Lidovky.cz

Sociálně slabí v Rusku na vodku nemají. Pijí čističe na vany, aby zapomněli

Svět

  17:00
IRKUTSK/PRAHA - Pětadvacetiletého Alexeje z ruského Irkutska pozvali na večírek. Na úvod dostal páchnoucí drogistický přípravek, pro lepší požití zředěný kolou. Vypil sklenku a měl štěstí. Přežil.

Alkoholismus v Rusku (ilustrační snímek), foto: Shutterstock

Všechny preparáty obsahující alkohol se budou v ruských lékárnách vydávat výhradně na recept, prodej drogistických výrobků obsahujících více než 15 procent alkoholu bude zásadně regulován. Důvod je jasný: extrakt z hlohu pod názvem Bojaryšnik a v podobě přípravku na čištění van zabíjí v těchto dnech v sibiřském Irkutsku. Ke čtvrtku bylo mrtvých 72. Dalších 36 lidí bojuje o život.

Rusko má v pití podomácku vyrobeného alkoholu, tzv. samohonky, či různých náhražek pravé, pro některé cenově nedostupné vodky, obrovské zkušenosti a velkou tradici. Oblibě se těší voňavky, čisticí prostředky, nemrznoucí směsi či léky s obsahem alkoholu. Tentokrát se tragédie odehrála v irkutské čtvrti Novo-Lenino. 17. prosince v nemocnici přijali první otrávené.

Smrtící hloh – lék na ruskou nuznotu?

Všichni požili tekutinu z lahvičky s nápisem „Koncentrát na vany Bojaryšnik“. Přípravek obsahoval metanol, ovšem na etiketě byl uveden etanol. Kromě toho tam stálo, že produkt není určen k požívání.

Domácí alkohol z pěny do koupele má v Irkutsku 33 obětí. Další jsou ve vážném stavu

Lidé začali umírat. Byl vyhlášen stav nouze a ti lépe zabezpečení milovníci alkoholu se pohoršovali nad tím, že mají držet smutek, když hynou jen asociálové a „bomži“ (bezdomovci), kteří si za svůj stav mohou sami.

Vyšetřovatelé z Moskvy už zadrželi 13 lidí podezřelých z obecného ohrožení. Kromě toho odhalili další nebezpečnou náhražku vodky – univerzální čistidlo Čistyj S. I to je mezi nemajetnými Rusy populární. Prezident Vladimir Putin včera prohlásil, že „lidé padají jako mouchy“, a proto je nutné zvýšit ceny na veškerou produkci obsahující alkohol.

Cenová politika Rusy od pití neodradí

Jenže irkutská tragédie má hlubší podstatu. Sebepřísnější zákazy či sebelepší příklad v podobě udatného abstinenta v čele státu Rusy od pití neodradí. Podle psychologů ani cenová politika nedokázala Rusům odtrhnout lahev od úst. Chtějí s její pomocí zapomenout a vidět svět přes růžové brýle, alespoň dokud jim lékař nenasadí ty slepecké.

Ruské město Irkutsk.

V roce 2014 podle statistik zemřelo na otravy způsobené alkoholem 45 tisíc Rusů. Ani letošek, zdá se, nebude lepší. Zpravidla se otráví sociálně nejslabší, kteří na nejlevnější vodku v obchodě za 199 rublů nemají. Odhaduje se, že asi 10 procent Rusů pravidelně pije voňavky a jiné náhražky, neboť jim tak útěk od trpké reality vyjde levněji.

Čísla uvádějí, že se za vlády Vladimira Putina daří snižovat spotřebu čistého alkoholu na hlavu (z 18 litrů za rok na letošních 12,8), jenže pravděpodobně roste těžko statistikami postižitelný podíl voňavek a jiných preparátů na ruském alkoholismu. Například stejné množství alkoholu v podobě Bojaryšniku vyjde dvakrát levněji, než když si ho zákazník kupuje v lahvi vodky.

Výhled na továrnu a Porsche dcery guvernátora

Růst počtu chudých vede jasně k větší poptávce po levném alkoholu. Od roku 2014, kdy byly zavedeny sankce proti Rusku, vzrostla spotřeba produktů obsahujících alkohol, nevhodný ovšem k pití, z devíti na 38 milionů litrů. „Musejí umřít další desítky lidí na otravu alkoholem, aby si někdo všiml stupně naší nuzoty?“ zlobí se slavný ruský komentátor Anton Orech.

Nejen on připomíná, že zákazy nic nezmění, pokud pro obyvatele provinčních měst bude realitou „život bez výplaty ve studeném bytě bez teplé vody na sibiřském sídlišti s výhledem na krachující továrnu a dceru gubernátora, která přijela na prázdniny z Londýna a v posledním modelu Porsche se prohání po chodnících, neboť na vozovce je příliš mnoho děr“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.