ale ne pro mladistvé. 20
Ne. 145

I přesto, že v Belgii je eutanazie schválena, vzbuzuje znovu a znovu kontroverzní reakce a debaty, nejen ze strany církve. Například jeden z odpůrců, bývalý ministr financí Steven Vanackere, volal po úpravě zákona.

Také se objevil názor, že schválením zákona o dětské eutanazii se dá dětem najevo, že jejich život už nemá cenu. Nakonec ale převládlo přesvědčení zcela opačné, že každý má právo na důstojnou smrt.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.