Lidovky.cz

‚Policie má povolení zabíjet.‘ Tisíce lidí umírají ve filipínské válce proti drogám

Svět

  6:00
PRAHA - Ulicemi filipínských měst se šíří strach. A mrtvých stále přibývá. Od začátku války proti drogám na Filipínách bylo zabito téměř šest tisíc lidí. Prezident Rodrigo Duterte říká, že obětí bude ještě více. Chce totiž vymýtit zločin z ulic. Za jakoukoli cenu.

Pohřební služba odnáší tělo muže zabitého při policejním protidrogovém zásahu. Podobných případů jsou na Filipínách tisíce. foto: Reuters

Rodina pětileté Danici Mae Garciaové seděla u oběda, když střelci přišli. Dva muži v černém zastavili motocykl před jejich domem ve filipínském Dagupanu. Pak začali střílet. Mířili na dědečka malé Danici. Pětiletá dívka zemřela v křížové palbě. Tento příběh se odehrál v srpnu a vrazi stále nebyli chyceni.

„Snažíme se přes to přenést. Říkáme si, že je to možná součást našich životů a modlíme se za ni,“ podotkla teta malé Danice.

Počet mrtvých ve válce proti drogám

5 869 - celkový počet zabitých lidí ve válce proti drogám

2 028 - počet podezřelých osob zabitých při policejních operacích

3 841 - počet zabitých bez soudního přelíčení, nebo jako vedlejší ztráty

Danicin příběh je jedním z tisíců podobných, které se v současnosti odehrávají na Filipínách.

Od nástupu prezidenta Rodriga Duterteho, který vyhlásil válku proti drogám, zemřelo v ulicích skoro šest tisíc lidí. Jen policie zabila více než dva tisíce lidí během „legitimních vyšetřovacích operací“.

„Nic takového ale není,“ řekl pro Reuters Jun Nalangan, speciální vyšetřovatel vládní Filipínské komise pro lidská práva. „Místo toho, aby byly vedeny protidrogové operace, policisté začínají vraždit bez soudních přelíčení,“ podotkl Nalagan.

Během státní protidrogové operace nazvané Projekt Tokhang bylo zadrženo více než 38 tisíc osob spojených s drogovým průmyslem. Policie prohledala téměř 4,5 milionu domů a zatkla 772 tisíc uživatelů drog.

Prodávala drogy. Její rodina ji našla mrtvou na ulici.

Zároveň na Filipínách došlo již k více než 3 500 vražd, které nebyly objasněny. Některé oběti jsou nalezeny s cedulemi, že šlo o drogové dealery, jiné mají jen omotanou pásku přes obličej.

Hřeby v hlavě

Alejandro Ormeneta, pracovník márnice, řekl pro server Daily Mail, že kvůli válce s drogami se k nim dostane „až pět těl za noc.“ Jedním z nejhorších případů, který Ormeneta zažil, byl moment, když k nim dorazilo tělo se třemi hřeby v hlavě.

„Myslím, že byl pořád naživu, když mu zatloukali hřeby do hlavy. Svázali ho a nalepili mu pásku přes oči a pak mu zatloukli hřeby... Bylo mi ho líto,“ dodal Ormeneta.

Smutek pozůstalých, kterým zemřeli blízcí při filipínském boji proti drogám.

Příběhů násilných smrtí je tisíce. Mnoho z nich bylo spácháno dealery, některé i policií. Žena, která se bála odhalit jméno, řekla serveru CNN, že jejího bratra policie spoutala a poté střelila do hlavy. „Policie nás může zastřelit, jestli řekneme pravdu. Už mají povolení zabíjet,“ řekla.

Věznice přetékají

Podle zaměstnanců věznic nebyla situace nikdy tak složitá, jako od začátku války proti drogám. Věznice v Quazon City je v současnosti přeplněná. Je v ní na čtyři tisíce vězňů, ačkoliv bylo vězení koncipováno pro osm set.

„Jsem tady kvůli politice prezidenta. Kvůli prezidentovi,“ řekl jeden z vězňů skrze překladatele pro CNN. „Je složité najít místo na spaní. Obzvlášť, když prší,“ dodal jiný z vězňů.

Prezident Duterte se dostal do pozice hlavy státu díky slibům, že vymýtí zločin v zemi. Kvůli jeho politice nekompromisního přístupu k obchodu s drogami prostupuje ulice filipínských měst strach. Duterte zvítězil ve volbách obrovským náskokem před svými oponenty, ačkoliv během voleb přiznal, že se podílel na mimosoudních vraždách.

Pracovníci pohřební služby vynášejí tělo oběti vraždy. Podle policie šlo o...
Zbraň v plastovém sáčku. Policie vyšetřuje další vraždu spojenou s bojem proti...

„Že jsem součástí vražedných komand? Pravda, to je pravda,“ řekl Duterte. Proslul také vulgárními útoky na kritiky, kterým vadí popravy bez soudu a zabíjení osob podezřelých z držení či šíření drog. Terčem jeho nadávek se stal prezident USA Barack Obama, papež František nebo poslanci Evropského parlamentu.

Duterte v září dokonce přirovnal sám sebe k Hitlerovi a řekl, že by „byl šťastný, kdyby mohl popravovat“ drogově závislé. Později se Židům za svůj výrok omluvil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.