Lidovky.cz

Britská bankovka obsahuje tuk. Bouře veganů přiměla centrální banku měnit výrobu

Svět

  13:50
LONDÝN - Novou pětilibrovou bankovku si mnozí Britové oblíbili. Je pevná, netrhá se, můžete ji bez úhony polít pivem nebo vyprat v pračce. Bankovka, která se dostala do oběhu letos v září, ale podle BBC nesplňuje požadavky jedné skupiny obyvatel – veganů. Na petici více než stovky tisíc lidí už zareagovala britská centrální banka Bank of England. Slíbila, že se pokusí s výrobcem domluvit na změně postupu.

Nová pětilibrová bankovka je v oběhu od září, vyvolala ale kontroverze svým složením - obsahuje lůj. foto: Reuters

„Společnost Innovia, která pětilibrovku vyrábí, už začala se svými dodavateli intenzivně pracovat na změně,“ napsala v oficiálním prohlášení Bank of England. Dodala, že o složení bankovky nevěděla ve chvíli, kdy s firmou podepisovala kontrakt.

Češi a Britové dostali z Bruselu na vývoj superlaserů přes miliardu korun

Bankovka je sice vyrobená z plastu, ten však obsahuje i malé množství loje získaného z živočišných odpadů. Lůj, který minulé generace denně používaly k výrobě mýdla či svíček, pochází z hovězího nebo skopového masa, někdy i z vepřového. Získat se dá například na jatkách.

Poté, co tuto skutečnost zjistili vegetariáni a vegani, začali na sociálních sítích šířit petici, která žádala, aby se složení bankovek změnilo. Do středečního večera nasbírali více než 100 tisíc podpisů.

„Žádáme, abyste přestali používat zvířecí produkty při výrobě měny, jíž musíme platit,“ píše se v petici. Na Twitteru pak vegani a vegetariáni označili výrobu bankovek za „nechutnou“. Vůdci britských hinduistů pak zvažují zákaz bankovky ve svých chrámech.

V bankovkách je loje pouze stopové množství. Vyskytuje se v polymerových kuličkách, ze kterých se vyrábí základ pro pětilibrovku. „Respektujeme znepokojení obyvatel a věnujeme se jejich řešení s největší vážností,“ komentovala problém centrální banka.

Bank of England plánuje podobným způsobem vyrábět i bankovky o hodnotách deseti a dvaceti liber. Začít s tím má v plánu do roku 2020. Od nového způsobu výroby si šéfové britského bankovnictví slibují větší bezpečnost a také delší trvanlivost. Plastové bankovky by totiž měly vydržet v oběhu v průměru 2,5krát delší dobu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.