Lidovky.cz

Turecko rozjelo procesy kvůli puči. S policisty i spisovatelkou Erdoganovou

Svět

  6:00
ISTANBUL/PRAHA - Před dvěma lety tu soudci spjatí s duchovním Fethullahem Gülenem vynášeli verdikty v kauze Ergenekon, tedy v pokusu o puč s cílem svrhnout tureckou vládu. V úterý se v budově istanbulského vězení ve čtvrti Silivri ocitli na lavici obžalovaných lidé souzení mimo jiné právě kvůli tomu, že se hlásili ke Güllenově hnutí.

Obviněná spisovatelka Asli Erdoganová. foto: Reuters

Turecké úřady zahájily za přísných bezpečnostních opatření vůbec první soudní proces v Istanbulu s lidmi obviněnými kvůli nezdařenému puči z 15. července. Před soudem, který se nachází uvnitř vězeňského komplexu, v úterý stanulo 29 policistů, z nichž 25 bylo podle listu Hürriyet uvězněno za to, že odmítli plnit rozkazy a nebránili prezidentský palác v Istanbulu. Jsou mezi nimi i piloti vrtulníků, kteří odmítli přivážet k paláci členy speciálních jednotek.

Někteří z nich jsou obviněni i z toho, že přesvědčovali své kolegy i civilisty, aby se nepřipojili k mobilizaci proti puči a také z členství v teroristické organizaci. Jednadvaceti obviněným hrozí doživotní tresty vězení, zbylým osmi tresty od osmi do patnácti let za mřížemi. Další procesy se už v minulých dnech rozeběhly iv menších městech.

Předsedající soudce Fikret Demir v úterý řekl, že během prvních dvou dní procesu vyslechne svědectví obžalovaných, třetí den svědky a závěrečné slyšení plánuje na 30. prosince.

Spisovatelka na samotce

O den dříve pak istanbulský soud zahájí jiný ostře sledovaný proces, který vyvolal vlnu solidarity po celé Evropě. Souzena má být totiž známá spisovatelka Asli Erdoganová. Devětačtyřicetiletá autorka, kterou policie viní z účasti v teroristické skupině, byla zatčena 16. srpna. Erdoganová není nijak příbuzná s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, jde pouze o shodu jmen. Jejím proviněním bylo to, že psala do prokurdského listu, který byl posléze zakázán. Nyní je obviněna z členství v Kurdské straně pracujících (PKK), která figuruje na tureckém i evropském seznamu teroristických skupin.

Spisovatelka je podle francouzského rádia RFI držena na samotce bez přístupu k lékům a její zdraví je vážně ohroženo. „Potřebujeme podporu a solidaritu,“ napsala autorka, která se stala jedním ze symbolů režimních represí, v dopise z vězení.

Její přátelé a sympatizanti proto před koncem roku rozjeli kampaň. „Spočívá v posílání pohledů Asli Erdoganové a Necmiye Alpayové (lingvistka a překladatelka – pozn. red.),“ vysvětlil turecký spisovatel Hakan Günday. Kampaň má sloužit k tomu, aby se obě ženy necítily ve vězení tak osamocené a aby věděly o podpoře z celého světa.

Po červencovém puči, při němž zahynulo na 240 lidí, už turecké úřady uvěznily 40 tisíc vojáků, policistů, úředníků i byznysmenů. Více než 100 tisíc lidí přišlo o práci. V únoru má ve městě Mugla začít proces se 47 lidmi podezřelými z pokusu zavraždit Erdogana v letovisku Marmaris. Pokud vláda Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prosadí změnu ústavy, chce Erdogan vypsat referendum o obnovení trestu smrti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.