Lidovky.cz

Rusko chce omezit potraty a babyboxy. Odporují kremelské představě tradiční rodiny

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Sovětské Rusko se v roce 1920 stalo prvním státem na světě, který zákonem povolil umělé přerušení těhotenství. Dnes se v rámci návratu k pravoslavným rodinným hodnotám chystá potraty a k tomu i babyboxy zcela zakázat.

Vladimir Putin gratuluje patriarchovi ruské pravoslavné církve Kirillovi, který je hlavním zastáncem zákazu potratů, k výročí nástupu do funkce. foto: Reuters

V polovině 60. let dosáhly potraty v Sovětském svazu absolutního vrcholu, když za jediný rok se ještě nenarozeného plodu zbavilo 5,6 milionu žen.

Až po rozpadu komunistického impéria začal počet potratů v Rusku klesat. V současnosti ale oficiální ruská statistika nerozlišuje mezi umělým přerušením těhotenství a potratem, takže je stěží možné srovnávat údaje s těmi, které poskytují ostatní země. Jisté je ale jedno – Rusko stále patří ke světovým potratovým velmocem. A chce se této aureoly zbavit. Současná politika Kremlu a pravoslavné církve si totiž klade za cíl představit Rusko v úplně jiném světle – jako poslední baštu tradiční křesťanské rodiny.

Rusko poslalo do Sýrie protiraketový systém, tvrdí americká televize

Do tažení proti potratům a babyboxům se zapojili politici i duchovní. Vášnivou diskusi se snaží uklidnit ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová, která včera vyjádřila cíl svého resortu slovy: „Vymýšlíme mechanismy, které dovolí státu ukázat svůj negativní vztah k potratům, na druhé straně nechceme ohrozit zdraví ženy“. Členy pracovní skupiny, která bádá, jak tento těžký úkol vyřešit, jsou duchovní ruské pravoslavné církve, poslanci i odborníci. Všichni bez rozdílu jsou zajedno v tom, že počet potratů v zemi je bezpodmínečně nutné radikálně snížit.

Už vloni předseda Svazu ruských pediatrů Alexandr Baranov začal bít na poplach, když označil oficiální statistiky za „příliš optimistické“. Podle jeho odhadů v Rusku až čtyři milióny žen ročně podstoupí interrupci. Daňové poplatníky potraty stály nejméně dvě miliardy rublů. Právě to je argument, se kterým i nyní přicházejí odpůrci umělého přerušení těhotenství, kteří chtějí, aby si ženy zákrok platily samy.

Prezident Putin během oslavy pravoslavných Vánoc v obci Turginovo v Tverské...
Pravoslavný mnich žehná novým rekrutům

Bývalá šéfka parlamentního výboru pro otázky rodiny, žen a dětí Jelena Mizulinová navrhovala kromě vyřazení potratů ze systému zdravotního pojištění ještě zákon, podle kterého by každá žena před interrupcí musela zhlédnout „vizualizaci svého plodu“. Včera plošný zákaz potratů v celé zemi podpořil očekávaně i vůdce severokavkazské ruské Čečenské republiky Ramzan Kadyrov, který zavádí v Čečensku přísná pravidla odívání pro ženy a je zastáncem mnohoženství.

Mnohem důležitější ale je, že o zákaz potratů se zasazuje i zmocněnkyně pro práva dítěte při úřadu prezidenta Anna Kuzněcovová. Byla teprve nedávno jmenována do své funkce a zatím se proslavila hlavně svou teorií o paměti dělohy, která přenáší na dítě negativní vlastnosti všech minulých sexuálních partnerů matky. Jako praktikující pravoslavná křesťanka jednoznačně stojí za svým patriarchou Kirillem, který vytáhnul do boje proti potratům před několika dny jako první.

Podobná kampaň byla několik dnů před antipotratovým vystoupením patriarchy zahájena proti babyboxům. Ty jsou podle duchovenstva „západním vynálezem“, který vede k amorálnímu chování a popírání tradiční rodiny.

První babyboxy se objevily v Rusku ve městě Perm před pěti lety a od té chvíle mají své skalní odpůrce. Mezi hlavní patřil bývalý dětský ombudsman Pavel Astachov a zdá se, že jeho následnice mu bude kráčet ve stopách. Astachov tvrdil, že babyboxy provokují matky k tomu, aby se zbavovaly svých dětí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.