Lidovky.cz

Povstalci v Jemenu vystřelili směrem k americkému torpédoborci. Střely padly do vody

Svět

  7:55
WASHINGTON - K americkému torpédoborci Mason byly v neděli večer vypáleny dvě střely z území, které mají pod kontrolou šíitští povstalci v Jemenu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké námořnictvo.

USS Mason na cestě do Port Canaveral foto: Reuters

K americkému torpédoborci Mason byly v neděli večer vypáleny dvě střely z území, které mají pod kontrolou šíitští povstalci v Jemenu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na americké námořnictvo. Šíité se od útoku distancovali.

Střely dopadly do vody v bezpečné vzdálenosti od plavidla USS Mason, které se nachází v Perském zálivu, uvedlo námořnictvo. Mluvčí námořnictva Ian McConnaughey prohlásil, že není zřejmé, zda byla americká loď přímo terčem útoku. Střely ale mířily jejím směrem, dodal.

„Naši vojáci nebyli zraněni a loď nebyla poškozena,“ řekl mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Zástupce šíitských povstalců sdělil Reuters, že jeho hnutí neútočilo na „žádnou loď v jemenských vodách“.

Incident je v krátké době druhý ve strategické oblasti úžiny Báb al-Mandáb, která je spojnicí mezi Rudým mořem a Adenským zálivem a jíž proplouvají tankery s ropou. Šíité tam 1. října zaútočili se čluny na loď Spojených arabských emirátů vezoucí humanitární pomoc.

Šíité plavidlo označili za vojenské, SAE za humanitární. Emiráty bojují v Jemenu proti šíitům v rámci arabské koalice, kterou vede Saúdská Arábie. Koalice začala po útoku na loď emirátů útočit na čluny šíitů.

Nedělní námořní incident se odehrál po sobotním bombardování šíitských vzbouřenců v jemenské metropoli Saná, při němž zahynulo více než 140 lidí a dalších více než 525 bylo zraněno.

Povstalci útok na pohřeb otce člena povstalecké vlády připsali koalici vedené Saúdskou Arábií. Koalice vinu odmítla. Spojené státy následně oznámily, že začaly přehodnocovat svou podporu zmíněné koalici.

Konflikt v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíité obsadili jemenskou metropoli Saná a postupovali dál na jih. Loni v březnu se do konfliktu zapojila Saudská Arábie a další arabští spojenci leteckými údery, aby podpořili jemenskou vládu, za šíity stojí Írán.

Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které však ukončení sporu nepřinesly. Podle OSN již v bojích zahynulo přes 10.000 lidí, většinou civilistů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.