Lidovky.cz

Trumpova výhra je signál arogantním liberálním elitám o nespokojenosti lidí, říká expert

Svět

  15:37
Novým americkým prezidentem se po Baracku Obamovi stane republikánský kandidát Donald Trump. S jeho úspěchem se ale zároveň zhmotňují obavy politických expertů i světových státníků. Nikdo totiž neví, jaké budou jeho vztahy s okolním světem. „Na náš region přímý dopad mít nebude, jedině přes NATO,“ odpověděl čtenářům v on-line rozhovoru expert na americkou zahraniční politiku Jakub El-Ahmadieh.

Podporovatel Trumpa v limuzíně s nápisem hlásajícím „Tichá většina je s Donaldem Trumpem“ foto: Reuters

Vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách se podle českého politologa zrodilo z deziluze Američanů. „Je to signál liberálním elitám, že „obyčejný člověk“ není s jejich vedením spokojen a do jisté míry ani nerespektuje a nepřijímá jejich hodnoty. Přispívá tomu i určitá arogance těchto elit,“ uvedl v jedné z odpovědí na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz. .

Nespokojenost se zavedenými pořádky byla podle El-Ahmadieha silnější motivací, než nesouhlas s latentním Trumpovým rasismem. Dokazují to i čísla o voličích, podle kterých se nedá říct, že by všichni hispánští a už vůbec ne afroameričtí voliči dali hlas demokratce Hillary Clintonové.

„Zafungovala především antisystémová rétorika,“ napsal expert. Svůj díl viny na svém neúspěchu ale podle něj nese i Clintonová. Nedokázala se prý popasovat se stigmatem „křivácké Hillary“, které jí přiřknul Trump.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump.
Donald Trump přichází se svou rodinou přednést projev poté, co byl zvolen novým...

Důležitou otázkou celého Trumpova období ve funkci je budoucnost amerického zájmu o NATO Odborník Asociace pro mezinárodní otázky El-Ahmadieh připomíná, že Trumpův postoj k NATO a problémům, jakým je třeba terorismus, je rozporuplný.

„Ve své předvolební kampani si často protiřečil. Tvrdil například, že bude tvrdě postupovat proti terorismu, ale zároveň sliboval, že omezí vojenské angažmá USA v zámoří, což jde logicky proti sobě,“ vysvětlil politický expert.

Obamovy kroky v ohrožení

Podobně nejasných vyjádření se nový prezident dopouštěl i v souvislosti se Severoatlantickou aliancí a je jisté, že Trumpovo zvolení přinese ohledně NATO určitou nejistotu. „Lze očekávat, že Trump bude spolupráci v NATO podmiňovat větší finanční participací evropských členů,“ napsal El-Ahmadieh s tím, že neočekává, že by se Trump ze svých povinností snažil úplně vyvázat.

V souvislosti se zahraniční politikou se čtenáři ptali i vztahy mezi Ruskem a USA. „Trump bude pro Rusko jednodušším partnerem než Clintonová. Domnívám se, že potenciální spolupráce se projeví zejména na Blízkém východě, konkrétně asi v Sýrii,“ uvedl El-Ahmadieh s tím, že se nedá očekávat úplné uzavření USA pod Trumpem do sebe.

Otázky čtenářů se stočily i na to, jestli bude Trump svéhlavým prezidentem, nebo zmírní svou předvolební rétoriku. K určité úpravě postojů by dojít mělo, protože Trump bude mít zástup poradců a množství rozhodnutí závisí na Kongresu. „Musíme doufat, že se obklopí lidmi, kteří jej přiblíží realitě, a bude respektovat postoje členů Kongresu,“ napsal český politolog.

S tím, jak se bude chovat ve svých prvních krocích ve funkci, souvisí také postoj k rozhodnutím prezidenta Obamy. Objevily se i obavy, že by se mohl snažit všechna důležitá rozhodnutí zrušit.

„Trump všechno ani zrušit nemůže, protože by tím USA dosti paralyzoval, nicméně je pravdou, že značná část těžce vydobytého odkazu prezidenta Obamy je reálně ohrožena,“ snažil se trochu zmírnit obavy El-Ahmadieh. Za nejohroženější Obamovy kroky ale označil zdravotnickou reformu zvanou Obamacare a osud jaderné dohody s Íránem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.