Lidovky.cz

Obama naposledy v zahraničí. V Německu se setká s evropskými lídry. Hlavní téma? Trump

Svět

  11:14
BERLÍN - Americký prezident Barack Obama letí ve středu večer na svou šestou a poslední oficiální návštěvu Německa. Hlavní pozornost ale tentokrát výjimečně nebude upřena na něj, nýbrž na jeho nástupce ve funkci - Donalda Trumpa. Vítězství republikánského kandidáta některé německé politiky znejistilo a nyní hledají odpovědi na to, co vlastně od nové administrativy čekat.

Angela Merkelová a Barack Obama. (Ilustrační foto) foto: Reuters

Na čí straně v americké volební kampani velká část německých politiků stála, dávala řada z nich nepokrytě najevo. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier Trumpa označil za šiřitele nenávisti a i po jeho vítězství přiznal, že si přál úspěch demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

Obama: Země NATO by měly umět vydávat za obranu to, co Řecko. Kritizoval tím i Česko

Podobně hovořili i další politici a také drtivá většina německých občanů stála za Clintonovou. Miliardář Trump pro ně v mnoha ohledech představuje pravý opak liberálního a světu otevřeného Obamy, který se u německé veřejnosti dlouhodobě těší velké oblibě. I proto některá německá média poslední Obamovu návštěvu popisují jako nostalgickou, takovou, která přinese vzpomínky na uplynulá léta a jejich jistoty, jež se tváří v tvář Trumpově volebnímu vítězství rozplývají.

Německá diplomacie zatím jen tápe, pokud jde o budoucí angažovanost Spojených států ve světě, osud Severoatlantické aliance nebo dohod o volném obchodu. Mluví se sice o možném příklonu USA k izolacionismu, tlaku na partnery z NATO, aby dávali větší procento svého hrubého domácího produktu na obranu, nebo o ukončení vyjednávání o smlouvě TTIP, jistotu ale nemá nikdo.

Snahy ze strany německých diplomatů o navázání kontaktů v okolí Trumpa byly během volební kampaně z velké části neúspěšné, a i proto může Obamova návštěva přinést cenné informace. Už jen díky tomu, že Obama se svým nástupcem ve funkci minulý týden zhruba hodinu a půl jednal, a to i o mezinárodněpolitických tématech.

Nejbližší spojenci

Právě ta mají být hlavní náplní čtvrteční odpolední schůzky německé kancléřky Merkelové, která si jako jedna z mála v americké kampani zachovala neutralitu, s odcházejícím prezidentem USA. Politici, kteří spolu také povečeří, mají jednat mimo jiné o válce v Sýrii a boji proti Islámskému státu, konfliktu na Ukrajině a vztahu k Rusku, budoucnosti transatlantických vztahů nebo dohod o volném obchodu.

Obama za dobu svého osmiletého působení ve funkci nepoznal na čele německé vlády nikoho jiného než Merkelovu, kterou nedávno označil za svou nejbližší spojenkyni na mezinárodní scéně. I proto by se jejich schůzka měla podle německých médií, která zdůrazňují, že si Obama pro své rozloučení s Evropou vybral právě Berlín, nést v atmosféře vzájemné známosti a důvěry.

Balónky s tváří Obamy a Merkelové
Německá kancléřka Angela Merkelová si připíjí s americkým prezidentem Barackem...

V pátek Merkelovou a Obamu čeká ještě společné jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, britskou premiérkou Theresou Mayovou, italským premiérem Matteem Renzim a španělským premiérem Marianem Rajoyem. Diskutovat se má znovu o zahraničněpolitických tématech, včetně migrační krize.

Poslední návštěvu Evropy ve funkci amerického prezidenta, kterou budou tradičně doprovázet přísná bezpečnostní opatření, Obama ukončí v pátek po poledni.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.