Lidovky.cz

Ruský prokurátor žádá za údajnou zpronevěru pět let pro Navalného

Svět

  8:12aktualizováno  13:49
ŠTRASBURK - Ruský prokurátor žádá pro opozičního blogera Alexeje Navalného podmíněný trest pěti let vězení v kauze údajných defraudací ve firmě Kirovles. Oznámila to v pátek agentura TASS ve zprávě z Kirova, kde se proces koná.

Alexej Navalnyj foto: Reuters

Opoziční předák Navalnyj oznámil kandidaturu na ruského prezidenta v roce 2018

Vina Navalného byla podle obžaloby plně prokázána. Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces označuje za zpolitizovaný a řízený Kremlem. Podle ruských zákonů by podmínečné odsouzení stejně jako nepodmíněné znamenalo jeho vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Nyní žalobce žádá pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oliferova stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Trest pro Rusko

Tento čtvrtek Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích sedmkrát zadržela. Současně nařídil Moskvě odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu korun), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 tisíc korun).

Protesty proti verdiktu ŕuských soudů nad Navalným.

Rusko se může proti verdiktu může během tří měsíců odvolat. Ruské ministerstvo zahraničí se k rozsudku ještě nevyjádřilo.

Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Toto zatýkání a věznění bylo podle verdiktu nepřiměřené i neopodstatněné vzhledem k pokojnému charakteru demonstrací, představovalo porušení Navalného práva na svobodu, na svobodu shromažďování a na spravedlivý proces; ruské soudy totiž odmítaly veškeré Navalného námitky a odsuzovaly jej výhradě na základě svědectví samých policistů, že se opozičník provinil neuposlechnutím jejich příkazů. Cílem podle soudu bylo odstrašit ostatní občany od účasti na protestech.

Alexej Navalnyj (vlevo, v šedém tričku), obklopený svými stoupenci
Opoziční vůdce Alexej Navalnyj na demonstraci

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo na úkor favorizovaného Putinova spolupracovníka Sergeje Sobjanina.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.