Lidovky.cz

Vše nasvědčuje, že na humanitární konvoj zaútočili Rusové, tvrdí USA

Svět

  11:24aktualizováno  22:42
ŽENEVA/ALEPPO - Sýrie i Rusko popřely, že by jejich letadla měla na svědomí pondělní útok na konvoj s humanitární pomocí u syrského města Aleppo, při kterém přišlo o život nejméně 20 lidí. Červený kříž v reakci na útok odložil vyslání další humanitární pomoci do čtyř syrských měst. Stejným způsobem reagovala i OSN. Obě organizace uvedly, že musí přehodnotit bezpečnostní situaci v oblasti.

Rozbombardované kamiony humanitárního konvoje Červeného půlměsíce západně od Aleppa. foto: Reuters

„Veškeré informace o pohybu konvoje měli k dispozici jen extremisté, kteří tyto oblasti kontrolují,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podle opozičních aktivistů došlo k náletu, za kterým stáli právě Rusové či Syřané, kteří o pohybu automobilů rovněž věděli.

Podle USA cšechno naznačuje tomu, že na konvoj syrského Červeného půlměsíce zaútočily ruské vojenské letouny. „Všechny důkazy, které máme, tomu nasvědčují,“ citovala televize CNN jednoho z amerických úředníků.

Rusové ovšem tvrdí, že ze snímků pořízených bezpilotními stroji se dá soudit, že útok provedli povstalci s pomocí těžkého děla umístěného na nákladním voze. Moskva předtím také zvažovala možnost, že konvoj nebyl napaden, ale začal z neznámé příčiny hořet.

Syrská opozice toto vysvětlení důrazně odmítla. Její představitel Rijád Hidžáb řekl, že má nezpochybnitelné informace, že šlo o nálety buď ruských, nebo syrských strojů. Řekl také, že nevěří ve snahu diplomatů obnovit příměří, a že nedůvěřuje zejména Rusku, které provozuje čistě „vojenskou strategii“.

Neexistuje naděje na pomoc, říkají syrští povstalci po pádu příměří. Podle Kerryho stále drží

Jak uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric, v pondělí bylo zasaženo nejméně 18 z 31 kamionů, které vyslala OSN a syrský Červený půlměsíc (SARC). Při útoku zahynul jeden pracovník Červeného půlměsíce, dalšími oběťmi byli civilisté, zejména řidiči kamionů. Podle Červeného půlměsíce o život přišlo asi 20 civilistů.

Automobily vezly pomoc pro 78 tisíc lidí v těžko dostupné oblasti v provincii Halab. Jak oznámil Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ve svém prohlášení, konvoj byl zasažen ve chvíli, kdy z automobilů začal být vykládán náklad. Většina dovezené pomoci tak byla zničena.

Červený kříž odložil vyslání konvojů s humanitární pomocí do čtyř syrských...
Podle mluvčího OSN Stéphanea Dujarrice bylo v pondělí zasaženo nejméně 18 z 31...

Podle předsedy MVČK Petera Maurera byl pondělní útok jasným porušením mezinárodního práva. „Nemožnost ochránit humanitární pracovníky může mít vážný dopad na humanitární práci v zemi,“ dodal Maurer.

Spojené státy útok ostře odsoudily. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby již v pondělí uvedl, že Washington je incidentem „pobouřen“ a celou záležitost chce řešit přímo s Ruskem. „Cíl tohoto konvoje byl známý syrskému režimu i Ruské federaci a přesto byli tito humanitární pracovníci zabiti, když se snažili pomoci Syřanům,“ uvedl Kirby.

Malá naděje na obnovení příměří

„Situace v Sýrii je zdrojem velkých obav,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj existuje jen malá naděje na obnovení příměří, které platilo sedm dní do nedělní půlnoci. Klid zbraní mezi syrskými povstalci a vládou prezidenta Bašára Asada dojednaly Spojené státy a Rusko. „Bohužel musíme konstatovat... že našim americkým kolegům se nepodařilo oddělit teroristy od takzvané umírněné opozice,“ dodal Peskov bez bližších podrobností.

V New Yorku jednala mezinárodní Podpůrná skupina pro Sýrii (ISSG), jejímž členy je 23 zemí a organizací. Účastníci se shodli, že je nutné příměří v Sýrii zachovat. Skupina by se měla sejít znovu za několik dní. Ministr zahraničí USA John Kerry, který spolu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem jednání předsedal, řekl, že příměří není mrtvé.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.