Lidovky.cz

Mečiarovy amnestie brání stíhání únosců Kováčova syna. Vláda proto chce měnit ústavu

Svět

  14:10
BRATISLAVA - Slovenská vláda ve středu navrhla ústavní novelu, která podle premiéra Roberta Fica otevře cestu ke zrušení kontroverzních amnestií. Ty brání stíhání a potrestání pachatelů zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováče do Rakouska v roce 1995, z něhož byla v době vlády premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.

Vladimír Mečiar. foto: Michal NovotnýLidové noviny

Samotné zrušení amnestií by podle předlohy musel přezkoumat ústavní soud. Kontroverzní amnestie vydal v roce 1998 Mečiar v době, kdy vykonával některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

'Do plynu.' Slovenské národní divadlo uvedlo činohru o životě popálené Natálky

„V tomto návrhu dáváme kompetenci Národní radě zrušit amnestie, a to třípětinovou většinou. Pokud se poslanci rozhodnou zrušit rozhodnutí o amnestii, automaticky to musí přezkoumat ústavní soud,“ řekl premiér Fico, který v minulosti označil zmiňované amnestie sice za nemorální, ale zároveň za právně nezrušitelné.

Sněmovna by nejprve měla schválit novelu ústavy, která parlamentu umožní jednat o zrušení amnestií a která také rozšíří kompetence ústavního soudu. Následně by zákonodárci na návrh alespoň pětiny z celkového počtu 150 poslanců hlasovali o anulování amnestií ohledně únosu exprezidentova syna.

Slovenská vláda nemá ve sněmovně třípětinovou většinu potřebnou ke schválení změn ústavy a zrušení Mečiarových amnestií. Zatím není známo, zda se k návrhu kabinetu připojí opoziční zákonodárci. Opozice naposledy předložila návrh ústavního zákona, kterým by došlo ke zrušení amnestií bez posouzení tohoto kroku ústavním soudem. Slovenská sněmovna několik podobných návrhů v minulosti neschválila.

Záhadný únos prezidentova syna

Z vládního návrhu vyplývá, že když ústavní soudci během 60 dnů rozhodnutí parlamentu o zrušení amnestií neposoudí nebo nepřijmou verdikt potřebnou většinou, bude platit rozhodnutí poslanců.

Podle Fica po zrušení Mečiarových amnestií bude možné pokračovat ve vyšetřování zavlečení exprezidentova syna do ciziny. Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli uvedeným amnestiím. Z Lexova vyjádření pro televizi Markíza dříve v tomto týdnu vyplynulo, že se případného zrušení Mečiarových amnestií neobává.

Slovenský premiér Fico.
Bývalý slovenský prezident Michal Kováč na snímku z roku 2009.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německý soud stíhání Kováče mladšího v roce 2000 zastavil. Již v roce 1997 tehdejší slovenský prezident Kováč udělil aktérům aféry Technopol, a tím i svému synovi, milost. Spolu se zrušením Mečiarových amnestií by měl parlament anulovat také tuto milost.

Ústavní novela by se měla vztahovat nejen na Mečiarovy amnestie, ale na všechny amnestie a milosti, které udělí prezident, pokud tato rozhodnutí hlavy státu odporují principům demokratického a právního státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.