Lidovky.cz

'Ruští špioni nenosí odznaky.' Na ruské kontakty Trumpova týmu přišli agenti náhodou

Svět

  13:48aktualizováno  15:48
WASHINGTON/PRAHA - Prezident Trump věděl více než dva týdny o jednání poradce Michaela Flynna ohledně zrušení sankcí proti Rusku. Uvedl to mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Flynn kvůli tomu musel ve funkci skončit. Kontakty dalších lidí Trumpova týmu na Rusko s jeho případem ale přímo nesouvisí. Tajné služby je odhalily náhodou při prověřování hackerských útoků na prezidentské volby.

Donald Trump a jeho lidé (ilustrační foto) foto: Reuters

Před 17 dny přišel za americkým prezidentem Donaldem Trumpem jeden z poradců Bílého domu Donald McGahn. Informoval jej, že poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn viceprezidentovi Mikeovi Penceovi zamlčel, že s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem jednal o zrušení sankcí proti této zemi.

Trumpovi lidé byli během kampaně v kontaktu s ruskými agenty

Podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera se prezident McGahna ptal, jestli Flynn porušil zákon. McGahn však věc neoznačil za porušení zákona, jako spíše za „porušení důvěry“. „Šlo o postupný proces eroze vzájemné důvěry,“ uvedl Spicer o prodlevě před Flynnovou rezignací.

Podle konzervativního webu Washington Free Beacon donutila Flynna ke konci ve funkci CIA, která o něm údajně vypouštěla do médií kompromitující informace. Podle zdrojů, které server nemohl jmenovat, měl totiž Flynn dlouhodobé spory s bezpečnostní komunitou, protože bojoval proti jaderné dohodě s Íránem.

Podobnou věc naznačil i Trump na svém twitterovém účtu. „Skutečný skandál je, že tajné informace rozdávají naše „zpravodajské služby“ jako cukrátka. Velmi neamerické!“ napsal.

15.února 2017 v 14:13, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 15:47

The real scandal here is that classified information is illegally given out by "intelligence" like candy. Very un-American!

Ve světle posledních zjištění žádají někteří republikánští senátoři, jako je Roy Blunt nebo zástupce šéfa republikánů v Senátu John Cornyn, rozsáhlé vyšetřování Trumpova týmu a jeho napojení na Rusko.

Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014.
MIchael Flynn skončil jako Trumpův poradce pro národní bezpečnost po pouhých 24...

Vyšlo totiž najevo, že tajné služby prověřovaly nejen Flynna, ale i několik dalších Trumpových spojenců, jak informoval americký list New York Times. Na základě odposlechů telefonů údajně vědí o jejich dlouhodobých kontaktech s ruskými tajnými službami i oficiálními představiteli.

Trump označil jakékoliv spekulace o údajných stycích svého volebního týmu s ruskými tajnými službami za konspiraci prolhaných médií. Prý je to snaha zakrýt chyby prohrané kampaně jeho soupeřky ve volbách Hillary Clintonové.

15.února 2017 v 13:08, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 13:43

This Russian connection non-sense is merely an attempt to cover-up the many mistakes made in Hillary Clinton's losing campaign.

Prezident se na svém twitterovém účtu obul do televizních stanic MSNBC a CNN i tištěných deníků Washington Post a New York Times, který se zprávou přišel. Naopak pochválil televizní stanici Fox News, jež je považována za médium stranící republikánům.

15.února 2017 v 12:40, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 13:48

The fake news media is going crazy with their conspiracy theories and blind hatred. @MSNBC & @CNN are unwatchable. @foxandfriends is great!

15.února 2017 v 13:19, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 13:48

Information is being illegally given to the failing @nytimes & @washingtonpost by the intelligence community (NSA and FBI?).Just like Russia

Bývalí i současní zasvěcení operativci nechtěli deníku New York Times sdělit příliš konkrétních informací, na druhou stranu uvedli, že nenašli žádné důkazy, že by Trumpův volební štáb s Rusy jakkoli spolupracoval na kybernetických útocích. Ani se údajně s jejich pomocí nesnažil jakkoli ovlivnit volby v Trumpův prospěch. Sledované telefonáty se obsahem také lišily od toho, co spolu řešili Flynn s Kisljakem.

Právě prověřování hackerských útoků však mimoděk vedlo k novým odhalením o propojení Trumpova týmu s Ruskem.

‚Jsem tajný ruský agent‘

Jedním z těch, jehož odposlechy zachytily, je bývalý šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. Ten je stíhán kvůli obchodům v Rusku a na Ukrajině, kvůli kterým musel předčasně ukončit svou práci v Trumpově předvolebním boji.

„Je to absurdní. Netuším, odkud tato představa pochází. Nikdy jsem vědomě nehovořil s ruskými tajnými agenty. Ani jsem nebyl zapleten s nikým z ruské vlády nebo Putinova okolí,“ uvedl na dotaz newyorského listu Manafort s tím, že podobní lidé nenosí odznaky s nápisem „jsem ruský tajný agent“.

Podle New York Times ale nejsou prověřovány jen kontakty na ruské tajné služby, ale i na představitele mimo bezpečnostní komunitu. Konverzace dalších Trumpových mužů s ruskou protistranou nejdříve odhalilo rutinní sledování Národní bezpečnostní agentury (NSA).

V návaznosti na to si Federální vyšetřovací úřad (FBI) vyžádal další informace. Z nich pak podle serveru The Hill vyplývá, že v kontaktu s Rusy byl nejen Flynn a Manafort, ale také podnikatel a bývalý Trumpův poradce pro zahraniční politiku Carter Page, který je znám dobrými vztahy s Ruskem, kam často cestuje, a Trumpův podporovatel a republikánský činovník Roger Stone.

New York Times také informovaly, že FBI dále řeší případ údajných kompromitujících informací britského tajného agenta Christophera Steela na prezidenta Trumpa. Tvrzení dokumentů se podle FBI nepotvrdila ani poté, co vyšetřovatelé hovořili s některými ze Steeleových zdrojů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.