Lidovky.cz

Nový Zéland zasáhly silné následné otřesy, oběti zůstávají dvě

Svět

  13:00
CHRISTCHURCH - Po silném nedělním zemětřesení, při kterém zemřeli nejméně dva lidé, zasáhly v pondělí Nový Zéland následné otřesy o síle 6,2 stupně. Stejně jako první úder živlu postihly zejména východní pobřeží méně obydleného Jižního ostrova v okolí města Christchurch.

Lidé evakuovaní po zemětřesení ve Wellingtonu. foto: ČTK

Poškozeny jsou desítky domů nejen přímo v této oblasti, ale i v metropoli Wellingtonu ležící na Severním ostrově, uvedla tamní média. Škody podle premiéra Johna Keye dosáhnou několika miliard novozélandských dolarů.

Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,5. Pobřeží zasáhly vlny tsunami

Mnoho obyvatel postižených oblastí strávilo noc na pondělí mimo své domovy v obavách z následných otřesů, kterých byly podle seizmologů napočítány stovky. Záchranářům se z trosek domů podařilo vytáhnout již řadu lidí včetně stoleté ženy v přístavním městě Kaikoura. Její mladší příbuzný takové štěstí neměl a je jednou ze dvou dosud registrovaných obětí. Druhý člověk zemřel na infarkt.

Úřady se obávaly, že třetí obětí by se mohl stát řidič kamionu pohřešovaný na pobřežní silnici u Kaikoury. Australská média ale později napsala, že vozidlo uvázlo mezi dvěma sesuvy půdy a řidič byl nalezen živý. Z místa byl letecky evakuován.

Nejsilnější nedělní otřes

Turistické centrum Kaikoura severně od Christchurche bylo městem, které vůbec nejhůře zasáhl nejsilnější nedělní otřes. Podle americké geologické služby USGS měl sílu 7,8 stupně. Jeho ohnisko leželo relativně mělko, jen asi deset kilometrů pod zemí. Otřesy byly cítit po celé zemi od Aucklandu na severu země až po Dunedin na jihu.

V dvoutisícovém městě Kaikoura, kam často přijíždějí turisté pozorovat velryby, byl vyhlášen mimořádný stav. Podle agentury AP je město odříznuto od okolí, protože sesuvy půdy a praskliny znemožňují příjezd po silnici. Do Kaikoury má být vypravena loď australského vojenského námořnictva, která tam doveze potraviny, pitnou vodu a další potřebné věci. Také by mohla evakuovat část turistů, jichž jsou prý ve městě stovky.

Ulice v metropoli Wellingtonu zely prázdnotou. Mnoho úřadů a firem v pondělí dalo zaměstnancům volno, zatímco úřady posuzují stav budov poškozených otřesy. Nefunguje ani metro kvůli kontrole kolejí, tunelů a mostů, informovala agentura Reuters.

V řece Clarence vytvořily kameny a suť navalené zemětřesením severně od Kaikoury přírodní přehradu, která způsobila kumulaci velkého množství vody. Po několika hodinách se hráz protrhla, obyvatelé řídce obydlených osad po proudu se ocitli v ohrožení a úřady jim doporučily okamžitou evakuaci. Na téže řece se pohřešovala skupina kajakářů, kteří ji sjížděli v době protržení hráze. Kajakáři už se ale podle Reuters přihlásili úřadům a jsou všichni v pořádku.

Premiér Key, který si z vrtulníku prohlédl poničenou oblast, odhadl obnovu budov a infrastruktury na nejméně několik miliard novozélandských dolarů (desítky miliard korun). „Je to naprostá devastace... budou to měsíce práce,“ uvedl předseda vlády.

V oblasti města Christchurch policie zaznamenala 19 vloupání do domů, z nichž se obyvatelé evakuovali.

Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou tam častá. Zatím poslední o síle 7,1 stupně postihlo ostrovy počátkem září. Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo silné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí při něm bylo zraněno.

Velká katastrofa zasáhla Christchurch v únoru 2011. Otřesy o síle 6,3 stupně tehdy zabily 183 lidí a srovnaly se zemí velkou část města včetně katedrály. Následky jsou ve městě patrné dodnes.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.