Lidovky.cz

Nejen FBI, ale i hurikán či bin Ládin. Volby v USA ovlivňují ‚October surprises‘

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Sexuální skandály, přírodní katastrofy, zatčení, vyšetřování, válka, mír. To jsou vše okolnosti, které mohou ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb. O to větší váhu se takovým událostem přikládá, čím blíže termínu hlasování se objeví. I kvůli tomu se nečekaným a nepředvídatelným incidentům říká „říjnová překvapení“.

Usáma bin Ládin. foto: ČTK/AP

Při každých volbách se objeví více či méně důležitá překvapení. Často se zjeví na poslední chvíli před volbami a kandidáti na ně nemají připravenou reakci, což je může stát důležité body.

Clintonová vyzvala FBI k urychlenému zveřejnění závěrů o nové kontrole uniklých mailů

Pokud nepředvídatelnou situaci kandidát zvládne, může jej posílit, ale v méně příznivé konstelaci jej může stát i prezidentský post. Říjnové překvapení může být jen jedno a souviset pouze s jedním ze soků. Může jich ale být i více - jako letos, kdy už došlo na oba kandidáty.

Republikánu Donaldu Trumpovi už dříve v říjnu zavařilo video, na kterém vulgárně hovoří o ženách. Následně jej navíc další Američanky obvinily ze sexuálního obtěžování.

Aktuálně jej zastínila demokratka Hillary Clintonová a její problém s e-maily. Nejenže se na webu WikiLeaks objevily konverzace členů jejího týmu, ale Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se o víkendu rozhodl prověřit novou sadu uniklých e-mailů z doby jejího ministrování.

Falešný mír a konspirační teorie

V takových případech lze jen spekulovat o tom, jestli za nimi není nekalý konkurenční boj. Jedním z říjnových překvapení byl však v roce 2012 i těžko ovlivnitelný hurikán Sandy. Někteří republikáni tehdy na přírodní katastrofu sváděli neúspěch svého kandidáta Mitta Romneyho. Současný prezident Barack Obama měl podle nich těžit z toho, že se preference voličů v zasažených státech přiklonily k němu. Obama se tehdy hned vydal do terénu a snažil se pomoct, jak to šlo, na čemž získal politické body.

V žargonu marketingových specialistů a politických komentátorů se pojem říjnové překvapení začal používat v souvislosti s událostmi od roku 1972. Od té doby se událo několik zvratů, které měly šanci ovlivnit směřování americké historie.

Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger.
Bývalý americký prezident Ronald Reagan.

O známé říjnové překvapení se postaral v roce 1972 tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger. Prohlásil, že vietnamská válka skončí, jeho slova se však nenaplnila. Prohlášení o míru tak část politické scény považovala za čistý kalkul, který měl přinést body obhajujícímu prezidentovi Richardu Nixonovi.

Překvapením, které se dotklo šancí obou kandidátů, bylo v roce 1980 vyjednávání o propuštění rukojmích držených povstalci na americké ambasádě v Teheránu. Demokrat Jimmy Carter, obhajující prezidentský post, usiloval o jejich propuštění, jenže několik dní před volbami vyšlo najevo, že z dohody sešlo. Podle konspirátorů se o to postaral Carterův sok Ronald Reagan, protože se bál, že dohoda vyhraje demokratům volby. Vyvrátit tuto nepodloženou spekulaci nepomohl ani fakt, že, že k propuštění rukojmích došlo v den Reaganovy inaugurace.

Bin Ládinův speciální vzkaz

Dvě říjnová překvapení se týkají také republikánského prezidenta George W. Bushe. Ani jedno z nich mu však nezabránilo zvítězit ve volbách. V roce 2000 vyšlo najevo, že byl o čtvrtstoletí dříve zatčen za jízdu pod vlivem alkoholu. V puritánských Spojených státech to vedlo k tomu, že ho ve volebním klání dohnal jeho sok Al Gore. Prezidentem se přesto stal Bush - nakonec díky přepočítávání hlasů na Floridě.

V roce 2004 pak mohlo jen pár dnů před volbami Bushovi zavařit video, na němž tehdejší šéf Al-Kájdy Usáma bin Ládin říká, že ani jeden z kandidátů jej nebude schopen dopadnout. Demokraté v čele s dnešním ministrem zahraničí Johnem Kerrym se tohoto vyjádření chytili a poukázali tím na neschopnost Bushovy administrativy bin Ládina po třech letech v Afghánistánu dopadnout. Ale nestačilo to, protože Američané nevěřili, že by v tomto úsilí byl Kerry úspěšnější. Bin Ládina dostihly speciální jednotky až pod Obamovou administrativou.

Příklady předvolebních překvapení se však dají najít i dále v minulosti. V roce 1964 byl zatčen dlouholetý blízký spolupracovník obhajujícího prezidenta demokrata Lyndona Johnsona Walter Jenkins kvůli obvinění z homosexuálního styku ve veřejných šatnách Křesťanského sdružení mladých mužů (YMCA).

Smrtící dopad, který by v té době skandál měl, zvrátila pro Johnsona shoda okolností. V Sovětském svazu se dostal k moci radikálnější Leonid Brežněv a Čína provedla jaderný test. Jeho protikandidát Barry Goldwater byl advokátem taktického použití bomb proti SSSR. Ve strachu z nukleární hrozby se tak uvolnila cesta na prezidentské křeslo Johnsonovi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.