Lidovky.cz

Ukrajince dráždí zkorumpovaní politici. Nepřiznaná Porošenkova vila i mocichtivý Saakašvili

Svět

  16:00
KYJEV/PRAHA - „Ukrajinský sen“ o konci vlády oligarchické mafie dostal v uplynulých dnech tři tvrdé rány v podobě utajované vily prezidenta, vzpoury gubernátora a útoku na novináře.

Úsměv z minulosti? Ukrajinský prezident Porošenko (vlevo) uváděl Michaila Saakašviliho (vpravo) do úřadu oděského gubernátora s velkou pompou a vznešenými slovy o potírání korupce. Nyní Saakašviliho úsměv povadl. foto: Reuters

Že je ukrajinský prezident Petro Porošenko člověk bohatý, se vědělo. Jako miliardář byl zvolen hlavou státu. Nyní ale ukrajinská média připomněla, že nedostál svým slibům: nezbavil se čokoládového impéria Roshen a lhal při povinném vyplňování deklarace o příjmech a majetku státních úředníků.

„Petr Alexejevič, to je náš zahraniční investor,“ zavtipkoval nedávno ruský prezident Putin na adresu ukrajinského kolegy, se kterým je v nevyhlášeném válečném stavu. Připomenul, že „Porošenko v Rusku řádně platí daně“, platy ruských dělníků v jeho čokoládovně Roshen v ruském Lipecku jsou dokonce mnohem vyšší než platy zaměstnanců ukrajinských čokoládoven.

Porošenkova vila

Rozčilení ukrajinští voliči se nestačili uklidnit a už jim novináři naservírovali další kompromitující materiál, tentokrát o utajené vile prezidenta Ukrajiny ve Španělsku. Nachází se na pozemku o velikosti 1254 metrů čtverečních ve městečku Atalaya Isdabe. Oficiálně je majetkem společnosti Feruvita SL, jenže tu vlastní právě ukrajinský prezident. Zaplatil za ni přes čtyři miliony eur.

Saakašvili složil funkci oděského gubernátora. Obvinil Porošenka z korupce

Když ne z právního, tak z lidského hlediska Porošenkovo konání budí rozpaky. Plat ukrajinského učitele je asi 5500 hřiven, což je zhruba stejně v korunách. Podobně jsou na tom lékaři a zdravotní sestra na malém městě, kteří se musí spokojit se mzdou nižší než dva tisíce hřiven.

I proto Ukrajince pobouřily nedávno zveřejněné deklarace o příjmech státních úředníků. Někteří musejí na pokyn úřadů svá přiznání opravovat, a tak o víkendu vyšlo najevo, že gubernátor Chmelnické oblasti, milionář Alexandr Kornijčuk, který má na účtech dlouhodobě miliony hřiven, si vloni nechal vyplácet podporu v nezaměstnanosti.

Mocichtivý Saakašvili

Důvěra občanů v upřímnou snahu státu vymýtit korupci je otřesena i proto, že byl prakticky rozprášen gruzínský tým operující na Ukrajině. Právě gruzínský tým exprezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho měl Ukrajincům pomoci zbavit se starých návyků.

Jenže po odstoupení zástupce generálního prokurátora Davida Sakvarelidzeho a řadě dalších „gruzínských demisí“ se funkce gubernátora Oděské oblasti vzdal sám Saakašvili.

Poté oznámil, že vytváří „širokou politickou platformu“, jejímž cílem jsou předčasné parlamentní volby. Slíbil také, že dostane do vězení oligarchy, kteří se dokázali po Majdanu bleskově přizpůsobit novým podmínkám a nyní díky napojení na poslance a ministry pokračují ve svém obohacování se na úkor státu.

Podle gruzínského exprezidenta je nutné kompletně vyměnit politickou elitu na Ukrajině. Po tom volá řada občanských hnutí, která se zrodila na Majdanu. „S kým půjdeme do koalice? S nikým kromě ukrajinského lidu, neboť politické spektrum země je zcela prohnilé,“ uvedl Saakašvili.

Jenže samotný Saakašvili nemá úplně bezúhonnou reputaci. V Gruzii mu hrozí soud, řada jeho projektů z posledního období gruzínského panování nesla známky „kultu Saakašvili“ a neschopnosti pracovat v týmu. Nyní ukrajinští novináři poukazují na to, že nejde jen o svržení bojovníka s ukrajinskými nešvary, jak svou demisi impulsivní Saakašvili prezentuje, ale i o to, že gruzínský exprezident chtěl stále více moci a odmítal spolupracovat s kýmkoliv, kdo měl jiný názor.

Nepohodlný moderátor

Zhrzenou ukrajinskou veřejnost o víkendu ještě více roztrpčila zpráva, že kyjevský soud tajně rozhodl o domovní prohlídce u moderátora populární talk show Savika Šustera, který kvůli kritice ruského režimu musel odejít z Ruska. Nyní se pustil do ukrajinské politické elity. Prokuratura v Kyjevě ho ale podezřívá z daňových úniků. Kolegové Šustera hovoří o mstě posvěcené nejvyššími místy.

Právě Saakašvili nedávno prohlásil, že na Ukrajině prakticky nezůstaly televizní kanály, které by odhalovaly napojení oligarchů na politiky, protože všechny televize nějakému oligarchovi patří. Výjimkou je podle Saakašviliho právě 3s.tv, kde působí Šuster.

I když podle sociologických šetření je přes polovinu Ukrajinců nespokojeno se současným vedením země, ještě více občanů si stále přeje integrovat Ukrajinu do Evropy a uvědomuje si, že překážkou reforem je kromě domácích oligarchů i politika Kremlu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.