Lidovky.cz

Státníci reagují na smrt Castra. ‚Zosobňoval revoluci ve všech nadějích i zklamáních‘

Svět

  11:50aktualizováno  15:04
HAVANA - První reakce na úmrtí bývalého kubánského vůdce Fidela Castra, který zemřel v noci na sobotu ve věku 90 let, začaly od ranních hodin přicházet od světových politiků. Mezi prvními, kdo se ke Castrovu úmrtí vyjádřili, byl levicový venezuelský prezident Nicolás Maduro, indický premiér Naréndra Módí či francouzský prezident Francois Hollande.

Venezuelský prezident spolu s Fidelem Castrem v divadle Karla Marxe. foto: Reuters

Poctu zesnulému vzdal i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, informovaly tiskové agentury. Z okruhu kubánského exilu a opozice zní kritika na adresu zesnulého.

Podle Hollandea Fidel Castro „zosobňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, která vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla“.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast nad úmrtím Castra. Jeho jméno se stalo symbolem celé epochy v moderních světových dějinách, citovala Putina jeho tisková služba.

Šéf Kremlu rovněž ocenil Castrovo dílo v podobě „svobodné a nezávislé Kuby, která se stala vlivným členem mezinárodního společenství i inspirujícím příkladem pro mnoho zemí a národů“. Putin označil Castra za upřímného a spolehlivého přítele Ruska, který významně přispěl k rozvoji vzájemných vztahů.

Za smutnou zprávu označil informaci o úmrtí kubánského vůdce Fidela Castra papež František. Dodal, že se bude modlit za jeho klidné spočinutí.

První a poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov ocenil Castra za to, že „posílil Kubu“ v období „tvrdé americké blokády“. Přínos kubánského vůdce vyzdvihl také venezuelský prezident Maduro, jenž vyzval všechny světové revolucionáře, aby „pokračovali v odkazu“ otce kubánské revoluce.

Hlubokou lítost nad ztrátou přítele vyjádřil salvadorský prezident Sánchez Cerén. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto napsal na twitter, že „Fidel Castro byl přítelem Mexika a podporoval bilaterální vztahy obou zemí založené na respektu, dialogu a solidaritě“.

Předseda Evropské komise Jean-Paul Juncker označil zesnulého bývalého kubánského vůdce Fidela Castra za zosobnění kubánské revoluce a za jednu z historických osobností minulého století, jejíž odkaz bude teprve posouzen.

Juncker v prohlášení uvedl, že smrtí Fidela Castra „svět přišel o muže, který byl pro mnohé hrdinou“. „Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie,“ dodal Juncker a vyjádřil soustrast Castrově rodině i Kubáncům.

Fidel Castro umírá v listopadu 2016.
Castro spolu s venezuelským prezidentem Chávezem na baseballu.

Podle prohlášení indického premiéra Módího také Indie „oplakává ztrátu velkého přítele“. Podle ministerského předsedy byl Castro jednou z nejkultovnějších osobností 20. století. Ke kondolenci se připojil i indický prezident Pranab Mukherdží.

Z kubánského exilu a z disidentských kruhů zaznívají odlišné reakce. Ileana Rosová-Lehtinenová, první Američanka kubánského původu zvolená do amerického Kongresu, označila Castra za „tyrana a zločince“ a jeho smrt uvítala jako „příležitost usilovat o Kubu, která bude svobodná, demokratická a prosperující“. Kubánská disidentka a bloggerka Yoani Sánchezová komentovala Castrovu smrt slovy: „Už chybí jen několik hodin do prvního úsvitu mého života bez Fidela Castra.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.