Lidovky.cz

Turecké úřady zadržely dva Čechy a obvinily je z příslušnosti k teroristické organizaci

Svět

  10:29aktualizováno  12:33
Turecké úřady ve středu zadržely dva Čechy, kteří se snažili v provincii Şirnak překročit hranici se Sýrií, a obvinili je z příslušnosti k teroristické organizaci. Informovala o tom mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle tureckého serveru Daily Sabah jde o bojovníky milic syrských Kurdů YPG.

Zprávu o dvou Češích, kteří byli obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci, publikoval turecký server Daily Sabah. foto: Daily SabahReprofoto

Česká strana má podle Lagronové informace o zadrženém muži a ženě od 13. listopadu. Česká diplomacie se nyní podle Lagronové snaží o deportaci zadržené dvojice do Česka.

„V Turecku platí přísné protiteroristické zákony, které nám zabraňují v kontaktu s nimi (zadrženými), takže se snažíme aspoň o kontakt s jejich tureckým právníkem, který jim byl přidělen,“ uvedla mluvčí.

Dva Češi - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas - se prý pokusili překročit hranici na jihovýchodě Turecka. Podle Daily Sabah je Turci zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům YPG.

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

Podle serveru iDnes.cz je čtyřiadvacetiletá Všelichová studentkou České zemědělské univerzity v Praze a v Sýrii pobývala v posledních letech několikrát. Farkas byl podle serveru Echo24.cz členem cizinecké legie. V minulosti působil také jako humanitární pracovník, například na zemětřesením poničeném Haiti.

Zadržený Čech je údajně odstřelovačem, žena se v řadách kurdských jednotek, které v severní Sýrii bojují proti organizaci Islámský stát (IS), podílela na logistice a zdravotní péči. Koordinovala prý také cesty dalších „dobrovolníků-teroristů“ z Evropy do Sýrie, tvrdí citovaný turecký zdroj.

Mezi Kurdy měl Farkas podle Daily Sabah krycí jméno Serxwebun Botan a Všelichová používala označení Zelane Botan.

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti Islámskému státu pomáhá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.