Lidovky.cz

Třípatrový lék na fanatismus. Banksy otevřel hotel na Západním břehu Jordánu

Svět

  18:00
BETLÉM/PRAHA - Britský umělec Banksy otevřel začátkem března hotel s „nejhorším výhledem na světě.“ Stojí na Západním břehu Jordánu hned vedle zdi oddělující palestinské a izraelské území. Projekt, který má vést k větší toleranci mezi znesvářenými stranami izraelsko-palestinského konfliktu, si ale našel i kritiky.

The Walled Off Hotel foto: Reuters

Hotel nese název The Walled Off a stojí jen několik málo metrů od bezpečnostní zdi v Betlémě, která má Izraelce chránit před palestinským terorismem, ale jejíž výstavbou se Izrael podle Mezinárodního soudního dvora v Haagu dopustil porušení mezinárodního práva.

Okázalý styl hotelu, který má evokovat britský gentlemanský klub z koloniální éry, se prolíná se specifickými Banksyho malbami, které mají tradičně sociálně-politickou tematiku. Na zdech hotelu je vyobrazena polštářová bitva mezi Palestincem a izraelským vojákem nebo andělíčci s plynovými maskami.

„Je to přesně 100 let od doby, kdy Británie převzala kontrolu nad Palestinou,“ řekl Banksy. „Nevím proč, ale cítil jsem, že je dobrý čas reflektovat, co se stane, když Spojené království udělá obrovské politické rozhodnutí bez toho, aniž by si plně uvědomovalo, jaké to může mít následky.“

Bídníci v slzném plynu, Banksy upozorňuje na uprchlíky

Britský streetartový umělec Banksy, který si pečlivě střeží identitu, se v Betlémě zviditelnil již dříve, když na ochranné zdi zanechal řadu svých politicky motivovaných maleb. Jedná se tedy o další z jeho projektů, kterými na problém reaguje. „Je to třípatrový lék na fanatismus s omezeným parkováním,“ řekl Banksy o hotelu. Rekonstrukci budovy sám financoval.

Hotel se pro hosty otevře 20. března a lidé stojící za jeho vznikem doufají, že mezi hosty budou i Izraelci, kteří jen zřídka navštěvují palestinská města. „Rád bych pozval izraelské civilisty, aby nás navštívili,“ cituje manažera hotelu web theguargian.com. „Chceme, aby se o nás mohli dozvědět více, protože když nás poznají, zničí to stereotypy a věci se změní.“

Vědci tvrdí, že pomocí matematiky a kriminologie zjistili, kdo je Banksy

Na Banksyho hotel ovšem záhy kriticky reagovala řada palestinských aktivistů, kteří se domnívají, že hotel dělá z konfliktu atrakci. Autoři se na svých stránkách takovým obviněním brání s tím, že cílem není vydělávat na cizím neštěstí a že sám Banksy z výdělku „neuvidí ani penny“. Veškerý výdělek má prý směřovat na podporu místním projektům.

Izraelská bezpečnostní bariéra

Izraelská bezpečnostní bariéra sestává ze sítě plotů (asi 95 % délky) a zdí (asi 5 % délky) mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Po dokončení by měla měřit až 708 kilometrů. Bariéru u Betléma tvoří 8 metrů vysoká zeď, která jej odděluje od Jeruzaléma.

Jedním z kritiků je i Amjad al-Qaisi z organizace chránící lidská práva Palestinců. Zprvu mu prý přišel projekt jako dobrý nápad, ale izraelsko-palestinský problém podle něj zjednodušuje a přiživuje stereotypy, které se k němu vážou.

“Celé to ‚pojďme spolu na kávu nebo na pivo‘ vůbec nereflektuje situaci tady. Odehrává se tu brutální kolonizace, která jde ruku v ruce s násilným vysídlováním a ničením palestinské identity,“ cituje ho web middleeasteye.net. Banksyho projekt je podle něj dětinský a naivní.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.