Lidovky.cz

Styky Trumpova týmu s Ruskem vyšetřuje FBI a tajné služby. Případů je několik

Svět

  20:40aktualizováno  21:39
WASHINGTON/PRAHA - Jak rozsáhlé byly styky Trumpova volebního týmu a spolupracovníků s ruskými tajnými službami a Putinovou vládou? Na to se snaží odpovědět několik na sobě nezávislých vyšetřování, které vede Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a tajné služby. S odvoláním na čtyři zdroje z prostředí národní bezpečnosti to ve středu odpoledne uvedla agentura Bloomberg.

Prezident Donald Trump s jedním ze svých nejbližších poradců - Michaelem Flynnem na Floridě. foto: Reuters

Vyšetřování se účastní několik tajných služeb, jen FBI vede dva různé případy. K častým kontaktům Trumpova týmu s Ruskem mělo odcházet už rok před volbami. Kvůli rozsáhlosti vyšetřování bude potřeba koordinace mezi jednotlivým agenturami, řekly Bloomberg čtyři zdroje, které kvůli citlivosti tématu nechtěly být jmenovány.

Vyšetřování probíhalo ještě předtím, než v pondělí kvůli stykům s ruským velvyslancem rezignoval hlavní Trumpův bezpečností poradce Michael Flynn.

FBI a tajné služby zkoumají mj, aktivity bývalého šéfa volební kampaně Paula Manaforta, poradce pro energetiku Cartera Pagea, dlouholetého republikána Rogera Stonea a Flynna. Manafort v prohlášení pro Bloomberg řekl, že „nikdy neměl žádné spojení s Putinem ani ruskou vládou - ať už přímé nebo nepřímé - před, během, nebo po volební kampani.“

Kontrašpionáž zkoumá, zda Rusové komunikovali s americkými představiteli. Druhé vyšetřování se věnuje hackerským útokům. Jednou z věci, které se šetří, je například telefonní hovor, který vedl Flynn v prosinci s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Telefonát zachytily tajné služby a předaly ho FBI, sdělily Bloomberg dva zdroje. FBi už Flynna kvůli hovoru vyslechla, stalo se to krátce po Trumpově inauguraci.

Trump všechna nařčení odmítá s tím, že zprávy o kontaktu s Rusy jsou konspiračním dílem prolhaných médií. Pravdivost zpráv odmítl i Kreml. Naopak vlivný republikánský senátor Lindsey Graham, který je vůči Trumpovi kritický, prohlásil, že pokud Trumpovi lidé skutečně měli nepatřičné spojení s Ruskem, měl by záležitost prošetřit Kongres.

„Pokud existovaly kontakty mezi ruskými činiteli a členy Trumpovy kampaně, které byly nemístné, pak je na místě, aby Kongres vytvořil společnou komisi, která se záležitosti okolo Ruska a Trumpa objasní,“ řekl Graham.

O možnosti vyšetřování ve středu hovořil i šéf demokratů v Senátu USA Chuck Schumer. Ten kvůli tomu vyzval Trumpovu administrativu, aby zachovala všechny dokumenty o svém jednání s Ruskem během předvolební kampaně i během následného přebírání moci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.