Lidovky.cz

Čína chce upevnit komunistický výklad dějin a závést zodpovědnost za urážku hrdinů

Svět

  14:56
PEKING - Z hanobení „hrdinů a mučedníků“ vládnoucí komunistické strany má v Číně vyplývat občanskoprávní odpovědnost. V neděli začlenili tuto úpravu do vznikajícího občanského zákoníku čínští zákonodárci, uvedla agentura Reuters, podle které chce vedení komunistické strany tímto způsobem posílit svou kontrolu nad výkladem čínských dějin.

Kult Lei Fenga. foto: wikimedia.org

Tři tisíce delegátů na probíhajícím výročním zasedání čínského parlamentu projednává obecná pravidla občanského zákoníku. Ta by měla být schválena do středy, kdy zasedání končí. Zástupci navrhují 126 změn posledního návrhu, který poslouží jako preambule konečné verze čínského občanského zákoníku. Ten by měl podle oficiálních zdrojů vejít v platnost v roce 2020.

„Učte se od Lei Fenga, dobrého vzoru“ a „Vroucně milujte stranu, socialismus a...

Jeden z dodatků zní: „Zasahování do jména, vyobrazení, pověsti a cti hrdinů a mučedníků poškozuje veřejný zájem a měla by z něj plynout občanskoprávní odpovědnost.“ Činy revolučních hrdinů a oběti vojenských mučedníků hrají zásadní roli pro legitimitu komunistické strany, která si nárokuje velké dějinné úspěchy, například porážku Japonska v druhé světové válce, poznamenala agentura Reuters. Badatelé přicházející s odlišnými interpretacemi dějin, jež úlohu komunistické strany bagatelizují, jsou označováni za „historické nihilisty“.

Čínský prezident Si Ťin-pching zdůrazňuje, že strana musí vlastní verzi dějin důvěřovat, a jako odstrašující příklad uvádí kolaps Sovětského svazu, kde byli revoluční vůdci veřejně kritizováni. Čínská komunistická strana loni varovala, že lidé kvůli záplavě informací na internetu o straně pochybují, a zavázala se „pomýlené“ náhledy na věc vyvracet.

Sestavování občanského zákoníku, který bude po schválení základem veškerého čínského soukromého práva, vnímají někteří právní reformátoři jako test, jak daleko bude Čína ochotna zajít ve věci občanských svobod. Ty by mohly mít dopad na státní moc. V předchozích návrzích preambule nedošlo podle právníků k žádnému vývoji, který by se týkal ochrany jedinců proti zásahům státu v oblasti vlastnických práv a práv na osobní svobody.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.