Lidovky.cz

Zmařila puč, teď pocítila Erdoganův hněv kvůli kritice armádního rozhodnutí

Svět

  16:00
ANKARA/PRAHA - Psát v současném Turecku kriticky o vládě a prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi je značně riskantní. Aktuálně to pocítila i novinářka, která zřejmě loni v červenci přispěla k porážce pučistů.

Recep Tayyip Erdoğan foto: Reuters

Hande Firatová byla hrdinkou, která zamezila červencovému pokusu o převrat v Turecku. V situaci, kdy vrcholila vzpoura části armády a nikdo nevěděl, jaký je osud vlády a prezidenta, zazvonil 42leté novinářce ze stanice CNN Türk mobil.

Jako za nacistů, kritizoval Erdogan zákaz mítinků svých politiků v Německu

Na druhém konci linky byl prezident Recep Tayyip Erdogan. Firatová ukázala displej svého mobilu do kamery a turecký prezident mohl v „přímém přenosu“ vyzvat své spoluobčany, aby vyšli do ulic a postavili se na obranu demokraticky zvolené vlády.

10.března 2017 v 09:08, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 18:02

VİDEO - AKP'li yazarlardan Ertuğrul Özkök ve Hande Fırat'a tehdit https://t.co/y0Kuwcpi84 https://t.co/XZ26HXm9yx

Později byl tento okamžik označen jako klíčový pro selhání puče a Firatová byla považována za hrdinku, která zachránila Turkům demokracii.

Dostala za to mnoho děkovných e-mailů nebo zpráv přes sociální sítě. Jeden saúdskoarabský podnikatel chtěl od ní mobil, s nímž hovořila s Erdoganem, odkoupit za 250 tisíc dolarů.

Zabývat se děním ve velení armády se nevyplácí

Teď ale Hande Firatová upadla v nemilost u samotného Erdogana. Důvodem je článek s názvem Neklid v hlavním vojenském velitelství, který před týdnem uveřejnila v nejčtenějším tureckém deníku Hürriyet. Text pojednával o údajných sporech v nejužším velení turecké armády.

Firatová v něm psala, že řada důstojníků je nespokojena kvůli tomu, že prezident Erdogan s generálním štábem nekonzultoval své rozhodnutí zrušit zákaz nošení šátků pro příslušnice armády.

Stoupenec opozičního tureckého listu Cumhuriyet, jehož novináře zatkla policie,...
Turecká zásahová policie

Reakce z prezidentského úřadu přišla téměř vzápětí a byla spojena s výhrůžkou: „Kdokoli se pokusí nás proti sobě poštvat, ten za to zaplatí,“ citovala hlavu státu turecká oficiální agentura Anadolu.

Deník se za text omluvil, označil ho za „redakční chybu“, šéfredaktor Sedat Ergin odstoupil.

Sama Firatová ke kritice uvedla, že byla zřejmě špatně pochopena. Pouze se prý ptala šéfa generálního štábu na jeho názor.

List Hürriyet patří do vydavatelského domu Dogan, který provozuje i zpravodajskou stanici CNN Türk. V jeho čele stojí Aydin Dogan, jeden z nejbohatších tureckých podnikatelů. Kromě médií mu patří i firmy obchodující s nemovitostmi či v energetice. Doganova média byla dlouho považována za kritická vůči vládě, v poslední době v nich skončila řada levicových novinářů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.